"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bursa-Van hattı ve Bediüzzaman Mevlidi (23)

08 Ekim 2017, Pazar
Yine 1911 senesinde Münâzarâtla birlikte te’lif ettiği Muhakemat isimli eserin başında ise şu ifadeler yer alır:

“Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, âlil bir uzvun reçetesi ittiba-ı Kur’ân’dır.”  Muhakemat’ta ilmî ve mantıkî bir tarzda, İslâm, Kurân, Kur’ân’ın maksatları, bilim, imanî manaların kavranması, belâgat unsurları nelerdir, hurafelerle mücadele, imanî hizmetlerde mesele anlatımında takınılacak tavır ve prensipler nelerdir? Eşyada güzellik ve çirkinlik, dünyanın yuvarlaklığı, öküz ve balık meselesi, Kafdağı, Sedd-i Zülkarneyn, Cehennemin yeri ve şu anki mahiyeti, Kur’ân’ın hitabındaki teşbih ve mecazlar hakkında, Sani’i anlatan deliller, nübüvveti anlatan deliller ve haşr-i cismanî konularında hülâsat-ül hülâsa, özün özü ve sözün sözü şeklinde derin ve özet bilgiler verilmektedir. 

Muhakemat’ta vaaz edilen düstur ve prensiplerden birkaç tanesini anlatımımıza dahil edersek: “Kur’ân’ın tamamında dört maksad vardır. Tevhid’in ispatı, Nübüvvet, haşr-i cismanî ve adalet - ibadet.” “Herşeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerindedir. Göz ise maneviyatta kördür.” “Kur’ân’ı tefsir edecek, Kur’ân ve hadis-i sahihtir.” “Şöhret insanın malı olmayanı da insana mal eder.” “İhsan-ı İlâhî’den fazla ihsan, ihsan değildir. Bir dane-i hakikat bir harman yalana müreccahtır…”

Bediüzzaman Hazretleri’nin Van’da harpten evvel 1913’te te’lifine başladığı eseri ise İşarat-ül İ’caz’dır. 

Müküslü Hamza Efendinin ifadesine göre: “Kelâm-ı Kadimi eline alıp söylemeye başlardı. Hiçbir kitaba ve tefsire bakmazdı. Arkadaşlarımızdan Molla Habib not alırdı. Çok geçmeden Harb-i Umumi başladı…” 

Molla Abdulmecid Efendi de: “Bir gün medresenin damında bize tefsir dersi veriyordu. İkindiden sonra idi. 

Birdenbire derin bir âh çekti ve dedi: ”Hazırlanınız büyük bir felâket geliyor…” Aradan bir ay geçmeden Birinci Cihan Harbi patlak verdi. 

Bediüzzaman’ın kendi ifadelerinde de İşarat-ül İ’caz tefsirini Van’da telifi şöyle yer bulmuştur: “Kul Hasbiyallahu La ilahe İlla Hüve Aleyhi Tevekkeltü’nün makam-ı cifrisi şeddeli lam ve şeddeli kaf bir sayılmak cihetiyle 1329 (1913) ederek Harb-i Umuminin başlangıcı zamanında Risale-i Nur’un başlangıcı olan İşarat-ül İ’caz tefsirinin te’lif tarihine tam tamına tevafuk etmektedir.”

Evet, Bediüzzaman’ın Van hayatından bazı kesitleri Van-2017 Mevlidi münasebetiyle elimizden geldiği, dinlediğimiz ve okuduğumuz kadarıyla gördüğümüz mekânlarla birlikte anlatmaya gayret ettik. Sürç-ü lisan etmişsek affola.

Elhamdulillah emniyet tedbirleri ve Van’ın asayişi meselesi, uzaklığına rağmen Van Bediüzzaman Mevlidi çok güzel oldu. Yeterince kalabalık bir iştirak bütün Türkiye vilayetlerinden gelen misafirlerle göze çarpıyordu. Okunan hatimlerin duâsı, Ali Vapur Ağabeyin Risale-i Nur dersi, vaiz efendinin sohbeti, mevlidhanlar  hemen herkes her şey onu anlattı, onu dile getirdi. Hepsinden Allah razı olsun. Mevlit bitiminde kitaplar imzalandı ve okuyucularla sohbet edildi. Euro Nur İzmir ekibi hem mevlidin çekimini yaptı hem de gelen misafirlerle röportajlar yaptı. Vanlı Risale-i Nur Talebeleri de cami çıkışında hazırlanan yemek paketlerini dağıttılar. Şarkın misafirperverliğinin en güzel örneğini gösteren Vanlı kardeşlerimizden Allah razı olsun. Nice Van Mevlidlerinde Cenâb-ı Hak bizleri buluştursun inşallah.

Van’dan Bursa’ya hareketimiz hemen mevlidden sonra başladı. Bir arkadaşımızın diş ağrısından dolayı güneyi kat’ederek gerçekleştireceğimiz dönüş güzergâhını değiştirmek zorunda kaldık. Elazığ’dan Van Mevlidi’ne katılmak üzere gelen Zekeriya Doğan Hocamız, Terzi Hasan Argın ve bir müddet önce Diyarbakır’dan Elazığ’a nakledilen Hasan Ağabeylerle dönüş yolunda beraber yol aldık. Bizlere gerekli alâkayı gösterdiler. Üç ağabeyin yüz on bir kuvvetinde hizmet şuuru ile Elazığ’daki iman ve Kur’ân hizmetleri ile ilgilenmektedirler. Allah razı olsun. Yol güzergâhı üzerinde bulunan memleketim Kayseri’de kısa bir mola verdik. Yatsı namazı vakitlerinde Ankara Polatlı dersanesine vasıl olduk. Bizleri Yüksel Ortakaş kardeş karşıladı, geceyi burada geçirdik. Bir sabah namazı Van’a doğru hareket ettiğimiz ekibimiz ile bir yine bir sabah namazı sonrası yeşil, maneviyatlı, ruhaniyatlı, evliyalar diyarı, Osmanlı Devleti âliyesinin ilk göz ağrısı başşehri Bursa’mıza ve Nur hizmetlerine kavuşmuştuk. Ertesi gün erkenden dersler, dershaneler, ziyaretler, talebeler ve kurban faaliyetleri… yola devam inşallah. Duâlarınızla. 

SON

Okunma Sayısı: 772
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı