"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kalplerin mühürlenmesi ne demektir?

Süleyman KÖSMENE
04 Ağustos 2018, Cumartesi
İsmail Bey: “Bir arkadaşım şöyle soruyor: “Allah kalplerini mühürlediği insanları niçin Cehennem’le cezalandırıyor?”

ALLAH ZULMETMEZ

Bu soruyu arkadaşımız, kalplerin mühürlenmesinde sorumluluğun Allah’a ait olduğunu vehmederek soruyor. Oysa bu doğru değildir. Allah’ın, kulunun kalbini durduk yere mühürlemesi söz konusu değildir. Böyle bir şey zulüm olur. Allah zulümden münezzehtir. Zulmü insan yapar, Allah ise ya merhamet eder, ya da adaletiyle hükmeder. Allah kuluna zulmetmez.

Kalplerin mühürlenmesinden bahseden âyet şöyledir: 

“Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.”1

Kalbin mühürlenmesinden maksat, kalbin küfür ve isyanla katılaşmak ve kararmak suretiyle imanı kabul edemez hale gelmesidir. Yoksa gökten bir mühür inip, rastgele insanları seçip kalplerini mühürlemesi gibi bir ucube değildir. Böyle bir ucube olsaydı insan itirazında haklı olabilirdi. Fakat kalbin küfür ve isyanla katılaşmasında fail insandır, sorumlu da insandır; Allah değildir.

Öyleyse saplandığı küfür ve isyanını sürdürerek hiçbir şekilde tebliği kabul etmeyen, tebliği ve tebliğcileri küçümseyen insandır. Dolayısıyla kalbinin mühürlenmesinden sorumlu olan da insan kendisidir.

Allah ise insanı hakka ve hidayete çağırır, hidayet kapılarını açık tutar, hidayete gelmesi için yardım eder. Bu amaçla peygamber ve kitap gönderir. Kendisine ‘bir adım’ yönelen kulunu koşarak kucaklar ve elinden tutarak hakkı ve hakikati anlamasını, hidayeti kavramasını ve hidayete kavuşmasını kolaylaştırır.

KALP NASIL MÜHÜRLENİR?  

Şirki ve küfrü dâvâ eden insan, kendisine gelen tebliğci veya peygamberle mücadele etmeye başlar. Peygamberin veya tebliğcinin yalan söylediğini iddia eder, iddiasını ispat etmek için kendi şirkinde ve küfründe yeni iddialar geliştirir. Git gide kalbi siyahlaşmaya, hakkı ve hakikati anlamamaya başlar. Kalbindeki siyahlık gittikçe koyulaşır ve katılaşıncaya kadar devam eder. Öyle ki bu siyahlık bütün kalbini kaplar. Sürekli küfrünü ve şirkini ispat etmek, tebliğciyi yalan çıkarmak, tebliğcinin bir açığını bulup onunla alay etmek ve insanların inanmasını engellemek peşinde olduğu için, kalbinde hidayete yer kalmaz.

Her kâfirin veya her müşrikin kalbi mühürlüdür demek doğru değildir. Eğer her kâfirin veya her müşrikin kalbi mühürlü olsaydı Sahabe-i Kiramın çoğu hidayete kavuşamazdı.

Peygamber Efendimiz (asm) kalbin mühürlenmesini netice veren süreci şöyle anlatıyor:

“Günah işlendiği zaman kalpte bir kara leke olur. Eğer sahibi pişman olur, tövbe ve istiğfar ederse kalp yine parlar. Etmez de günah tekrarlanırsa, o leke artar, sonra artarak bir dereceye gelir ki, leke bir kılıf gibi bütün kalbi kaplar. Mutaffifîn Sûresi’nde ‘Onların işleyip kazandıkları şeyler, kalplerinin üzerine pas tutmuştur.’ (Mutaffifîn, 83/14) âyetindeki “rayn” da budur.”2

KALBİN MÜHÜRLENMESİNE SEBEP İNSANDIR  

Bediüzzaman’ın tesbiti şöyledir: Marifet nuru kalbin kapısına geldikçe kâfirin reddetmesi, Allah’ın gazabına sebep olur. Kalp gözü bu sebeple mühürlenir.

Âyette geçen mühürlemek kelimesi temsili bir ifadedir. Yani kalp gözü iman gibi cevherlere mahal ve hazine olmak için yaratılmıştır. Oysa insanın küfrünü sürdürmesiyle kalp fesada uğrar ve bozulur. İçi yılan ve akreplerle dolar. Bu sebeple kapısı mühürlenir ki, bu bulaşıcı hastalık, bu fesat başka duygulara zarar vermesin.3

Her halükârda kalp gözünün mühürlenmesinde sebep insandır. Allah değildir.

Fakat kalbi mühürlü olsun, olmasın; insan tövbe ederse inşallah tövbesi makbuldür ve tövbe her insanı Allah’ın izniyle Cehennem’den kurtarır. Kur’ân kalbinin mühürlenip mühürlenmediğine bakmadan, Cehennem’den kurtulmak için her insanı tövbe etmeye dâvet ediyor. Dolayısıyla tövbe eden insan için Allah kalbinin mühürlenip mühürlenmediğine bakmaz. Eğer samimiyse tövbesini kabul eder. Kalbinin mührünü açar.

Tövbe eden insan Allah’ın izniyle Cehennem’den kurtulur.

GÜNÜN DUÂSI

- Allah’ım! Günahlarım dolayısıyla kalbimi mühürlenmesinden, kulaklarımın hakka kapanmasından, gözlerimin hakikate kör olmasından Sana sığınırım! Affeyle! Bağışla! 

Mağfiret eyle! Merhamet buyur Rabbim! Âmin.

Dipnotlar:

1- Bakara Sûresi: 6,7. 2- Tirmizi, Tefsiru Sûre, 83, 1; İbn-i Mace Zühd 29.  3- İşaratü’l-İ’caz s. 128, 129.

 

Okunma Sayısı: 3358
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı