"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şu sazıma bir düzen ver

Sabahattin BOYACI
10 Ağustos 2017, Perşembe
Âşık; “Şu sazıma bir düzen ver/ teller de muradın alsın…” diye bir türkü söylemiş.

Ben bu türkünün sadece iki mısraını aldım, çünkü derdim sadece saz ve tel. Öyle bir devirdeyiz ki; kimin hangi telden çaldığı belli değil. Haliyle de kafalar çok karışık. Toplumlar kafası karışık olanları pek kaale almaz. Sazın her telinin çıkaracağı bir ses var ve bütün tellerin çıkardığı sesler uyumlu hale getirilirse meram anlatılabilir. O zaman, ortaya gönüllerde coşan nağmeler çıkar ve dinleyenleri mest eder.

Nasıl bir san’atçı sazını akord ediyor, ta teller ayarlanıp notalar dillendirilsin; onun gibi, cemaat sazının da istidad ve kabiliyetlere bağlı ihtisas tellerinin ayarı gerekir. Ya da, bir orkestranın enstrümanları aynı anda uyumsuz çalınsa ortaya rahatsız edici bir gürültü çıkar. Ama maharetli bir şefin yönetiminde olursa müzik denilen şahane eserler çıkar. Bütün mesele mahir bir şef ve ayarı iyi yapılmış sazlar. O zaman türküyü biz söyleriz, deriz ki; “Her söylediğin hak olsun/ diller de muradın alsın.”

Üstadımız Kastamonu Lâhikası’nda; “Bu zaman cemaat zamanıdır. Ehemmiyet ve kıymet, şahs-ı maneviye göre olur. Maddî ve ferdî ve fânî şahsın mahiyeti nazara alınmamalı. Hususan benim gibi bir bîçarenin kıymetinden bin derece ziyade ehemmiyet vermekle, bir batmanı kaldırmayan zaîf omuzuna, binler batman ağırlığı yüklense altında ezilir…” ve yine Sikke-i Tasdiki Gaybî’de; “Bu zaman, şahs-ı manevî zamanı olduğu için, böyle büyük ve bâki hakikatler, fâni ve âciz ve sukut edebilir şahsiyetlere bina edilmez!“ diye ifade ettiği hakikatler doğrultusunda hareket etmemiz gerekiyor.

Yani; sazı şahs-ı manevinin eline verip, akordunu da o şahs-ı maneviyi temsil eden seçilmiş ehliyetli temsilcilerin istişaresine yaptırmamız gerekiyor. Bu liyakatli heyet aynı zamanda orkestranın şefliğini de yapabilir. O zaman cemaatin istidad telleri, kendilerinden beklenen hakikatleri terennüm etmeye başlar. Herkes konuşur ve konuşmalı, ama akordu sağlam yapıldığından ahenk bozulmaz. 

Öte yandan adam bakkal amcaya soruyor: Yağ var mı? Şeker var mı? Un var mı? Cevap: Bakkal amca diyor ki; var. Adam: Ne duruyorsun Helva yapsana, helva yapsana. Al sana saz, al sana akord. Her önüne gelen un, şeker ve yağı karıştırdığında helva olmuyor ki; Usta lâzım Usta. Her neyse, meramımı anlattım zannedersem. Siz benim ne demek istediğimi anladınız. 

Sonuç olarak, Üstadımız Bediüzzaman Said Nursî’nin emanetine sahip çıkıp İttihad-ı İslâma giden yolda üzerimize düşeni yapalım. ‘Kimin himmeti milleti ise, o tek başıyla bir millettir.’ sırrı ile hareket edip tembelliği bir tarafa bırakalım. Durmak yok! Hizmet-i İmaniye yolunda koşmaya devaaam.

Allah yar ve yardımcımız olsun, ehl-i imanın birlik ve şuurlu beraberliğini nasib etsin, ehl-i dalâletin bütün kötü emellerini ve planlarını akim bıraksın ve zalimlerin zulümlerini durdursun. İnşallah. Âmin.

Okunma Sayısı: 1399
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Yıldırım

  10.8.2017 08:32:33

  AMİN Sayin yazar, Evet Yeni Asya sizi dediginiz akordu yapılmış bir sazdır türküyü söyleyecek olan da meşveretle teşekkül ettirimiş şahs ı manevidir ve Allah'ın inayet ve yardımı ile NUR türküsünü 48 yıldır söylüyor elhamdullillah. Cenab ı hak o sazın akordunu bozmasın inşallah. Gerci zaman zaman o akordu bizmaya çalisan dahıli ve harici muzurlar çıkmıyor degil ancak her şeye ragmem bu saz susmayacak ve hiç bir mani Onu susturamiyacaktir insallah. Çok guzel bir yazı olmus yureğine kalemine saglık. Selam ve muhabbetle...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı