"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dindar kılıklı Kemalizm mi dediniz!

Ahmet BATTAL
13 Eylül 2018, Perşembe 00:24
Aşağıdaki paragraf, AKP iktidarına bilhassa son dönemde çok sıkı eleştiriler yönelten bir köşe yazarına, Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’a ait:

“Bizim kulağımıza hoş gelen birçok hayali çözüm, aslında Şeytanın nefsimize hoş gösterdiği bir illüzyon olabilir. Şunun farkına bir varabilsek, İmam-Hatip karşıtlığı ile her ne şekilde olursa olsun İmam-Hatip’çilik aynı şeydir aslında. Meselâ birçok kişi, ideolojik olarak Kemalizm’e karşı olsa da metodik olarak Kemalist’tir. Onlar da devleti ele geçirip, devlet gücü ile toplumu dönüştürmek istemektedirler. Ah şunu bir anlayabilsek.”

Bu harika tesbitler, Yeni Asya’nın, Bediüzzaman’dan ders alarak, yıllardır söyleyegeldiği şeyler. 

Bazı dindarlar, bunları sırf Yeni Asya dedi diye inanmak istemediler, inanmadılar. Hatta Yeni Asya’ya kızdılar, hatta hatta düşman ilân ettiler. 

“Eee şindi n’oldi! Bu da mı gol değil!” diyesi geliyor insanın.

Bu yazılar Yeni Akit gibi bir gazetede yayınlanabildiğine göre “toplumu ve fertleri devlet eliyle dindarlaştırma” projesinin artık sonuna gelmiş olmalıyız. 

Gecikmiş bir netice. Hatta “ba’de harabil Basra” diyecek kadar geç. 

Ama olsun. Dünya Basra’dan ibaret değil. Geride daha Bağdat var, Şam var, diğerleri var. 

Bu mesele “devlet dini meselesi” ile de ilişkili. 

“Devletin dini önce adaletidir” deyişi bu günlerde herkes tarafından kabul görüyor. 

Bu yeni kabulün bir sebebi, din ve devlet ilişkisi hususunda zamanla daha çok kişinin doğruyu bulmasıdır. 

Diğer sebebi ise devlet gücü kullananların din adına yaptığı haksızlıkların ve iltimasların artık ayyuka çıkmasıdır. 

Bir de demokratları bulabilsek... Mesele işte o zaman bir çözüme kavuşmuş olacak. 

***

Bir not: Noterlik işlemlerinde genelleşen ve sürekli hale gelme istidadı gösteren usûlsüzlükleri ve suistimalleri ele aldığımız son yazıda, asıl işi ve uzmanlığı ilâç yapmak olan, ama günümüzde ilâç satıcısı haline gelen eczacıları da örnek vermiştik. 

İstanbul’dan Av. Halil Doğan eczacıların bunu yapmasının zamanın ve gidişatın bir gereği olduğunu yazdı. 

Biz de aynı kanaatteyiz. Elbette teknolojinin ve endüstrinin gelişimine direnmenin anlamı yok. “Kişiye özel ilâç” gerekmedikçe hazırı satmak problem değil ve olmamalı. 

Ancak noterlik işlemleri açısından maalesef aynı şey söylenemez. Noterlerin bilgisayarlarındaki tip şablonların (sözleşme formüllerinin) Türkiye Noterler Birliği tarafından hayatın akışına da uygun olarak sürekli geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi gerekir. Fakat gördüğümüz kadarıyla bu yapılmıyor. 

Bizim eleştirimiz işte bu sahipsizliğe ve ilgisizliğedir.  

Okunma Sayısı: 2675
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp

  13.9.2018 13:45:24

  Sayın Battal, Kemalizm'i çok güzel özetleyen bir cümle vardır: "Bu ülkeye falan (rejim) gelecekse onu da biz getiririz!" Dün söylenen bu sözün değişik versiyonunu bugün, siyasal İslamcı iktidarın icraatlarında da görmek mümkündür. O vakit hüküm doğrudur: Dindar kılıklı Kemalizm! Dini, milli ne varsa devr-i iktidarında tepe tepe kullanan -meselâ- "dindar iktidarın" yetiştirmek istediği "dindar neslin" henüz bir meyvesini görmesek de taraftarlarının "kindarlığını" gördük. Tâ başından, hedef ve maksadı salt "iktidara gelmek" olan bir ideolojinin, hürriyetçi demokrasiyi alet ve basamak yaparak iktidara geldikten sonra; onu, bir daha iktidarını kaybetmeyecek şekilde dönüştürmesi normal değil mi? Bu konu her ideoloji için üç aşağı beş yukarı böyledir. Milletin uykudan uyanarak gerçek demokratlara işbaşı yaptıracağı âna kadar, tekçi rejim, nepotizm ve despotizm destekli varlığını devam ettirecektir. Acı ama gerçek bu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı