"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ne, zulüm ne, merhamet ne, adalet ne…

Ahmet BATTAL
29 Ocak 2019, Salı 00:04
Adliyelerde –ne demekse- bilhassa “iktidara yakın” bazı hakim ve savcıların masasında bir masa takvimi var.

Yargıda Birlik Derneği isimli derneğin bastırıp dağıttığı bu masa takviminde, derneğin mottosu olarak kabul edildiği anlaşılan şu söze iri harflerle yer verilmiş: 

“Ne zulüm, ne merhamet, sadece adalet için”. 

Bu mottoyu seçen hukukçuların şu meşhur cümleden de etkilendiklerini düşünüyoruz:

“Bir zaman bir hâkim, bir hırsızın elini kestiği vakit, eser-i hiddet gösterdiği için, ona dikkat eden âdil amiri onu o vazifeden azletmiş. Çünkü Şeriat namına, kanun-u İlâhî hesabına kesse idi, nefsi ona acıyacak idi. Ve kalbi hiddet etmeyip, fakat merhamet de etmeyecek bir tarzda kesecekti. Demek, nefsine o hükümden bir hisse çıkardığı için, adaletle iş görmemiştir.”

Derneğin seçtiği “Ne zulüm, ne merhamet, sadece adalet için” cümlesi, bize, Necip Fazıl’ın filmi de çekilen meşhur “Reis Bey” romanında yer alan ve adalet ve merhamet arasındaki ilişkiye dair ipuçları da içeren bazı replikleri de hatırlattı. 

Bu cümle bir kişinin bir olayda kalbinden geçenleri seslendirmesi niteliğinde olsa ve öyle kalsaydı amaca uygun olacaktı, itiraz gerekmeyecekti. 

Gerçekten bazı hallerde “merhametinizi istemiyorum, adalet istiyorum, zulmetmeyin yeter” demek haklı bir yaklaşım olabilir. 

Öte yandan devletten merhamet beklemek değil, adalet beklemek daima daha mantıklıdır. Hele bu zamanın devletlerinde maneviyat ve ruh zor bulunduğundan, merhameti, devletten ziyade fertlerden ve sivil toplumdan beklemek daha mantıklıdır. 

Ama bir Hukuk Derneğinin ya da bir Hukukçular Derneğinin merhameti reddetmeye varan bu fikri sahiplenmesi hususunda bir parça düşünmek lazım. 

Zira Dernek kendisine motto seçerken “neye karşı” ve “neye taraftar” olduğunu ifade ediyor demektir.

Gerçekten konu “taraf olmak”sa hukukçunun zulme karşı ve adalete taraf olduğunu söylemesine gerek yoktur. Aksi düşünülemez. 

Ama bir Hukukçu Derneği’nin merhamete taraftar olmaması garip bir durumdur. 

Hele merhamet ve zulmü adaletin karşısına ve dolayısıyla hukukçuların istemedikleri ve taraftar da olmadıkları şeyler tarafına koymak fevkalade tehlikelidir. 

Sebebi aslında gayet basittir: Adalet ve merhamet Allah’ın insana verdiği olumlu duygulardan ikisidir. Hukukçu için öncelik adalettedir. Adaletsiz merhamet yanlış kullanılmaya daima uygundur. Merhametsiz adalet ise mekaniktir, ruhsuzdur, hatta amaçsızdır. 

Allah Gafurdur, mağfiret eder. Ve Rahimdir, merhamet eder. Hukukçulara ne oluyor da rahmet ve merhameti reddediyorlar?

Okunma Sayısı: 3631
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ali

  29.1.2019 21:21:44

  cevher beye çok teşekkür borçluyuz,kalemi hep doğrulari yazmiş.adalet yolundan,ayrilmamak lazim.tüm yazdıklari,dini siyasetle ilgi yazisi doğrulari kaleme alınmiş bir yazi tebrik ederim.cevher ilhan bey.

 • Abdullah

  29.1.2019 09:30:53

  Üstadımız Rus kumandanı için şunu ifade etmektedir:eğer o kumandanın vicdanı biraz daha zulümlarlığa daya yanabilseydi şimdi Said asılımış ve masumlar zümresine katılmış olacak tı...Ülkemizdeki hukuki uygulamalara bakınca acaba vicdan ve insaf şef kat ve merhamet hisleri öldümü diyesi ge liyor insanın aklına.Adaleti dağıtma makamında olanların hukuku yerine oturtma noktasında,hukuki bilgi ve bel gelerin ve vicdanın sesinin haricinde dahili ve harici hiç bir şeyden etkilen memeleri gerekiyor ki hakiki adalet yerini bulsun. Hakın,hukukun çiğnenmemesi için hukukçular azami derecede dikkat etmek durumundadır lar.Allah korusun hakkı yenen bir maz lumun ahı iki cihan hayatını mahfu pe rişan edebilir.Adalet dağıtanların hem kendileri ve hemde aile fertleri,hem dünya ve hem de ahiret hayatları ,saadet ve selametleri için adaletten katiyyen ayrılmamaları lazım ve el zemdır. Gerçek adale tin tecellisini Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz.

 • Ugur Akar

  29.1.2019 08:26:34

  Adaletin bumu dunya.😎

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı