"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şiir: Duygu-düşünce kesafeti ya da birlikteliği…

24 Temmuz 2018, Salı
Ön not: Hemen belirtelim ki işbu yazı “şairler ve şiirleri” hakkında olduğu gibi, aynı zamanda “Elif Şiir” sayfasıyla da ilgilidir.

Mevzuyla alâkalı olarak fî tarihindeki bir yazımızda da belirttiğimiz üzere, şahsen “şiir”le bir okuyucu olmak dışında münasebetimiz yok. (“Şiir yazımı” noktasında hiçbir zaman ihtiyaç ve isteğimiz olmadı. Fakat “doğru” şairlere ve şiir çalışmalarına hep hürmet ettik! Çünkü başlı başına bir san’at olan şiir yazımı, bizim gözümüzde “duygu-düşünce kesafeti”ni aksettiren en mühim edebî tür olageldi.) Bu sebepledir ki neşriyatımızda—yazıların yanı sıra—şiirleri de ta’kip ediyoruz. Ve işte, 2017 yılı intiba ve notlarımız… 

Önce şairlerimiz (albafetik sırayla): *Abdurrahman Özdemir, Ahmet Said Gelen, Ali Karabiber, Âşık İhvanî, Ayvaz Altunbaş. *Beytonoz, Burhan Esmer, Bülent Cankut. *Celâl Yalçın, Cemal Karsavan. *Deniz Dumlu. *Erkan Güzel, Erkan Yıldırım, Erol Uray. *Gülay Aydil. *Hasan Arslan, Hasan Özgenç, Hasan Şen (Sabahî), Hasan Yeşilkaya. *İbrahim Kişeçok, İbrahim Sağır, İbrahim Taşçı, İbrahim Tazeoğlu, İbrahim Yunus, İhsan Yıldırım, İlhami Uyar, İlimdar Kaya, İsa Yakan, İsmail Aykutlu, İsmail Said Doğan. *Kasım Sunni. *Lâtif Bozdaoğlu. *Mehmet Ağırman, Mehmet Kovancı, Muhammed Banko, Mustafa Avcu (Ceyhunî). *Nâdir Nazik. *Ramazan Oruç. *Saniye Sağlık, Saniye Topal, Semanur Dilek (Divane), Suat Baydan (Zeysu). *Şahin Tokmak. *Tevfik Boz. *Z. Güngör Uslu, Zeki Uslu… Toplam 46 imza! 

Bunlardan başka yazılarında şiir çalışmalarına yer veren yazarlarımız da oldu (yine albafetik sırayla): *Abdil Yıldırım, Abdullah Şahin, Ali Ferşadoğlu, Ali Yücesoy. *Bilal Said Parlakoğlu.*Cemil Said Demirdöğmez. *Emin Fırat Kasım, Erkan Yıldırım. *Hasan Şen (İzmir). *M. Fahri Utkan, Mikail Yaprak. *Ömer Örtlek… Toplam 12 imza!

Yani gazetemizde 2017’deki 309 kalem erbabının altıda biri “şair,” denilebilir… 

KÜÇÜK NOTLAR…  

*En başta kaydetmekte lüzum görmekteyiz. Şöyle ki 30 Aralık 2017 gününün akşamında abdest alırken vefat ettiğini hakkındaki yazılardan öğrendiğimiz şair Celâl Yalçın’ı (1932-2017) bilvesile rahmetle yâd ediyoruz! (Şiirleri “Elif”te değerlendirilen merhum şairimizin 2017’de “Elif Şiir”de toplam 11 adet şiiri neşredildi.)

*“Elif” ilâvemizde başlı başına “şiir” sayfası olması, bilhassa şairler ve şiirseverler için bulunmaz bir ni’met! (Hakeza Ramazan ayına münasip şiirlerin de “Ramazan” sayfasında bihakkın değerlendirildiğini teslim edelim…)

*Notlarımıza göre, “Elif”te 2017 yılı itibarıyla en çok şiirleri neşredilen üç şair şunlar: 

1. Mustafa Avcu (Ceyhunî): 28 adet, 2. Hasan Yeşilkaya (18 adet), 3. Nâdir Nazik (17 adet)…

*Millî Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un “Bayram” başlıklı şiiri “Elif”in (03 Eylül 2017 Pazar, sayı: 298) “şiir” sayfasında Kurban Bayramı münasebetiyle neşredildi ki bu yerinde bir iktibastı.

*“Ramazan takvimi” konulu şiir çalışmaları birkaç yıldır ilgili sayfada değerlendirilen İhsan Yıldırım’ın “Duyun dostlar!” başlıklı şiiri “Elif Şiir”de fasılalarla iki def’a (23 Nisan ve 07 Mayıs 2017) neşredildi! 

*Kusura bakılmasın, ama bizim açımızdan bir “Armağan Bahtiyar vak’ası” var ki aktarmasak içimizde ukde(!) olur: Bu muhterem yazarımızın yazı tekniği fevkalâde enteresan. Özet olarak belirtelim ki kimi çalışmalarında tek kelimelik cümleleri, hattâ tek cümlelik paragrafları ile ma’ruf yazarımız—en azından—“‘şiirimsi’ bazı ‘yazı’larının nesir mi manzum mu olduğu” sorusuyla her daim kafamızı karıştırıyor! 

Son verirken, şiirleriyle bizleri hislendirip düşündüren şairlerimizi selâmlıyoruz…

Okunma Sayısı: 992
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı