"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Sıkıntılar/açmazlar ‘dindeki ihmaller’den kaynaklanıyor”

07 Temmuz 2017, Cuma
[Genç Yorum ve Bizim Aile yazarlarından seçmeler-06]

GENÇ YORUM

* “(…)Kalp, nefis de dâhil olmak üzere bütün lâtifelere kumandanlık etmelidir; aksi hâlde, boşta kalan kumandanlık koltuğuna daima nefis geçer” (Âkif Arslan)

* “Aceleyle hallettiğiniz bir işiniz var mı, şöyle bir bakın. Acele ederken akıl ve kalp durur, unutmayacağınız şeyleri de unutursunuz…” (Ali Hakkoymaz)

* “Dünya ehli nasıl maddi âleme kendini kaptırmışsa, Hak ehli de kendini bu âlemden öyle tecrit etmelidir—gönlünde Allah’tan başka bir şey bulundurmayıp gökteki ve yerdeki her şey gibi Allah’ı tesbih etmelidir…” (Fatma Zehra Şimşek & Duygu Yüksel & Esra Yavuzyiğitoğlu)

* “‘Ramazan Risalesi’nin müstakil olarak değil de ‘Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri’ olarak bir arada basılması (…) çok manidardır; zira günümüz dünyasında her türlü telkinle ‘israf ayı’na dönüştürülmeye çalışılsa da esasında Ramazan ayı [oruç gibi] iktisat ve şükür ayıdır.” (Hasan Yüksel)

* “Yanlış anlaşılmasın: İnsan irade eder, talep eder, niyet eder vs. Ama hepsi o kadar… Yaratan Allah’tır, vücuda getiren Allah’tır. / İnsan iradesi bir ‘şart-ı adi’dir; yani Allah’ın hikmeti, izzet ve azameti gereği aklın nazarına perde kıldığı basit bir sebep…” (İsmail Tezer)

* “Var olmaları cihetiyle madde ile manayı birbirinden tam olarak ayırmak pek de mümkün görünmüyor; ikisi de mevcut, ikisi de göz ardı edilemeyecek kadar ehemmiyetli ve ikisi de çok kuvvetli bağlarla birbirlerine bağlılar.” (Melike Nursultan Üner)

* “Birinci ve İkinci Cihan Savaşları’nda göründüğü gibi, sıkıntılar/açmazlar ‘dindeki ihmaller’den kaynaklanıyor—Rabb’imiz bizi temize çıkarmak istiyor…” (Mustafa Oral)

***

BİZİM AİLE

* “Kapitalist sistem, babayı ve onun emeğini eve yabancılaştırdı. (…) Babanın emeğinin yabancılaşmasıyla baba da yabancılaştı evlerimize. (…) Şehir hayatı ve tüketime endeksli günlük haayat, babayı eve yabancı bir adam hâline getirdi.” (Banu Yaşar)

* “Ebeveynini hoşnut etmenin yolunun Allah’ı hoşnut etmek’ten geçtiğini bilen bir evlât, Rabb’ine iyi bir kul, anne-babasına da salih bir evlât olacaktır (…). Aynı şekilde, evlâdıyla olan ilişkisinde merkeze yine ‘Allah rızası’nı koyan ebeveyn de bu hususta sağlıklı iletişimin en temel esasına riayet etmiş olacaktır. Bu riayet de evlâdını ‘sahiplenmek’ten ziyade ona ‘emanet’ şuuruyla yaklaşmayı netice verecektir.” (İsmail Tezer)

* “Hayatın trajedisi ölüm değil, yaşarken içimizde ölmesine izin verdiklerimizdir.”                                            (Mihrimah Kılınç)

* “Bütün ibadetlerin başı ‘helâl besle[n]mek’le başlar[; zira] boğazdan geçen haram lokma, insanın ibadetlerini zir ü zeber eder.” (Nuriye Sağdıç)

* “Biz Allah’ın kadrini bilirsek, bizim de Allah katında kadrimiz ve kıymetimiz olur.” 

                                                           (Süleyman Kösmene)

* “Uluslar arası şirketler, ‘insanları köleleştirmek’ için, beyin araştırmalarını destekledikleri laboratuvar çalışmalarına büyük servetler aktarıyorlar!” (Yasemin Güleçyüz)

***

Not: Yukarıdaki tesbitler, dergilerin Haziran 2017 tarihli sayılarından derlenmiştir. 

Okunma Sayısı: 1286
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı