"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İçimizdeki şahs-ı manevinin fikri

24 Ağustos 2018, Cuma 00:18
Hedef büyük olacak ki gayret ve çalışma da büyük olsun.

Risale-i Nurları tanıyarak iman, Kur’an hizmetlerinde hademelik yapanların en büyük özelliği bu olmalıdır: Kur’an’a ve İslâma; Risale-i Nur hakikatlarıyla hizmet etmek.

Nurları anlamak ve anlatmak. Böyle yüksek muhteşem bir gaye-i hayale ve yüksek hakikatlı bir fiiliyata sahip olabilmek Nur talebelerinin şiarı, sıfatı, vasfı ve tasvir, tarif edilecek özellikleri olmalıdır.

Onlarca yapılan hizmetten iğne ucuyla noksanlık, eksiklik aramayan ve varsa kapatabilen, örtebilen bir anlayış daima ilk sırada olabilmelidir.

En önemlisi de bir kapıyı hiç açmamak, hiç aralamamaktır.  Evet tenkit kapısı bu hizmetin hadimlerine daima kapalı olmalıdır.  

Herkesin aynı çizgide olması ve herkesin herşeyi anında anlayarak yapması ve herkesin her hizmeti önceden sezerek kavraması ve herkesin her türlü olumsuzluğa gidecek bir fikir hareketinin; gidişatından tespit ederek bilmesi mümkün değildir. Çünkü herkes aynı kabiliyette değildir. Herkes aynı derecede çalışkan, zeki ve hassas değildir. Ve herkesin hayali gibi niyeti de bir değildir.

Aynı metanette, aynı sabırlılıkta ve aynı cevvaliyette olmayan insanların tenkit edilmesi en kolay iştir. Önemli olan beraberlik içerisinde; Hak ve halk nazarında insanların  yaptıkları kudsi vazifeye göre muvazeneli/dengeli bir surette tartılması, ölçülmesi, değerlendirilmesi ve insani ilişkilerin buna göre geliştirilmesidir.

Bu tenkit kapısının açılmaması ve yürüyen hizmetlerin zarar görmemesi için en güçlü deva ve çare ise ihlastır, uhuvvettir ve meşverettir.

Allah için, O’nun rızasını tahsil için iş yapmaya soyunanlar ve koşturanlar; muhakkak bir surette birbirleriyle ihlasla, uhuvvetle meşveret etmelidirler. Her konuda istişarelerde bulunmalıdırlar. Görüşüp, konuşarak aralarında anlaşabilmelidirler. Tâ ki ehl-i dalaletin, ehl-i ilhadın ve ehl-i zındıkanın adamları; hizmetin hadimlerini birbirlerine tenkit ettirerek kuvvetlerini ve manevi hizmetlerini hiçe indirmesinler, nötr hale getirmesinler; iman, Kur’an hizmetinin zararına ve aleyhine işlerde isteyerek ve benimseyerek çalıştırılmasınlar. Bu işlere, yanlış işlere sahip çıkarttırmasınlar. “Mümkün olduğu kadar geçici rüzgarlara ehemmiyet vermeyiniz, bakmayınız. Zaten mabeyninizde samimi tesanüd ve meşveret-i şer’iye, sizi öyle şeylerden muhafaza eder. İçinizdeki şahs-ı mnanevinin fikrini, o meşveretle bildirir…” En iyisi Üstadımızı dinlemek ve hizmetimizde rahat etmektir.

Okunma Sayısı: 680
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı