"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kılıçdaroğlu: Defter, kitap, kalem, servis tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır

08 Nisan 2018, Pazar 18:05
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Eğitim harcamaları kesinlikle aileye yük olmamalıdır ve bütün eğitim harcamaları defter, kitap, kalem, servis tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şişli Belediyesince Hilton Otel'de düzenlenen "Dünya Romanlar Günü" programına katıldı. 

Adaleti, eşit yurttaşlığı, hiç kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından, inancından dolayı ötekileştirilmediği bir Türkiye'yi inşa edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Düne kadar size gelirlerdi, sadece oy istemek için. Artık onu kırdık. Roman kardeşlerimin Türkiye'nin, illerin, mahallelerin, köylerin yönetiminde de sözü daha fazla olmalı." dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin değişik illerinden çok sayıda roman vatandaşın organizasyona katıldığını ve yaşadıkları sorunlara ilişkin görüş aktardıklarını dile getirerek, daha fazla milletvekili çıkartılması yönündeki talep için ise partinin ön seçime gittiğini söyleyerek, vatandaşları üye olmaya davet etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nü kendilerinden başka hiçbir partinin kutlamadığını öne sürerek, Roman vatandaşların sorunlarını dinlemek için ayaklarına gediklerini söyledi.

Türkiye'de yaşayan Roman vatandaş sayısının net olarak bilinmediğini, bu konuda her kafadan bir ses çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, 1831'de Osmanlı Devletince yapılan bir kayıtta 500 bin Roman olduğunun resmi olarak tespit edildiğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, bugün Roman vatandaşların sayısına ilişkin farklı rakamların dile getirildiğini ifade ederek, önce Romanların hem Türkiye'de dağılımını hem de var olan sorunlarını çözmek için siyaset kurumunu aktif olarak devreye sokacaklarını aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP olarak bir özelliklerinin olduğunu, bunu da herkesin bilmesini istediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Bizim özelliğimiz, biz insanları kimlikleri dolayısıyla, inançları dolayısıyla ayırmayız. Biz insanları yaşam tarzları itibarıyla ayırmayız. Biz insanı, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır diye düşünürüz. Tabii bir sorun varsa sorunların çözülmesi lazım. Sorunları nasıl çözersiniz? Sağlıklı teşhis koyarak. Önce bu konuda yapılan çok güzel çalışmalar var. Bize göre Roman vatandaşlarımızın 5 temel sorunu var. Bir eğitim, iki sağlık, üç istihdam, dört barınma, beş sosyal hizmet ve yardımlara erişme sorunu var. Demek ki 5 sorunu ilk kez siyasal anlamda dile getiren parti biziz. Şimdi teşhisi koyduk, sorunu nasıl çözeceğiz? Eğer sorunu görür, sırtınızı dönerseniz sorunu çözemezsiniz. Sorunu görür, teşhisi koyar ve çözüm üretirseniz, sağlıklı ve kararlı adımlarla yolunuza devam ederseniz sorunu çözersiniz. Eğitim sorunu, Roman vatandaşlarının da Türkiye'de yaşayan her vatandaşımın da en temel sorunudur. O nedenle bir sorunu çözmek için 3 şey söylüyorum; eğitim, eğitim, eğitim...Bunu başarmak zorundayız.

Eğitim konusunda atacağımız çok önemli bir adım var. Eğitim harcamaları kesinlikle aileye yük olmamalıdır ve bütün eğitim harcamaları defter, kitap, kalem, servis tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır. Aile çocuğunu okula gönderirken cebinden 5 kuruş harcama yapmamalıdır. Böyle olunca çocuk okulu erken terk etmiyor.''

"Her vatandaşın başımızın üzerinde yeri vardır' felsefesiyle siyaset yapıyoruz"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Her vatandaşın başımızın üzerinde yeri vardır" felsefesiyle siyaset yaptıklarını aktararak, "Herkesin ikamet sorunu, geçim sorunu olmamalı. Elin oğlu ayda 25-30 bin dolar alırken niye bizde milyonlarca çocuğumuz, gencimiz işsiz. 'Efendim Romanlar günlük yaşar' diyorlardı az önce söyledim. Size bir ayakkabı kutusu versinler içeni de dolarları koysunlar. Bakın bakalım Romanlar günlük yaşıyor mu yaşamıyor mu?" dedi.

Kılıçdaroğlu, 2019'da önlerinde iki tercih olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açık ve net söylüyorum az önce söylediğim sorunların çözümü demokrasi içinde olur. İkinci seçenek tek adam rejimi. Konuşmayacaksın, susmayacaksın, eleştirmeyeceksin, hata yapmayacaksın. 'Hata yaparsan seni içeri atarım.' İki tercih, demokrasi mi dikta yönetimi mi? Demokrasiyi isteyenler hep birlikte hareket etmek zorundayız. Bu işin sağı, solu yok. Bu işin partisi, kimliği yok. Bu iş demokrasi işidir. Demokraside herkes düşüncelerini özgürce ifade etmeli. Demokraside herkes sosyal devlete dönüp 'İşsizim, iş bulacaksın' demeli. 'Çoluk çocuk aç, onlara sosyal yardım yapacaksın' diyebilmeli. Bunun yolu demokrasi. 'Çocuklarıma iyi bir eğitim istiyorum, hastanede adam gibi bir tedavi istiyorum.' 'Suriyelilere baktığın kadar bana bakmıyorsun. Onlara verdiğin para kadar bana vermiyorsun. Onlar birinci sınıf vatandaş, ben Fatih'ten beri buradayım hala 3. sınıf vatandaş.' İsyan edeceksiniz, 'kabul etmiyoruz diyeceksiniz.' 2019'da hep beraber sandığa gideceğiz ve dikta yönetimini, diktatörleri Allah'ın izniyle sandığa gömeceğiz. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz."

Kemal Kılıçdaroğlu, ayrımcılık istemediklerini belirterek, "Şu Kürt, Laz, Çerkez, Roman, Arnavut, yok arkadaşlar hepimiz albayrağın altında büyük Türk milletinin bir parçasıyız. Hep beraber kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Evimizde huzur olsun, mahallemizde huzur, bereket olsun ve hep beraber çocuklarımızı en güzel okullarda okutalım. Yarış ise okula göndererek yarış yapalım. İnsan oğlu eğitilirse her şeye kavuşabilir, yoksulluğu bu coğrafyadan silebiliriz. Bu coğrafyada hepimiz huzur içinde yaşayabiliriz. Ben sizlere güzel bir gelecek vadediyorum, ben sizlere huzur içinde yaşayacağımız bir Türkiye vadediyorum. Ben size hiç kimse kimliğinden ötürü ötekileştirilmeyecektir sözünü ve vaadini veriyorum. Hiç kimse inancından ötürü sorgulamayacaktır sözünü ve vadini veriyorum" diye konuştu.

Bu coğrafyada ilk 3 yıl içinde hiçbir evde hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği sözünü verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu,"Diyorlar ki 'Ey Kılıçdaroğlu bunu nasıl yapacaksın?' Haram yemeyen herkes bunu yapar. Kul hakkı yemeyen herkes bunu yapar. Haram yemeyeceksin, yalan söylemeyeceksin." dedi.

AA

Etiketler: kılıçdaroğlu
Okunma Sayısı: 707
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Özkılınç

  9.4.2018 10:21:54

  Sayın Kılıçtaroğlu defteri kitabı anladık servis nedir? Aslında defter kalem bilgisayarda parasız verilmemeli.Kıymeti olmuyor. Ekonomik açıdan uygun değil.ihtiyaç sayibi öğrencilere burs verilse daha iyi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı