"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Diyanet, Nur cemaati ve Yeni Asya

Yeni Asya'dan Size
21 Kasım 2016, Pazartesi
Bir süredir gündemde olan “Diyanet’in cemaatlerle buluşması” bağlamında bir gelişme, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın, Yeni Asya dışındaki bazı Nur gruplarının temsilcileriyle bir araya gelmesi ile gerçekleşmiş.

17.11.16 tarihli Karar gazetesinin manşet haberinde buluşmaya katıldığı belirtilen gruplar Risale-i Nur’a bandrol ve devlet tekeli sürecinde de dışladıkları Yeni Asya’nın “Bu işi birlikte çözelim” çağrılarına da icabet etmemişler ve Risale-i Nur Enstitüsünün bu maksatla düzenlediği toplantılara katılmamışlardı.

Risale-i Nur’un, telif ve neşir tarihinde hiç görülmemiş şekilde basılamaz hale getirildiği ve aylarca basılamadığı durumdan da rahatsızlık duymak şöyle dursun, “Şimdilik basamasak da sabredelim, devlet risalelere sahip çıkıyor, Üstadın arzusu yerine geliyor” diyerek, yapılan keyfî ve hukuksuz uygulamaya destek vermişlerdi.

Ama sonuçta Yeni Asya’nın tek başına, haksız itham, iftira ve yakıştırmaları da göğüsleyerek verdiği hukuk mücadelesiyle bandrol ve tekel sorunu aşıldı; devlet tekeli düzenlemesi AYM kararıyla iptal edildi; yetkiyi Diyanet’e veren kararnamenin yürürlüğü de Danıştay kararıyla durduruldu; böylece aslına uygun olmak şartıyla isteyen herkesin risaleleri basabilmesinin yolu açıldı ve Yeni Asya’yı dışlamaya devam eden gruplar da bundan istifade ediyor.

Siyasî tarafgir ve OHAL sürecinde kendilerini de vuran hukuksuzluklara duyarsız bir tavır içindeki grupların dışlaması Yeni Asya’nın hiçbir zaman umurunda olmadı ve olmaz.

Zaten, MGK kararları ve kırmızı kitap referanslarıyla hedefe konulan bir camiayı tamamen tasfiye etmeye yönelik operasyonlarda bütün cemaatleri kullanmayı öngören projelere alet olmak, Yeni Asya’nın hür, müstakil ve bağımsız çizgisiyle de bağdaşmaz.

Gülen’in Risale-i Nur prensiplerinden ayrılan hal ve tavırlarına yönelik eleştirel duruşunu, 1974’ten bu yana yine tek başına ve hattâ bugün kendisini “Fetö”cülükle suçlayanların, 17-25 Aralık’a kadar “Gülen tarafgirliği” adına yaptıkları seviyesiz ithamlara maruz kalarak ortaya koymuş olan Yeni Asya, şu anda yürütülmekte olan güdümlü “linç” kampanyasının da maşası, figüranı ve tetikçisi olmaz.

Keşke Diyanet, cemaatlerle diyalog ve buluşma ihtiyacını böyle güdümlü ve yapay bir gündem bağlamında değil, din hizmeti veren resmî bir kurum olarak, aynı hizmete gönüllü katkıda bulunan sivil yapı ve oluşumlar olan cemaatlerle samimî bir fikir alışverişi, istişare ve yardımlaşma mekanizması oluşturma ve hayata geçirme gereğinden yola çıkarak hissetmiş olsaydı...

Bu değerlendirmelerimizin, iki yıl önce Yeni Asya olarak Ankara Kocatepe Camii’nde okuttuğumuz Bediüzzaman Mevlidi’nin kapanış duasını yapmış olan muhterem ve saygıdeğer Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz Hoca’yla hiçbir ilgisi yok, onu tenzih ediyoruz.

Okunma Sayısı: 5642
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali Vefalı

  21.11.2016 19:01:11

  Onları Allaha havale ediyoruz. Allah ileride neler olacağını gösterir bizlere inşallah.

 • hakkı

  21.11.2016 15:42:10

  Diyanet risalei nurlardan müdafaları çıkarıyor aynı zamanda Vallah, ezelden bunu ben eyledim ezber: Risalei'n-Nurdur vallah o son müceddid-i ekber. Son müceddidi ekber çıkarmış Haberiniz ola

 • Toygar

  21.11.2016 12:38:14

  Bizler ferasetin kendisi olmaya devam etmeliyiz ki, gelecek nesiller kendilerine örnek alabilecekleri bir çizgi, bir yol bulabilsinler, diye düşünüyorum. Rabbim yâr ve yardımcımız olsun! Bu çok büyük bir oyun ve mehdinin talebeleri de buna alet oluyorlar (ki buna mümasil bir hadis-i şerif işitmişim). Maalesef alet oldukları, taraf oldukları ve yaptıkları şeylerin Risale-i Nur'un ruhuyla, iz'an ve şeriat ile hiç bir alakası yoktur. Kendi şahsi garaz, kin ve nefretlerini gamlı dünyalarında yaşamak durumunda kalmaklıklarından böyle bahtsızlıklara dûçâr oluyorlar. Bizlere ise, bin şükür kirli eller sızmak isteseler bile, şahs-ı manevi meşveret ve akıl ile hükmettiğinden, biiznillah yolumuz zor ve karanlık görünse de gelecek aydınlıktır, ümidindeyim! Af dileyerek, ağabey bile olsa, başkalarının akılları buna ermese bile bu böyle maalesef! Veminallahittevfîk!.

 • Omer yigit

  21.11.2016 11:19:31

  Yoksa yeni asya grubunu bitirmek icin mi birlestiler?

 • demokrat

  21.11.2016 10:25:38

  bence bu kirli yapının daha önceki beyanlarını bir yazı serisi olarak neşredin.o zaman bakalım gerçekten Üstad çizgisinde şaşmadan Yeni Asya dışında kim ya da kimler gerçek takipçi olmuş görelim...

 • zeydanoğlu

  21.11.2016 06:04:41

  din adına bölücülük ve ayrımcılık yapan ötekileştiren değil birleştirici olması gereken bir kurumun tefrikacı olmasını kınıyoruz. tefrikaya ayrımcılığa karşıyız.

 • mirza said

  21.11.2016 05:50:09

  kardeşlerim diyanet yeni asyayla görüşmüş görüşmemiş gerçekten bizim de umurumuzda değil. Üstadımız devletin en büyük imkanları sunulmuşken risalei nur mesleğinin hiç bir şeye alet edilemeyeceğini haykırarak elin tersiyle itmiş ankarayı başlarına dar etmişti.Ekmeksiz yaşar hürriyetsiz yaşayamam diyerek emir alamayacağını haykırmıştır.Siyaset alet eder sonra çöpe atar maalesef her zaman ola gelen durum bu.

 • Abdurrahman Koçak

  21.11.2016 05:24:53

  İktidarı eleştirmenin ve iktidara taraf olmamanın bedeli.Fakat demokrasilerde olmaması gereken şey.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı