"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ceza ve zulüm arasındaki farklar nelerdir?

Süleyman KÖSMENE
06 Şubat 2018, Salı
Abdi Bey: “Af, ceza ve zulüm arasındaki farklar nelerdir? Cezanın amel cinsinden gelmesi ne demektir?

CEZA, AF VE ZULÜM ARASINDAKİ FARKLAR    

Davranışlarımızın karşılığına, bedeline, müeyyidesine ceza diyoruz. Cezayı kaldırmak aftır. Cezayı hak ettiği şekilde vermek adalettir. Cezayı yapılan davranışın hak etmediği şekilde şiddetlendirmek ve artırmak zulümdür.

Cezanın adaletle verilmesi Allah’ın emridir. Zulüm haramdır. Eğer cezada adalet olmazsa ve bu dünya mahkemelerinden dönmezse, mahşerde mutlaka Allah’ın mahkeme-i kübrasından döner. Zalim cezasını bulur.

Kur’ân şüphesiz, adaletten de önce, affı ve bağışlamayı tavsiye ediyor. Kur’ân’a göre öncelikle birbirimizi bağışlamalıyız. Fazilet budur. Eğer bağışlayamayacak isek, Kur’ân’ın ceza ölçüsü çerçevesinde ceza isteme hakkımız vardır. Bu oranı aşamayız. Aşarsak ceza vermiş olmayız, zulüm yapmış oluruz. Kur’ân ceza ölçüsünü, “cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş, yaraya yara”1 tarzında formüle etmiştir. Adalet budur.

Cehennem hiçbir şekilde, hiç bir kimse için zulüm değil; kâfir için veya zalim için amelin tam karşılığı ve tam (bire bir) cezasıdır.

Cennet ise, günahlarımıza karşılık bizi cezadan koruyan, günahlarımızı affeden ve bizi bağışlayan Yüce Allah’ın lütfu ve fazlı ile girmemizi kolaylaştırdığı lütuf ve mükâfat yurdudur.

Cehennem adaletin tam olarak tahakkuk ettiği yer, Cennet ise Allah’ın fazlının gerçekleştiği ebedî memlekettir.

KEŞKE DEMEDEN!

Kur’ân’ın ceza usulü sosyal ilişkilerimizde de hâkim olmalıdır. Yani, bir tokada karşılık vermeyip affetmek fazilettir; bir tokada karşılık, bir tokat vurmak cezadır, iki tokat vurmak ise zulümdür. “Bana vurmasaydı. Benim onurumla oynadı. Şuna bir vurayım, dünya kaç köşeymiş göstereyim, başını gözünü dağıtayım” deyip ona onun vurduğundan daha şiddetli vurmak zulümdür.

Ne esef vericidir ki, beşerî ilişkilerimizde zulmü çokça işlediğimizi çok zaman fark etmiyoruz bile. Bize yapılan bir haksızlığa karşılık, “Hakkımızı alıyoruz” diye haddi aştığımız çok vaki oluyor.

Keşke hakkımızı mutlaka almaya değil de… Kimsenin bizde hakkının kalmamasına özen gösterseydik! Keşke! Yarın mahşerde ne kadar zalim olduğumuz ortaya çıkınca, Allah’ın nezdinde zulmettiğimiz adamlara karşı yüzümüz bin beter olunca ne yapacağımızı bir kere bari düşünseydik, keşke!

Fani dünya zulümlerden inler miydi? Nice sağır sultanlar sağır kalır mıydı?

Yapılan bütün haksızlık ve zulümler, zamanında helalleşme olmadığında, mahşer gününde karşımıza çıkacaktır. Ahkemü’l-Hâkimîn olan Cenâb-ı Allah, o gün aramızda, Kur’ân’da bildirdiği “ceza usulü” ile hüküm verecektir. Yani bire bir! Biz kimin ne kadar hakkını gasp etmişsek, kime ne kadar zulmetmişsek, işte aynen o hakkın ve o zulmün ceza ağırlığı kadar ceza göreceğiz. Veya o cezanın ağırlığı nispetinde sevabımızdan alınıp ona verilecek. Eğer sevabımız yoksa o cezanın ağırlığı nispetinde onun günahından alınıp bize yüklenecek.

CEZA AMEL CİNSİNDENDİR

Birer hayat tecrübesinden alınan “Eden bulur”, “Ne ekersen onu biçersin”, “Gülme komşuna, gelir başına”, “Ceza amel cinsinden gelir” tarzındaki ceza kaidelerini çok zaman kendi yaşadığımız bir veya birden fazla olayla da tasdik etmişizdir.

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdu ki:

“Şu beş şeyin cezası dünyada hemen verilir: 1- Zulmetmek, 2- Hainlik etmek, 3- Anne babaya eziyet etmek, 4- Akrabalarla ilişkiyi kesmek, 5- Yapılan iyiliği görmemek.”2

Bedîüzzaman Hazretleri bu hadisin üçüncü maddesini, “Sen vâlideynine (anne ve babana) hürmet etmezsen, senin evlâdın dahi sana hizmet etmeyecektir”3 sözüyle izah ediyor.

Allah’ın adaletinin hayatımızda ne kadar hâkim olduğunu görmek için, olaylara azıcık dikkatle ve ibretle bakmak yeterli olacaktır.

Dipnotlar:1- Mâide Sûresi: 45

 

Okunma Sayısı: 4816
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Serkan

  6.2.2018 13:50:34

  Zalimler için yaşasın cehennem!

 • ali

  6.2.2018 09:22:55

  Yapılan bunca zulmün bir gün cezasını Rabbim'in vereceğini biliyor ve bekliyoruz...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı