"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Birkaç günlük “seri yazı” yazmak ister miydiniz?

14 Ağustos 2018, Salı
Şahsen birkaç bölüm(lük) de olsa “kitap” adayı seri yazılara büyük ehemmiyet atfediyoruz! Bunda elbette, bu tür yazıların gerek muhteva (bilgi+yorum) gerekse üslûp noktasında uzun uzadıya üzerinde “kafa yorularak” hazırlanmasının payı var...

Cidden, bir yazının kaleme alınması dahi yazarını epey meşgul ederken günler veya haftalar sürecek bir seri yazının verdiği/vereceği zihnî ve fizikî yorgunluğu hesap etmek kolay olmasa gerek. Sırf bu sebeple bile seri yazı müelliflerinin gayretlerini yâd etmek boynumuzun borcudur! 

Anladınız her hâlde, 2017 yılıyla ilgili notlarımızda sıra “seri yazı”lara geldi.

Müsaadenizle hemen enteresan bir “veri”yle başlayalım: Yanlış hatırlamıyorsak 2016 yılı daha verimli geçmişti gazetemizdeki “seri yazılar” bakımından. (İçinde bulunduğumuz 2018 de öyle geçiyor gibi. “Maşallah!” diyoruz tabiî…) Bu “verimsizlik”te OHAL’in getirdiği moralsizliğin rolü olabilir mi, diye düşünmedik değil! Peki bu yıldaki “bereket” neyin nesi dersiniz? “İsmen” bile olsa OHAL’in kalkma ihtimalinin önce belirmesi ardından da gerçekleşmesi(!) “fikir adamlarımız”a bir “rahatlama” mı getirdi acaba? Belki, ama pek emin olamıyoruz...

DERLEMEDEN TE’LİFE…

Ve işte, herhangi bir kitaba kaynak veya bölüm olabilecek evsafta 2017 yılı seri yazıları (yazarlara göre alfabetik sırayla): 

(Ara not: “Gezi” yazıları değerlendirmemiz inşallah başka bir yazıya!) 

*Caner Kutlu’dan “Emek ve ittihad,” “Evrenselleşmek, medenîleşmek, cemaatleşmek” ile “Öğretmeni yenen ‘talebe!’” 

*M. Said Zeki’den “Hâkim ve savcılar cesur ve tarafsız olmak mecburiyetindedir!;” Mehmet Bilgin’den “Bediüzzaman’dan talebelerine,” “Risale-i Nur’da tevafuk ve tevafukat-ı gaybiyeler” ile “Said Nursî’nin gözüyle Isparta;” Mehmet Çetin’den “‘Zülfikar’ yazıları;” Mustafa Eren Bozoklu’dan “Medresetü’z-Zehra okumaları; ” Mustafa Özbek’ten “By-Lock;” Naci Tepir’den “İdeal öğretmen” ile “Yanlışta ısrar artık yeter!” 

*Rifat Okyay’dan “Sarık konusuna gelince;” Risale-i Nur Enstitüsünden “Yeni eğitim öğretim müfredatı taslağı.” 

*Şemsettin Çakır’dan “Eğitim ve Ashab-ı Suffa;” Şerif Yılmaz’dan “By-Lock” ile “By-Lock’un iç yüzü ve gerçekler…”

VE KÜÇÜK NOTLARIMIZ!

Şimdi de adı geçenler hakkındaki sair bilgileri hatırla(t)maya ne dersiniz?...

*Caner Kutlu’nun seri yazıları bu yıl da (2018) devam ediyor—yani bitmedi gibi! 

*Mehmet Bilgin’in “derleme” türündeki kıymetli araştırmaları “Elif” ilâvemizde fasılalarla neşredildi. 

*Naci Tepir’in ne zaman başladığını tespit edemediğimiz(!) çok uzun soluklu “Yanlışta ısrar artık yeter!” seri yazısı Eylül 2017’de sona ererken—ki toplam 107 yazıydı—onun peşi sıra başlayan “İdeal öğretmen”i de bu yıl (Ocak 2018) bitti. 

*Risale-i Nur Enstitüsü imzalı seri yazının aslı bir “rapor”du ve “iktibasen” yayımlandı. 

*2017’nin aktüel mevzuu “By-Lock” idi ki Mustafa Özbek ile Şerif Yılmaz’ın mevzuyla alâkalı araştırmaları “tam zamanında” kıvamındaydı! 

*Burada “seri yazı” olarak not ettiklerimiz çoklukla yazarlarımızın (meselâ Caner Kutlu, M. Said Zeki, Mehmet Çetin, Naci Tepir, Rifat Okyay, Şemsettin Çakır) kendi “köşe”lerinde peşpeşe yazdıklarından ibaretti.

Vesselâm! 

Okunma Sayısı: 1609
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı