"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yıldırım'dan 'kriz' açıklaması

29 Kasım 2016, Salı 14:44
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği müzakereleriyle ilgili "Son görüşmemizi yaptıktan sonra inşallah bu değişikliği Meclis Başkanlığı'mıza AKP grubunun teklifi olarak sunacağız. MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse beraber sunarız. Bugün bu çalışmaları istediği takdirde CHP ile paylaşır, anayasa çalışmaları için onlarla da her türlü her zeminde konuyu değerlendirebiliriz. Kapımız sonuna kadar açık" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısında hitap etti. Ekonomideki gelişmelere değinen Başbakan Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, dünya ve Türkiye piyasalarındaki durumun müzakere edildiğini söyledi. Yıldırım, "Üzerinde ekonomik yaptırımlarla oyun oynanan eski Türkiye senaryoları artık tarihin çöplüğüne atılmıştır; ama unumuzu eleyip, eleğimizi astık saymıyoruz. Küresel piyasalardaki hareketler ve kurlardaki oynaklık konusunda tedbirliyiz, dikkatliyiz. Unutmayalım ki bugünlerde piyasada yaşanan olaylar sadece Türkiye'ye has bir durum değildir. Küresel piyasalardaki dalgalanmalar şüphesiz diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye'yi de olumsuz etkiledi" diye konuştu.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE MASUM BEBEK MUAMELESİ YAPAN DOST BİLDİĞİMİZ ÜLKELER..."

Konuşmasında terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Yıldırım, "Güneydoğu'da, sınır ötesi operasyonlarda PKK ve türevi örgütlerle amansız mücadelemiz devam ediyor. FETÖ denen uluslararası destekli ihanet şebekesiyle de aynı kararlılıkla mücadeleyi sürdürüyoruz. Bütün bu terör örgütlerine elinde emzikli masum bebek muamelesi yapan dost bildiğimiz ülkelerle de diplomatik zeminde gerekli mücadeleyi veriyoruz" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN'DAN 'KRİZ' YANITI: BUNLARIN ADI FELAKET TELLALLARI KOROSU

Dolar'ın yükselmesi ve 'kriz' iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Yıldırım, "Bazıları sazı eline almış, Dolar şöyle çıktı, Dolar böyle indi; felaket türkülerini söylemeye devam ediyor. O felaket türkülerini söyleyenleri siz iyi bilirsiniz. Bunların adı felaket tellalları korosu. Bu koro, Sayın Cumhurbaşkanı'mız 2008 yılında 'Küresel kriz bizi teğet geçecek' dediğinde de sazlarını alıp, meydanlara inmişti. Şimdi de yine sahne alıp, bir şeyler tıngırdatıyorlar. Bu millet kimi dinleyeceğini, kime inanacağını biliyor" dedi.

"TÜRK LİRASI ÜZERİNDEN SÖZLEŞMELER YAPACAĞIZ"

Ekonomik gelişmeler kapsamında, hükümet olarak önemli kararlar aldıklarını belirten Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Devletin alacaklı olduğu kurumlar, kişiler var. Bunlarla yapılan sözleşmeler döviz üzerine. Bunun da miktarı kısa vadede 5 milyar Dolar. Dedi ki vatandaş bize niye piyasadan gidip, döviz alıp da ödesin. Onlara dedik, buyurun siz de Türk parasıyla ödeyin. Böylece piyasaya 5 milyar Dolar daha fazla kaynak, sıcak para bırakmış oluyoruz. Ayrıca bundan sonra yapılacak sözleşmeler, devletinkini bahsediyoruz, bizim yapacağımız sözleşmelerde de mecbur kalmadıkça yabancı parayla sözleşme yapmayacağız. Türk lirası üzerinden sözleşmeler yapacağız"

"DEVLET ÖDEMELERİNİ ASLANLAR GİBİ YAPACAK"

Devletin yapacağı döviz ödemeleriyle ilgili bir noktaya dikkat çeken Yıldırım, "Devletin yapacağı döviz ödemelerinde böyle bir değişiklik söz konusu değil. Döviz borcu varsa içeriye dışarıya onu döviz ödemeye devam edecek. Devlet yapacağı ödemelerini aslanlar gibi yapacak. Bunu yapacak gücü de var imkanı da var" açıklamasında bulundu.

"70 MİLYARIN ÜZERİNDE KAMU YATIRIMI YAPACAĞIZ"

2017 bütçesi üzerinde yapılan komisyon çalışmalarının sona erdiğini belirten Yıldırım, "Şimdi 5 Aralık günü de bütçe, Genel Kurul'a gelecek. Genel Kurul çalışmaları 16'sında tamamlanmış olacak. 5 Aralık-16 Aralık arası Genel Kurul oldukça renkli geçecek. Vatandaşlarımız izlesin, kimin ne yaptığını görme fırsatı olacak. Her zaman olduğu gibi insanı, insana hizmeti hedefleyen bir bütçeyle milletimizin 2017'de de karşısında olacağız. Bütçede bu sene de yine en büyük payı eğitime 122 milyar, ikinci olarak sağlığa 107 milyar ayırdık. Yatırımları da kamu yatırımlarını 2017 için yüzde 30 artırdık yani 70 milyarın üzerinde kamu yatırımı yapacağız" diye konuştu.

'VATANDAŞLIK' AÇIKLAMASI: YATIRIMCILAR ÜLKEMİZDE VATANDAŞLIK ALABİLECEK

Türkiye'de belirli miktarda yatırım yapanların, Türk vatandaşlığı alabileceğini duyuran Yıldırım, "Yabancı yatırımcıların ülkemizden oturum alması, Türk vatandaşı olması için Meclis bir düzenleme yaptı. Uluslararası İş Gücü Kanunu'nda değişiklik yaptı. Bu kanunda belirtilen şartları taşıyan yatırımcılar ülkemizde vatandaşlık alabilecekler. Bunun şartları belirli miktarda yatırım yapmak, belirli sayıda insan çalıştırmak veya gayrimenkul almak veya belirli miktarda parayı Türkiye'ye getirmek gibi şartlar var. Başka ülkelerde de benzer uygulamalar var. Bunu da böylece hayata geçirmiş oluyoruz. Yatırım yapanın her zaman yanındayız" ifadelerini kullandı.

"BÜYÜMEDEN MEMNUN DEĞİLİZ"

Küresel dalgalanmalara rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Bu yılki büyümeden memnun değiliz. Türkiye bu büyümelere alışık değil. Ama maalesef darbeler olunca bunun bir bedeli oluyor. Bu bedeli ödüyoruz. Ancak bunun 2017'ye sarkmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz. Yılın son çeyreğinde tekrar canlanma başladı. Geçici dalgalanmalar olsa dahi Türk ekonomisine, Türk lirasına güven uzun vadede daha çok kazandıracak. Türkiye, yerli, uluslararası yatırımcılar için hala en büyük fırsatları veren ülkedir ve böyle de olmaya devam edecek" açıklamasında bulundu.

AP'NİN TÜRKİYE KARARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: AB DAHA ÇOK KAYBEDER

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) müzakerelerin dondurulmasına ilişkin kararını eleştiren Yıldırım, "Geçen gün AB toplandı. Kendileri gelin güvey oldular. Müzakereler askıya alınsın mı alınmasın mı, diye oylama yaptılar. İki tarafın da yararına olmayacak, anlamsız, ciddiyetsiz, gereksiz bir iş. Buradan bütün muhataplara açık şekilde söylüyorum. Türkiye-AB gerginliğinden her iki taraf da kaybeder. Ama kim daha çok kaybeder derseniz şüphesiz AB daha çok kaybeder. Yine de insanlık bizde kalsın söylemiş olalım" dedi.

"GÖÇ DALGASININ AVRUPA'YA VURMAMASININ TEK NEDENİ TÜRKİYE'NİN VARLIĞI"

AP'nin Türkiye kararı üzerinden Avrupa Birliği (AB)'ne seslenen Yıldırım, "AB şunu bilsin. Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmek, Avrupa'nın gelecekteki güvenliği açısından bir mecburiyettir. Ortadoğu'daki kaosun doğrudan Avrupa'ya sirayet etmemesinin, göç dalgasının Avrupa'ya vurmamasının tek nedeni Türkiye'nin varlığıdır. Aynı ciddiyeti, aynı iyi niyetli yaklaşımı da Avrupalı dostlarımızdan bekliyoruz" diye konuştu.

'ANAYASA' AÇIKLAMASI: AK PARTİ GRUBUNUN TEKLİFİ OLARAK SUNACAĞIZ

Anayasa değişikliği müzakereleriyle ilgili de konuşan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Anayasa çalışması devam ediyor. Şu an hemen hemen olgunlaştı diyebiliriz. Bir kez daha MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile bir araya geleceğiz ve değişikliğe son şeklini vereceğiz. Sayın Bahçeli, başından beri bu konuda yapıcı bir tutum izliyor. Ülkenin geleceği ve menfaati için Sayın Bahçeli'nin bu olumlu ve yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yaptıktan sonra inşallah bu değişikliği Meclis Başkanlığı'mıza AK Parti grubunun teklifi olarak sunacağız. MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse beraber sunarız. Milletimiz şunu iyi bilsin. Bizim hiçbir gizli, saklı işimiz yok. Bugün bu çalışmaları istediği takdirde CHP ile paylaşır, anayasa çalışmaları için onlarla da her türlü her zeminde konuyu değerlendirebiliriz. Kapımız sonuna kadar açık. Ama bizim elimizde üzüm, karşımızdakinin elinde de sopa olmayacak. Bizim derdimiz üzüm yemekten karşımızdakinin derdi de bağcıyı dövdürmek olmayacak. Darbe artığı bir anayasa artık milletin ihtiyacına cevap vermediği gibi Türkiye'ye de yakışmıyor. O anayasaya sırtını yaslamış hiçbir siyasi mekanizma milletin lehine sağlıklı bir iş yapamaz"

DHA

Etiketler: binali yıldırım
Okunma Sayısı: 2288
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Özcan Erkiş

  29.11.2016 22:46:52

  Krizden bahsedenler "felaket tellalı" mağduriyetleri dile getirenler "mağdur edebiyatı" yapan "hain" ler. Ezcümle iktidar diyor ki " bizi hep alkışlayın, zinhar tenkit etmeyin!" Yani emir komuta içinde yaşarsak, ne "tellal" oluruz ne "hain edebiyatçı. " Suya sabuna dokunmayan, etliye sütlüye karışmayan, üç maymun tipinde bir vatandaş olalım istiyorlar yani......

 • mahmut

  29.11.2016 15:57:49

  Rus uçağını düşürdüğünüzde de aynı şeyi söylemiştiniz.Ama kim kaybetti Türkiye.Yaklaşık bu hareketin faturası 30-40 milyar dolara maloldu. Artı kendi ülke sınırları içinde kısılıp kalmamıza neden oldu.Bu iş cek cak la olmaz.Dünyadan koparak hayel dünyamızda yaşayamayız,suyu yukarı akıtmaya çalışmanın anlamı yok.gerçekleri görme zamanı geldi de geçiyor bile

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı