"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hak, zayıfın elinde de olsa haktır

Sebahattin YAŞAR
20 Eylül 2017, Çarşamba
Genelde ortaya bir sonuç çıktığında faturayı muhataplara yazmak işin kolayıdır ve en çok da tercih edilenidir.

Oysa ortada bir sonuç varsa, bu sonucu ortaya çıkaran çok yönlü etkenler vardır. Belki en belirgini ortaya çıkan sonucu lehine değerlendiren etkendir. Yani çıkan sonuç kimin işine yaramışsa veya yaramamışsa orada sürece etki de aranır. Yapılan hırsızlık olayı araştırılırken, olay sonrasında kimlerin hayatlarında ne gibi değişiklikler olduğu, harcama durumları gözlemlenir. Çünkü orada olayla ilgili ipuçları vardır. Bu, büyük işler için de devletler arası ilişkiler için de geçerlidir.

Tahkik ehli olmayan bir insanın yapacağı en kolay şey, itimat ettiği, güvendiği birisinin yorum ve kanaatlerine sığınmaktır. ‘Ağam bilir’ anlayışı bundan doğmuyor mu? Bu da köklü olmayan, çabuk sönen taklidî bir adımdır.

Böyleler, zahire göre hükmederler. Kuvvetli bir hakikati zayıf bir adamın elinde zayıf görürler, kıymetsiz bir meseleyi kıymettar bir adamın elinde görse kıymettar diye düşünür.

Kendisi işin mahiyetini bilmediği için, bildiğini düşündüğü bir güçlünün kanaat ve görüşüne dayanır; o güçlü kişi doğru bir şeye yanlış dese o da ona yanlış der. Çünkü kendisi bilmez. Bu da cehaletin başka türlüsüdür.

Çocuklara büyüyünce ne olacaksın diye sorulur ya, çoğunluğun verdiği cevap her gün ekranlarda gördüğü, önemli diye düşündüğü okumayan popçular, topçular, politikacılar, alkışla yaşayanlar olacaktır.

Şikâyetçi olunan şeylerin bir parçası da şikâyet edenlerse, o zaman şikâyet etmenin bir mantığı kalmayacaktır. Bütün mesele yüzde seksenin içinden çıkma ve yüzde yirminin içinde yer almak için çırpınmaktır. Aslında yüzde yirmi az gibi gözükse de, nitelik itibariyle yüzde sekseni yönetebilecek, ona yetebilecek bir derinlik mevcuttur.

Himmeti yüksek bir, düşük himmetli binlere tercih edilir.

Yüzde yirmi hakikî anlamda nitelikli olsa, yüzde sekseni idare edebilir. Ama yüzde yirmide de problem varsa, işte o zaman şikâyetler daha da artacaktır.

Durum beşer için böyle bir oran teşkil ettiği gibi, beşerin içerisindeki toplum tabakalarında da yine aynı oranlama geçerlidir. Beşerin tahkik ehli olmayan yüzde sekseni gibi, toplumların, toplum içerisindeki sivil toplum teşekküllerinin, siyasî partilerin, taraftarların, cemiyetlerin, derneklerin de yine içinde yüzde sekseni böyle tahkik ehli olmayan bir oran taşımaktadır.

O zaman niceliğin de niteliğini arttırmak gerekiyor. Meselâ seçimler niteliğe göre değil, niceliğe göredir. Nitelikli yüzde yirminin nicelik olan yüzde seksene müsbet tesir ederek, o yüzde seksen de hiç değilse kendi aydın insanlarını taklit ederek, ama kendilerini de geliştirmeleri icab eder.

Herkes koyunlarının çobanı olursa, haliyle hırsızlara iş kalmaz. Bunun da adı, birebir aydınlanmadır. Herkesin hak ve hukukunu bilmesi ve aramasıdır.

Evet, güçlü, haklı olmayabilir; zayıf da, haklı olabilir. Sen güçlüyü haklı; zayıfı haksız görürsen, haksızlığa yol açarsın. 

Demek zalimin zulmünün altında, hak ve hukukunu bilmeden, araştırmadan güçlünün yanında yer alıp, ‘güçlü haklıdır’ diyenler de vardır.

Oysa güçlü olan haklı değil, haklı olan güçlüdür.

Hak, zayıfın elinde olsa da, hak haktır; haksızlık, güçlünün elinde olsa da yine haksızlıktır.

Allah, haklının yanındadır, güçlünün değil. Haklının, zayıf veya güçlü olması önemli değil, haklı olması önemlidir.

Okunma Sayısı: 2027
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah TUNÇ

  20.9.2017 11:52:15

  Evet mesele yine ehli tahkik olup olmam meselesidir.Zihin altyapısı güçlü ve doğru argumanlar,prensip ve kaidelerle donanımlı ise,yani sağlam bir bakış açısına sahipse insan, hakkı bilme ve seçmede tereddüt etmez ve yanılmaz.Hak nerede ve kimin elinde olursa olsun sahip çıkar, yanında olur ve savunur. Bu keyfiyet,sağlam bir irade ve hür bir düşünceye sahip olmanında aynı zamanda bir sonucudur. Kuvvet hakta ve ihlastadır diyor Üstadımız.Hak üzere olanlar ve ihlası kazananlar kuvvetlidirler. Ve ''Allah haklıların ve ihlaslı olanların yanındadır.Bugünkü keşmekeşliklerin en büyük sebebi kanaatımca kuvvetin hakta ve ihlasta olduğu nurani prensibine riayet etmemektir. Yani kuvvet başka sahalarda aranıyor.Hak ve ihlas kuvveti yerine fani kuvvetlere dayanılıyor. Ve bunun sonucu hali pürmelalimiz ortada...Sevgili hocam,toplumsal ve psikolojik yaraları teşhis edip, tedavi yollarını göstermeniz çok iyi oluyor.Bu tip yazılara devam...Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı