"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Allah’a görür gibi iman

Abdullah ŞAHİN
04 Şubat 2019, Pazartesi
Risale-i Nur tefsirinde ise imanın kalplerde bıraktığı yasakçı sayesinde kötülük ve günahlara karşı bir set olduğunu şu veciz cümlelerle ifade eder: “Evet, iman, kalbde, kafada daimî bir mânevî yasakçı bıraktığından, fena meyelânlar histen, nefisten çıktıkça ‘yasaktır’ der, tard eder, kaçırır.” (Hutbe-i Şamiye)

İnsan hayatının değişik dönemlerinde ilklerin her zaman ayrı bir yeri vardır. Çocukluk hayatından gençlik hayatına ve oradan da içinde bulunduğumuz ihtiyarlık ve kemâl çağlarına kadar, “Neden manevî hallerden, çocukluğumuzdaki gibi lezzet alamıyoruz?” suâlini kendi iç dünyamda sorgulamış, o günlere özlem duymuşumdur.

Takriben 5-6 yaşlarında Torosların Barçın Yaylası’nda memleketim olan Ermenek/Sarıveliler’de cami hocasından alınan birinci kademe mahalli eğitim şeklinin gereği olan, Sübhaneke’den-Elemneşrahleke’ye kadar olan sûreleri ezbere okumak için köy camisindeki “Müftünün Ahmet Hoca” namlı mübarek zata gitmiştim. Ana ocağında önceden ezber ettiğim kısa duâları tekrar ettiğim o masum ve heyecanlı anlarımla, son olarak da elemneşrahleke’yle eğitimimi tamamlamış olduğum sürecin manevî tadını hâlâ o günkü gibi hissederim. Hele bu eğitim sonunda annelerimizin, “kazan eniği” denilen büyük tencerelerde buğday, nohut ve mısır karışımı pişirip ceviz içi ile birlikte bütün öğrencilere ikram ettikleri “Gölle” denilen kutlama aşının lezzetini hiç unutamıyorum.

Elbette büluğ çağı öncesi küçük çocukların masum yüzleri sebebiyle o doyumsuz lezzetleri tatmış oldukları izahtan varestedir. Bahsi geçen eğitim anında cami hocamız bize bazı pratik dini bilgileri de öğretir ve zaman zaman sorduğu sorularla bilgilerimizi pekiştirirdi. Ayrıca o günlerde saf ve günahsız halimizle Rabbimizi görürcesine O’nun varlığını hissederek O’na inanır; en küçük bir yanlışımızda arkadaşlar olarak “Allah bizleri her an görüyor, bu hatamızdan vazgeçelim” diye birbirimizi uyarırdık.

İsterseniz Rabbimizin her an hazır ve nazır olarak bizlere nazar ettiğiyle ilgili bazı âyet ve hadislerin manalarına bir bakalım: “Nerede olursanız olunuz, Allah sizinledir.” (Hadîd Sûresi, 4) “Yerde ve gökte hiçbir şey, aslâ Allah’a gizli kalmaz.” (Âl-i İmrân Sûresi, 5)

Risale-i Nur tefsirinde ise imanın kalplerde bıraktığı yasakçı sayesinde kötülük ve günahlara karşı bir set olduğunu şu veciz cümlelerle ifade eder: “Evet, iman, kalbde, kafada daimî bir mânevî yasakçı bıraktığından, fena meyelânlar histen, nefisten çıktıkça ‘yasaktır’ der, tard eder, kaçırır.” (Hutbe-i Şamiye)

Şimdi “Ahir zaman” diye tabir edilen zamanımızda meydanı kaplayan ve insanlığı ve ehl-i imanı tehdit eden tahribat ve günahlar, fitne ve zulümler karşısında önce İslâm âlemi olarak kendimize ve diğer insanlara şu soruyu yüksek sesle soralım:

Sağında ve solunda sesli ve görüntülü kayıt tutucu melekler olduğu halde, her an kendisini yoktan yaratıp sayısız nimetlerle donatan Rabbinin gözetiminde bulunduğunu hisseden bir genç, bir anne ve baba, bir memur, bir öğretmen, bir doktor, bir hâkim ve savcı, bir milletvekili, bir devlet idarecisi vb. mesleklerde görevli idareci ve diğer insanlardan oluşan bir toplumda karıncanın bile hak ve hukukunu ve adaleti gözeten, hoş görü sahibi, yaratılanı Yaratandan ötürü sevip hoş gören bir toplum ortaya çıkmaz mı?

Bunun aksi olan ve insanlığı kargaşa ve kaoslara sürükleyen şirk, terör, cinayet, fitne, zulüm, haksızlık, hırsızlık, rüşvet ve adam kayırma, insanlara yukarıdan bakma vb. kötülüklerin öne çıktığı bir toplum elbette ki bu tablonun çok çok uzağındadır.

O halde insanın başta insanlığı olmak üzere bütün maddî ve manevî hayatının şekillenmesi ve insanlığın gelecekte huzur ve mutluluğu yakalayabilmesi, Allah’ı görüyor gibi bir imana bağlıdır; meselenin özü ve özeti budur...

Okunma Sayısı: 1233
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı