"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

‘Biz’ formunda takdim edilen ‘ben’ler var

Sebahattin YAŞAR
08 Kasım 2017, Çarşamba
Ben’lik, enaniyet insanoğlunun büyük imtihanı. Bir şekilde insan bu ‘ben’ini, ‘ene’sini konumlandırmak durumunda.

Ya ‘kul’ olan bir ‘ben’ ya da ‘isyan’da bir ‘ben’.

Ya da menfaatine göre daldan dala atlayan bazen ‘kul’, bazen de ‘asi’ bir ‘ben’. Yani kaçak oynayan bir ‘ben’. İbadet, kulluk gereğince kaçan, asi bir ‘ben’; başı dara düşünce, sıkışınca sığınan muti bir ‘ben’.

Başlangıçta, ‘ene ene, ente ente’, yani ‘ben benim, sen sensin’ diyen ‘ben’; aç bırakılınca; ‘Sen benim Rabb-i Rahimimsin, ben Senin abd-i aciz bir kulunum.’  diyen bir ‘ben’. Rabbimizin ibadet emrinde nefsi terbiye dersi var. Aklın, kalbin, nefsin sınırlarını belirleme ve onlara uygun adımlar atma eğitimi var.

Onun için insanın ibadetlerdeki veya ilâhî emirlerdeki hikmetlere aklı ermese de ‘kabul’ etme, ‘itaat’ etmek durumu vardır.

Bazen bu ‘ben’ler, ‘biz’ şeklinde çıkıyor insanın karşısına. ‘Biz’ yaparız, ‘biz’ ederiz.’ derken bile aslında ‘ben’ yaparım, ‘ben’ ederim.’ mesajı veriliyor.

‘Biz’e sorsaydın, ‘biz’e danışsaydın, ‘biz’e gelseydin denirken aslında buradaki ‘biz’ kocaman, ‘biz’leşmiş bir ‘ben’ den başka bir şey değildir.

‘Biz’ elbisesi içinde büyütülmüş, adı ‘biz’ diye konmuş kocaman, nice ‘ben’ler var. ‘Biz’ olarak yaşayan ‘ben’ler bir havuz içinde kendi ‘ben’ varlıklarını muhafaza ediyorlar.

Oysa kendini muhafaza eden ‘ben’ler, ‘biz’leşemezler. Dolayısıyla güçlü bir birlik oluşturamazlar. Her bir ‘ben’ birler basamağında yaşar. On katı, yüz katı gibi bir gelişen güç olmaz. Çünkü kendisinin dışında güç kabul etmez. Ama ‘biz’ olabilen ‘ben’ler, havuz içinde eridiklerinden her ‘bir’inden çıkan bir şahs-ı manevî ile yüzler, binler güce ulaşırlar.

Sağında solunda kimseyi istemeyen, kimsenin kollarına girmesini istemeyen bir ‘ben’ elbette yalnız kalmaya mahkûmdur. ‘Biz’ olabilen ‘ben’ler, güç birliği yaptığı arkadaşlarının her türlü meziyetlerini kabul ederler. Ön plana çıkan da ‘ben’ değil ‘biz’ dir.

Gücü elinde bulunduran diktatör de, yönetimine katkıda bulunanları dikkate alarak ‘ben’ demiyor da ‘biz’ diyor. Ama o biz, kocaman bir ‘ben’ ihtiva ediyor. 

Mafya, yaptığı işlerde ekibi için ‘biz’ diyor. Güya adalet dağıtıyor,  ama bunu yaparken ‘biz’ dili kullanıyor.

Terör örgütleri de öyle yapıyor. Yani suret-i haktan gözüküyorlar. Çünkü ‘ben’in kabalık olduğunu herkes biliyor. Onun için ‘biz’e sığınıyorlar. Kendi ‘ben’lerini, ‘ben’liklerini meşrû gösteriyorlar. 

Enaniyetin, kibrin ‘biz’ kılıfına büründüğü durumlar yaşanıyor. 

‘Ben’ini ön planda tutan, ‘biz’ dediklerinin omzuna biner taa sadece kendisi görünsün. ‘Biz’i ön planda tutan ise, beraberindekileri büyüklendirir, onları şevklendirir, onları omuzlarında yukarı kaldırır.

Aralarında olduklarınızla iftihar ediyor, kendi varlığınızı ‘ben’inizi onların arasında anlamlı buluyorsanız, siz bir, ‘biz’cisiniz demektir; yok aralarında olduklarınız arasında siz olmadığınızda onları anlamsız buluyorsanız, o zaman siz bir ‘ben’ci(l)siniz demektir.

‘Biz’ tepsisinde sunulan ‘ben’lere dikkat gerektir.

Okunma Sayısı: 1293
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah TUNÇ

  8.11.2017 16:13:44

  Biz'in içinde benin fark edilmesi harika...İnce bir mesele...Bu bir feraset ve basiret işidir.Aynı zamanda kıvrak bir zekanın tespitidir.Sinsin bir düşmanın keşfidir.Bu güne kadar böyle bir teşhis ve tespit ne okudum,nede duydum.İlk defa karşlaştığım bir durumdur. Sabahattin Hocam, sizleri can-ı gönülden tebrik ediyorum.Maşaallah,barekellah... Enaniyetin bir desise-i şeytaniye olduğunu bilmeyenimiz yoktur.Fakat kurnazca Biz'in içinde gizlendiğini bilen yok gibidir. İşte bu haliyle, yani,enenin biz'in içinde gizlenmesiyle en büyük tahribatı yapıyor. Çünkü biz gibi görünüyor,ama bizden değildir.Çünkü kendini mahirane kamufle ediyor,süreti haktan görünüyor,gerçek yüzü,niyeti fark edilmiyor. Yaratılış hikmeti Cenab-ı Hak'kın sınırsız sıfatlarını anlamak için bir vahidi kıyasi(ölçü birimi) olan ene,enaniyet bu asıl maksadı unuttuğunda,kendine manayı ismiyle bakar ve tam bir firavun olur. Bu gizli,ince ve derin manaya,hileye,tuzağa nazarı dikkatlari çektiğiniz için tekrar tebrik ediyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı