"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tecrübe ile enerjiyi harmanlayan kitap: Gençlik ve his eğitimi

Yeni Asya Neşriyat
28 Şubat 2014, Cuma
İnsan bir yolcudur. Ruhlar âleminde başlayan yolculuğu nihayet Cennet veya Cehennemde sonsuza kadar devam eder. Dünya hayatı ebedî hayata hazırlık safhasıdır. Dünya hayatı fanidir, geçicidir; ama çok önemlidir. Çünkü, ebedî hayat burada kazanılacaktır. Biz dünya hayatını okul hayatına benzetebiliriz. Okul eğitim yeridir ve hayatın hem çocukluk ve gençlik yıllarını kapsar, hem çok önemlidir insanı hayata hazırlar.
Gençlikte hissiyat hâkimdir. Genç hissiyatın verdiği coşkunlukla hayalleri peşinde koşar. Hatta hissiyatın şiddetli olduğu bir dönem olduğu için hadis-i şerifte “Gençlik delilikten bir şubedir” (C. Sağir: 934) denilmiştir. Bu sebeple genç, ifrat ve tefritte gidiş-gelişler yaşar. Hayatını orta yol olan “istikamet” üzere geçirmek çok kolay değildir. Gençleri akıl ve bilgi ile istikamete yönlendirmek ise gerçekten zordur. Eğitimden beklenen ve istenen de budur.
“Gençlik ve His Eğitimi” gençliğin hissiyatını aklın eline vermesi için yol göstermek gayesi ile kaleme alındı. Değerli yazarımız, eğitimci Sebahattin Yaşar mesleği gereği on binlerce gençle görüşen ve konuşan bir eğitimci olarak bu mesleğin uzmanı olarak “Gençlik ve His Eğitimi” konusunda yaşadıklarından ve izlenimlerinden yola çıkarak bir kitap hazırladı.
Hem gençlere, hem de ebeveynlere rehber eser niteliği taşıyan kitabın arka kapağında şu ifadeler yer almakta: “Gençlik, insan hayatının en dinamik dönemidir. Bu dönemin en etkin duyguları da hislerdir. Hisler doğru yönetilebildiği takdirde, ‘delilikten bir şube’ olarak tanımlanan gençlik dönemi, sağlıklı atlatılabilecek ve ebedî bir gençliği netice verebilecektir.”
Dokuz bölümden meydana gelen 238 sayfalık kitabın muhtevasında “Gençlerle ve Gençlikle Tanışma”, “Delilikten Bir Şube Olan Gençlik”, “Gençler ve Hisler”, “Gençlerde Kendini Keşif Süreci”, “İdeal Gençlik”, “Gençler İçin Bakış Açısı”, “Duyguları Müspete Kanalize Etme”, “Gençlerin İbadet Halleri” gibi ana başlıklar altında pek çok konuyu bulmamız mümkündür.
Her şey gibi gençlik de bir gün bize veda edecektir. Gençliğimizin değerini bilerek iyiye ve hayra yönlendirerek hem dünyada, hem ahirette insanı mesut edebilecek kabiliyet ve bilgi birikimini gençlikte kazanmak istiyorsak tecrübelerden de yararlanmak gerekir. Gençleri anlayabilmek ve yönlendirebilmek için de özellikle aileler bu kitabın rehberliğine muhtaçtır.
Gençliği tanımak ve gençlere yol gösterebilmek için istifade edilecek bir eseri sizlere sunmaktan Yeni Asya Neşriyat olarak bahtiyarlık duyuyor ve okuyucularımızı bu kitapla baş başa bırakıyoruz.
Okunma Sayısı: 1062
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı