"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Her darbeye karşı çıkan tek gazete: Yeni Asya

Rüstem GARZANLI
14 Ekim 2016, Cuma
Yeni Asya ile ilgili birçok yazarlarımız fikir ve görüşlerini beyan etmelerine rağmen, ben de Şarkî Anadolu’nun afakından, güneşin yükseldiği mekânlardan, farklı bir şive ile fikir ve görüşlerimi beyan etmek istedim.

Şöyle ki:

Yeni Asya yayına girdiği 21 Şubat 1970 yılından beri, şahs-ı manevînin temsilcisi ve sözcüsüdür. ”Hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez” hakikati ile devam eden, Risale-i Nur’un medyadaki dili; başyazarı ise Bedîüzzâman Said Nursî’dir.

Yeni Asya, Bedîüzzâman’ın mânevî hutbe ve irat kürsüsüdür. Müsbet mânâda attığı her adımda hürriyet ve demokrasi mücadelesini veren, darbelere ve darbecilere karşı hakkı savunan tek gazetedir. İman vazifesini birinci maksat yapar, Risale-i Nur prensiplerine uygun, şahs-ı manevî ve istişare ile hareket eder; başkaları gibi rey-i vahit yani tek adam emrine inkıyat etmez.

Yeni Asya, Hakk’ın hatırını âlî tuttuğu için birçok taarruzlara maruz bırakılıp, yanlış tevillerle, iftira ve çarpıtmalarla hedef alınıyor. Bu kadar taarruzlara maruz kalmasına rağmen Allah’a şükürler olsun hâlen hakkı ve hakikati söylemeye devam ediyor.

Yeni Asya, büyük bir dâvânın dellâlî ve temsilcisidir. O hak ve hakikatten şaşmayan, gürleyen ve kükreyen kuvvetli bir sadâdır. Dâvâsı sırat-ı müştakîm, yolu cadde-i Kübrâ’dır. Hakikat yolunda yürüyen bir vasıta ve bir rehberdir. Rayları eğilmez çeliktendir. Önüne çıkan durak ve istasyonlara takılmaz, küçük mes’elelere pek önem ve ehemmiyet vermez, şaşaayı, nümayişi sevmez, kalem ve kelâmı güzel yazarlarla, istikametle devam eden bir sefine-i hizmettir.

Yeni Asya darbe ve darbecilere karşı geldiğini yukarıda beyan etmiştim. İşte, 12 Mart 1971, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007 muhtıraları ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimine karşı dik duruşu ve demokrasi mücadelesi onu te’yit ediyor.

Keza, 12 Eylül 1980’de yapılmış darbeye karşı çıktığı gibi, 1982 darbe Anayasa’sına “hayır” diyen de, yine Yeni Asya ve cemaatidir. O günün darbecilerini destekleyip darbe Anayasa’sına “Evet” diyen; her nedense 28 sene sonra yanlış yaptıklarını ikrar eden şaşkınlar, bugün Yeni Asya’yı eleştiriyorlar.

Yeni Asya ve cemaati, geçmişte yapılmış bütün darbelere ve darbecilere karşı geldiği gibi, 15 Temmuz darbe teşebbüsüne de karşı gelerek “demokrasi” mücadelesi yapmış; darbe teşebbüsüne şiddetle karşı çıkmış ve lânetlemiştir.

Yeni Asya hiçbir siyasî fark ve taraf gözetmeksizin merdane darbe ve darbecilere karşı geldiği hâlde, hâlen akıl ve şuurdan nâkıs bazı iftiracılar Yeni Asya’yı paralel yapıya destek vermekle itham edenler var. Ey şaşkın ve bêdbahtlar!.. Mü’min olma cihetiyle size acıyorum, sizi sadece insafa dâvet ediyorum.

Hülâsa, Yeni Asya yazarları ve cemaatiyle daima müsbet mânâda hareket eder, devletin asayiş ve emniyetini muhafazaya çalışır, şununla bununla değil; cemaati teşkil eden şahs-ı manevî ile hareket ederler. Mükellef oldukları saha ise iman, Kur’ân ve İslâmiyet’tir; başkası gibi sîyaset, ticaret ve gıybetle uğraşmazlar. Vesselâm...

Okunma Sayısı: 3141
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ABDULKADİR HAKSEVER

  18.10.2016 15:44:28

  İnşallah darbeyle ilgisi olmayanlar daha fazla yok yere mağdur edilmez.

 • Said YÜKSEKDAĞ

  14.10.2016 14:49:07

  Allah razı olsun.. Hislerimize tercüman olmuşsunuz..

 • Fatıma

  14.10.2016 11:13:44

  Yeni Asya ailesi Allah sizlerden razi olsun. Hakki haykırıyorsunuz. 15 Temmuz gibi bir felaketi atlattık darbe teşebbüsü hamd olsun halkın iradesiyle püskürtüldü demokrasi kazandı derken darbe gerçekleşmemesine rağmen neden darbe döneminden izler var bugün,neden demokrasi kaybetti onu anlamadım?

 • Garib Doğu

  14.10.2016 07:00:11

  Yeni Asyanın temel felsefesi itibarıyla Darbe ve darbecilere karşı olduğu reddi mümkün olmayan tarihi bir gerçektir. Çünkü darbeler;keyfiliktir,zorbalıktır şiddet ve baskıdır. Hukukun ortadan kaldırılması,tüm insani hakların gasbıdır. Demokrasi ve hür düşüncenin katlidir. Yeni Asya bu itibarla şiddetle her türlü darbenin,ihtilalın karşısında olmuş ve olmaya da devam edecektir. Geçmiş darbecilere karşı çetin bir mücadele vermiş ve çok ağır bedeller ödemiştir. Dün darbelere karşıydı,bugünde karşı,yarında karşı olacaktır.Çünkü bu onun temel felsefelerinden biridir. Yeni Asya'nın bu tutumu tarihin tasdikindedir. Merak edenler arşivlere bakabilirler. Yeni Asya'nın darbe ve darbecilere karşı olduğunu ve aksini iddia edenlere karşı mükemmel cevap mahiyetinde olan bu yazısından dolayı Rüstem kardeşimi Can-ı gönülden tebrik ediyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı