"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Uyku bes! Uyanınız

Rabia Arı
14 Ocak 2018, Pazar
“En hayırlı genç odur ki dünya için ahireti unutmasın ahiretini dünyaya feda etmesin. Hayat-ı ebedîyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın. Malayani şeylerle ömrünü telef etmesin. Kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin. Selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebedîyeye girsin. En hayırlı genç odur ki ölümü düşünüp ahiretine çalışarak gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.”

Bu düsturu hakikat telâkki edip hayatına geçirmeye çalışan gençlerle birlikte Afyon Hanım okuyucularının düzenlemiş olduğu İzmir ve Isparta talebelerinin de iştiraki ile yapılan okuma programı heyecanla, şevkle ve gayretle hitama erdi. Programın akışı sabahın nurlu vakitlerinde başladı ve bereketli feyzinden herkes hissesini aldı. Zihinlerin de dinç olduğu bu vakitlerde talebelerin çalışıp hazırlandığı istifadeli sabah derslerine iştirak edildi. Bu derslerimizde müzakere edilen Tevhid, Nübüvvet, Minhacü’s -Sünne, Ene, Kader, İçtihat gibi imanî bahisler ufkumuzu genişletti. Programımız hızlı bir şekilde devam etti. Sıcak sohbetlerin ve lâtifelerin olduğu kahvaltı uhuvvetimize medar oldu. Hakikî terakkinin insanın kendini geliştirmesi ile sağlanacağından dolayı kendimize hedef koyarak özel okumalarımızı günde 3 saat olmak üzere tamamladık. Bunun yanında öğleden sonra talebelerin hazırlayıp sunmuş olduğu seminerlerde “Sabır, Yahudilik, Adavet, Müsbet hareket, Zulüm” gibi içtimaî hayata dair meseleler tahkik ve tahlil edildi. Bir çok konuya vakıf olabilmek için fihrist ve kavram çalışmaları da düzenlendi. Akşamları ise ablaların da katılımıyla; Risale-i Nur’un tebliğ metotları, Nur Talebelerinde bulunması gereken hususiyetler, iman hizmetindeki istikametli metotlar, din ve dine hizmet dünya hayatına basamak yapılamaz gibi düsturlar ele alındı. 

Meşveret-i Şeriye, fikr-i infiradi, enaniyet ve Şahsı manevî seminerinde şu noktalara değinildi: Zaman şahıs değil cemaat zamanıdır. Bediüzzaman tevazu, mahviyet, terk-i enaniyeti hayatına nasıl taşımıştır? Meşveretin aklı, lisanı, kalbi nedir? Risale’i Nur şahsı manevisi Ferit makamına mazhardır.

Programın diğer günlerinde ise Mehdiyet ve Deccaliyet, zindan-ı atalet, gençlik konferansı, Risale’i Nur ve gaybi işaretler, Nurcular Demokratlara bir nokta-i istinattır şeklindeki konular istifadeye sunuldu. Böyle nezih istifadeli programların tekrarında buluşmak duâsıyla bütün gençleri gençlik nimetini idrak edip bu fani fakat ehemmiyetli zamanları değerlendirmek için diğer okuma programlarımıza da katılmalarını bekliyoruz.

Yazımı, Üstad Hazretlerinin şu ikazı ile bitirmek istiyorum: 

“Ey kardeşlerim! Dikkat ediniz vazifeniz kutsiyedir, hizmetiniz ulvîdir. Her bir saatiniz bir sene ibadet hükmüne geçebilecek kıymettedir. Biliniz ki elinizden kaçmasın.”

Okunma Sayısı: 1620
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı