"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kırklareli’nde bir dâvâ adamı: Mü’min Özkan

Rüstem GARZANLI
10 Eylül 2017, Pazar 00:29
Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri, “Eğer istersen hayalinle Nurşin Karyesi’ndeki Seyda’nın meclisine git bak: Orada fukara kıyafetinde melikler, padişahlar ve insan elbisesinde melaikeleri bir sohbet-i kudsiyede göreceksin” buyurduğu üzere, Kırklareli’nde de, öyle biri var ki, adeta kanı iman ile yıkanmış, bütün zerratıyla sadık bir kul ve halis bir mü’min... Az konuşur, iktisadı seven, israftan kaçan, dünya cereyanları ile meşgul olmayan, sakin ve hâlîm bir insan…

Yürüdüğünde, oturduğunda başı öne eğik, sağa-sola bakmaz daima tefekkür âleminde bir mütefekkir. Asr-ı Saadette “Meleklerin hayâ ettikleri” Hazret-i Osman’dan (ra) mânen haya dersini almış Mü’min Özkan Ağabey’den söz ediyorum.

Mümin Özkan, 1933 Bulgaristan, Kırcaali’de doğmuş, göçmen, mübâdele sözleşmesinden yararlanarak ailesi ile birlikte 1950 yılında Kırklareli’ye yerleşir. 1960 yılında Risale-i Nurlar’la tanışır, Hazreti Yusuf’un (as), mesleği saatçilikle uğraşan Mümin Ağabey iki kız babasıdır.

 Mümin Ağabey, bir tarafta 4-5 metre karelik dükkânın bir köşesinde saat tamir işleriyle uğraşırken, bir diğer tarafta tezgâhın bir köşesinde Risale-i Nur eserleri ve duvarda asılı müzeyyen manzara ve levhaları satar. 

Bir zamanlar hemen hemen her gün, rahmetli Ekrem Tan, Mahmut Afacan, İsmail Şahinoğlu, Sedat Kuranlı, Ahmet İçier, bugün şehadet âleminde olan Yeni Asya Gazetesi Kırklareli Temsilcisi Yakup Işıklar, Burhan Gündoğdu, Hüseyin Özlü, Hüseyin Kırmızıtaş, Mehmet Kalınoğlu, Ersan Olduruk’lar, Mümin Abinin küçücük mekânına gelirler; o münbit zeminde birbirleriyle manen müzakere, müdavele-i efkâr ederek tatlı sohbetlerde bulunurlardı.

47 seneden beri Yeni Asya yayınları ve Risale-i Nur hizmetine âmade olan Mümin Abinin dükkânı adeta Yeni Asya Gazetesi’nin arşivi gibidir. Hangi tarihli gazeteyi istersen hemen elini uzatır, sevdası olan gazeteyi ibraz eder. Ayrıca gelen gidenlerin sabit adres noktasıdır Mümin Abinin dükkânı. 

1960’larda Kırklareli’nde Risale-i Nur Talebeleri sıkı takibe alınır, birkaç kez polis merkezinde sorgulanmalarına rağmen, Allah’ın lütfu ile zarar görmeden yepyeni bir şevkle rahmetli Ahmet İçier Ağabey’in evinde sohbetler devam eder. O zamandan bugüne kadar Allah’a şükürler olsun Kırklareli’nde Risale-i Nur hizmeti inkıtaa uğramadan devâm ediyor.

Her zamanki tavsiyesinde: “Risale-i Nur’u okuyan her idrak sahibi anlıyor ki, Risale-i Nur gerek bu asrın, gerekse önümüzdeki asrın beşeriyetini fikir karanlıklarından kurtarıp, tenvir ve irşad edecektir.” Bundan dolayı Risale-i Nurlar’ı çok dikkat ve tefekkürle okumak lâzımdır.

“Kardeşim! Eğer gücümüz yetse bu hakikatleri, kâinata ilân etmemiz gerekir. Kur’ân ve iman hizmetinde fedai olalım, Risale-i Nur’u bir dakikamızı bile kaybetmeden okuyalım, okuyalım, okutalım ki, ihlâs-ı tamme muvaffak olalım. Bütün kardeşlerimizin kalpleri sevinç, neşe ve hakikatlerle dolsun” diyor Mümin Ağabey…

Okunma Sayısı: 1985
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı