"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“yeniasya.com.tr”nin gizli yazarlarına gayriresmî dâvet!

21 Ekim 2017, Cumartesi
Gazetemizin internet versiyonunu (“yeniasya.com.tr”) takip edenler bilhassa bilir: Kimi okuyucular, bazı haber ve yazılara “yorum”lar yazmakta…

Bu yorumlarda genellikle, ilgili haber veya yazılarda sözü edilenler hakkında görüşler ileri sürülüyor, keza beğenilen haberin ve/ya yazının imzası ya da “Yeni Asya” sitayişle tebrik ediliyor.

Biz şahsen gazetemizin kâğıt baskısını olduğu kadar internet versiyonunu da takip etmekte, her iki yayın şeklinden de değişik gaye ve hedefler gözeterek faydalanmaktayız. Tıpkı üstte bahsini ettiğimiz “okuyucu yorumları”nda olduğu gibi…

Hemen belirtelim ki mevzuubahis yorumların çoğu dikkat çekici. Kimi yorumlardaki tebrik faslını geçersek, yorumlarda gerçekten de şahsen bizim de enteresan bulduğumuz, hattâ faydalandığımız mühim bilgi ve görüşlerin serdedildiğini söylememiz mümkün. (Maşallah “yorumcu okuyucular”ımız kendilerini geliştirmiş, olgun, şuurlu kimseler; memleket ve dünya mes’elelerine âşina, perde gerisindeki gerçeklere vâkıf; dinî ve ahlâkî özellikleri havi, bu yönleri de yorumlarında belli olan metîn ve ferasetli insanlar…)

Bir nevi “açık mektup” mahiyetindeki “okuyucu yorumları”nda neler neler var! Hemen hemen her yorum doğrunun/hakikatin değişik bir rengini aksettiriyor.

Haber ve/ya yazıların hemen altındaki okuyucu yorumları en azından hem yayıncı kuruluş, hem yazar, hem de sair okuyucuların her daim gözü önünde; dolayısıyla bu açıdan müthiş bir platform!

SEVİYELİ YORUMLAR

Takdir edersiniz ki “okuyucu yorumları”nda yayıncı kuruluş açısından belirli prensipler gözetilir. 

Meselâ “yeniasya.com.tr”de yorum yapacaklar evvelen şöyle ikaz edilir:

“Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı ihtiva eden, imla kurallarıyla yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir…”

Bu ikazlar olmasa bile “yeniasya.com.tr” okuyucularının yorumlarının genelde “seviyeli” olmasını umabiliriz; ki öyle!

Ancak yine de “dikkat” seviyesi en üst noktada; zira “arızalı” olduğu hâlde kazara/sehven yayına gir(il)miş olan yorumlar, müdakkik okuyucularca nâşir ikaz edilmek suretiyle hemen yayından kaldır(t)ılmakta.

“Arızalı” addedilen yorumlar elbette yayın prensiplerine aykırı olanlar. Bunların genellikle demagojik, yani polemik amaçlı olduğu, hattâ yazara ve/ya yayıncı kuruluşa karşı saldırgan bir üslûp ihtiva ettiği, izahtan vareste.

AÇIK BİR ÇAĞRI…

Girişte de ihsas ettiğimiz üzere, “yeniasya.com.tr” kendi başına müstakil bir site değil; “gazetemizin internet versiyonu” olması hasebiyle, gazetemizdeki bilumum haber ve yazıları ihtiva etmekte. Gelgelelim, “yeniasya.com.tr”nin “gizli” diye tâbir ettiğimiz yazarları mevcut! Ve onlar bazı “yorumcu okuyucular”dan başkası değil… Onlara—gazetemiz idaresinden özürler dileyerek—kendi adımıza çağrı yapmadan edemiyoruz: Lütfen, bundan böyle “okuyucu yorumu” olarak değil de “gazetemiz yazarı” olarak yazınız! Gazetemizin sadece internet versiyonu okuyucuları değil, kâğıt baskısı takipçileri de sizin değerli yorumlarınızdan istifade etsinler. Olur mu?..

Okunma Sayısı: 1684
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Müjdat Bayar

  21.10.2017 19:21:14

  Yeni Asya gerçek bir okul ve ekol.Buradan nice muharrir yetişti,inşaallah da yetişmeye devam edecek.Okuruyla bu kadar bütünleşebilen gazete mensuplarına teşekkürü borç biliriz.

 • Demokrat

  21.10.2017 12:30:56

  Olur...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı