"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şaban Döğen’i rahmetle anarken

07 Kasım 2018, Çarşamba
Şaban Döğen, 1974 yılında Yeni Asya’da başladığı yazarlık hayatını, 4 Kasım 2009 yılında, Yeni Asya yazarı olarak noktalamıştır.

57 yıllık ömrünün 35 yılını Risale-i Nur hizmetinde, okuyarak, yazarak, konuşarak geçirmiş, bu arada sayısız konferans, seminer ve ders vermiş, radyo ve televizyon programlarına katılmış, kırk civarında da eser bırakmış bir bahtiyardır. Kısa sayılacak ömrüne bu kadar hizmet eseri bırakarak fâni ömrünü bâkiye tebdil eylemiş, inşallah ebedî kurtuluşa erenlerden olmuştur. 

Şaban Döğen deyince benim aklıma ilk gelen, devamlı gülümseyen bir insan, kibar ve düzgün bir lisandır. Bir de bitmek bilmeyen bir enerji, sonu gelmeyen bir gayret ve eksilmeyen bir hizmet aşkı. Konuşurken muhatabını yormayan bir ses tonuyla hitap eder, sâkin ve serinkanlı hâli ile karşısındaki insana güven verirdi. Onun için Yeni Asya okuyucuları tarafından sık sık konferanslara dâvet edilirdi. Rahmetli Halil Uslu gibi, Şaban Döğen de cemaatin en çok aranan konuşmacıları arasında yer alıyordu. Halil Uslu’nun coşkulu hitabına karşılık, Şaban Döğen daha sâkin ve halim selim bir tavır sergilerdi. Onun da ahiret âlemine göçmesiyle, Yeni Asya yazarlarından bir yıldız daha kaymış oldu. Aramızdan ayrılalı dokuz yıl olmasında rağmen, Yeni Asya sayfalarında boşluğu hissediliyor, cemaat içinde yokluğu fark ediliyor. 

Dostlardan ayrılmak insana acı veriyor. Bilhassa ölüm gibi, bu dünyada bir daha görüşmemek üzere ayrılıp giden bir dostun acısına dayanmak kolay değil. Ölümün bu hususiyetini nazara veren Peygamber Efendimiz (asm),  “Lezzetleri tahrip edip acılaştıran ölümü çok zikrediniz” diyerek, ölüm ile irtibat halinde olmamızı, ancak bu şekilde dünyanın geçici ve aldatıcı zevklerinden kurtulabileceğimizi bildirerek bizleri ikaz ediyor.

Şaban Döğen, Yeni Asya’da yazdığı son yazılarından birisinde, ölümün mahiyetinden bahsediyor ve ölümün hakikatini idrak edenler için hiç de korkunç bir son olmadığını beliriyor. “Ölümün idam-ı ebedîsinden kurtulmak” başlıklı bu yazısında ölümü şöyle anlatıyor:

“Ölümü böylesine bir fecaatten kurtarmanın yolu ise tahkiki imanı elde etmektir. ‘Kur’ân-ı Hâkimin sırr-ı hakikatiyle ve i’cazının tılsımıyla, benim ve Risale-i Nur’un programımız ve mesleğimiz ve bilfiil semeresini gördüğümüz ve çalıştığımız ve gaye-i hareketimiz ve hedefimiz, ölümün idam-ı ebedisinden iman-ı tahkiki ile biçareleri kurtarmak ve bu mübarek milleti de her nevi anarşilikten muhafaza etmektir’ diyen Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin bütün emeli imanların kurtulması idi. ‘Ben yalnız iman üzerine mesâimi teksif etmiş bulunuyorum’ derken bu gerçeği dile getiriyor”

Evet, hayatını Risale-i Nur’a adayan Şaban Döğen, ölümü de yine Risale-i Nur’dan aldığı derslerle izah ediyor ve ölümsüzlüğe giden yolun ölümden geçtiğini belirtiyordu. 

Şaban Döğen Hocamızı vefatının 9. yıl dönümünde rahmetle anıyor, Üstadımızın yanında, Peygamber Efendimizin (asm) sancağı altında haşir meydanında birlikte haşrolmayı Cenâb-ı Hak’dan diliyoruz.

Okunma Sayısı: 2700
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rüstem Garzanlı

  7.11.2018 14:59:49

  Bu dünyada hoş bir sedâ bıraktın Şaban ağabey! Hizmetiyle, sakin ve hoşgörüsüyle, uhuvvet ve ittihadıyla mümtaz bir şahsiyetti rahmetli Şaban abı..... Ömrü kısa, hizmeti büyüktü,! Sanki ölüm ona ilham edilmişti, bunun için acele ediyordu, 40.ci eserini bitirip hizmetini haleflerine devretmek istiyordu. Darı şahadetten dar-ı bakiyeye doğru yürüdüğü bir seferi vardı, en nihayet 2009 yılında hizmet içinde seferini tamamladı, o bir dava şehidi oldu.... İnşaallah.... Şaban abı nur içinde rahat uyu arkandan bıraktığın binlerce şahs-i manevînin duası var..... Dünyada hasene-i cariye defterin açık binler selâm ve dua ruhuna hediye ediliyor. Allah'ın rahmeti, bereketi üzerinde olsun.....Ruhun şad olsun......

 • süleyman ALIÇ

  7.11.2018 09:43:13

  Sadakatin, Sıdkın, Teslimiyetin İstikametin, Fedakarlığın Muhabbetin Timsali olan Şaban Döğen Abimize Rabbim Sonsuz rahmeti ile rahmet eylesin onun emsallerinin de sayılarını aramızda çoğaltsın inşallah.

 • Ali Tam

  7.11.2018 02:27:46

  Bir gün önce uzun sohbetten sonra sabah namazini ikimiz kildik, cok az uyudugu ve yorgun oldugu her halinden belliydi. Namaz dersini benim okumami istedi. Ben okurken göz kapaklari kapaniyor ama o direnmeye calisiyordu. Bir cümle sonra artik uyukladi sandim ve El Fatiha dedim. Gözlerini hemen acti niye okumuyorsun biraz daha oku dedi... Onun gözlerinin kapandigi sanilsa da Risale-i Nurlara kalp gözü hep acik bir velidir.

 • Emre

  7.11.2018 00:32:57

  Halil abiye ve Şaban abiye binler hasret.. Sohbetleri feyze mazhar abilerim. Nevşehir Emre

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı