"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siyasal İslâmcı ile de demokrasi olmaz

Ahmet BATTAL
29 Temmuz 2021, Perşembe
Dünkü yazımızda Levent Köker’e de atıfla şu cümleyi kurduk:

“Tam demokrasi için dinleşmiş ideolojilerin ve ideolojileşmiş dinlerin devletten ve Anayasadan dışlanması şart.”

Dinleşmiş ideolojileri dün çözümledik ve özetle gerçek Kemalist’ten hakikî demokrat olmayacağını, Kemalizm’le demokrasinin aynı Anayasada bir arada olamayacağını yazdık.

Bugün de ideolojileşmiş din meselesini anlatalım ve İslâmcılığın bir versiyonu olan Siyasal İslâmcılık ve demokrasi hakkında yazalım ki, işin hakkını verelim ve konu tamamlanmış olsun. 

Bunun için de önce, bize göre “siyasal İslâmcılık” nedir sorusunu cevaplandıralım.

(Bu arada bir ön not: “Siyasal İslâm” tabiri bizce doğru değildir, en azından eksik bir terimdir. İslâm İslâm’dır ve bir tanedir. Ama “İslâmcılık” çeşitli versiyonları olan bir hayat tarzı ve bir idealistlik biçimidir. “İslâmcı”ları kabaca “siyasal İslâmcılar” ve “sivil İslâmcılar” olarak ikiye ayırabiliriz. “Siyasal İslâmcı”lar aynı zamanda “devletçi İslâmcı”lardır.)

Siyaset ya da bürokrasi üzerinden devleti ele geçirerek devlet eliyle dine hizmet etmek ya da devleti dine hizmetkâr etmek isteyenlerden “din için gerekiyor” diyerek de olsa dini kendi tekeline alan ve siyasetine alet edenler Siyasal İslâmcı’dır. 

Sivil İslâmcılar ile siyasal İslâmcılar arasındaki fark şöyle açıklanabilir:

Sivil İslâmcılar siyasal İslâmcılara “bizim için siyaset din değildir, kardeşiz, din noktasında kardeşiz, ama siyaset açısından aynı kulvarda değiliz, dini siyasete alet etmenize din namına razı değiliz” derler.

Siyasal İslâmcılar ise sivil İslâmcılara “bizim için din siyasettir ve siyaset de dindir, siyaset noktasında kardeş değilsek din açısından da kardeş değilizdir” derler. 

Onlar “hak geldi batıl zaâil oldu” âyetini, “biz iktidara gelince Hak iktidara gelmiş olacak, yani böylece siz ve bilhassa Bâtıl destekçileriniz zail olacak” şeklinde yorumlarlar.

Onlar “biz hayrı temsil ediyoruz, karşımızdaki herkes şer cephesindendir” diyerek siyaset yaparlar. 

Yani özetle bu görüştekiler için din bir ideolojidir. Her ideoloji gibi dini de devlet eliyle yayılması ve hatta dayatılması gereken bir fikirler demeti olarak görürler. 

Bu sebepledir ki siyasal İslâmcılar için demokrasi ancak iktidarı elde edinceye kadar kullanılması mümkün ve hatta gerekli olan basit bir araçtır. 

Bu sebepledir ki gerçek bir siyasal İslâmcı hakikî bir demokrat değildir ve olamaz. 

Bu sebepledir ki siyasal İslâmcının iktidarı demokrasiye katkı yapmaz. O ideolojileşmiş dini iktidar yapmaya ya da iktidarda tutmaya çalışır. 

Bu ise hem dine ve kardeşlik hukukuna ve hem de müzakere kültürüne, muhalefet hakkına ve demokrasiye zarar verir. 

İşte bu yüzden, siyasal İslâmcı ile demokrasi olmaz.

Okunma Sayısı: 2008
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  29.7.2021 09:46:29

  Siyasal islamcılar elli sene den beri siyaset sahnesin dedirler.Değişik isimler al tında icra-i faaliyetteler.İlk kuruldukları 1969 yılında bazı nurcular onlarla bera ber oldu.Ve her seçimde Nur camiasından bir par ça alıp götürdüler.Siyasal islamcılar,millet partisinin bir versiyonu olmalarına rağmen,Nurcuların büyük bir bölümü onları,ittihad-ı İslam partisi olarak anla dı.Bu anlayıştır ki bugün kü iktidarı destekliyor.Ya ni bugünkü sıkıntıların bir müsebbibi de bu anlayış tır.Yeni Asya'nın bütün çabalarına rağmen bu si yasal islamın hakimiyeti ne mani olamadı.Kısaca gerek gülen hareketi olsun gerekse siyasal islam hareketi olsun,bir kısım nucuların desteği saye sinde palazlanıp,milletin başın belâ oldular ve bu günkü kaosu doğurdular. Hâlâ bu dehşetli hatada ısrar edenler var.Yani kısaca bugünkü keş mekeşliklerin oluşmasın da istikameti kaybetmiş nurcuların payı büyüktür. Çünkü nuculara hangi ta rafa meylederse,millett te aynı tarafa meylediyor.

 • Sezai MUMCU

  29.7.2021 08:15:05

  Suriye kökenli bir akademisyeni ABD de özel eğitip İkinci AVRUPA ile İSLAMİST (İslamcı) tabirini hergün Alman Medyasında fitne ve fesat için yaymak ve tamamlanmış kemale erdirilmiş İslam Dinini meçhul ve patlamaya hazır bir TERÖR BOMBASI gibi LANSE ETMESİ SAĞLANDI. İşin en garip yanı da İSLAMCI SİYASAL OLUŞUMUN Türkiye'den KIVILCIMLANDIĞININ VURGULANMASIYDI. Buna yeniyetme ABD aklı yetmezdi. BU YİNE DESSAS İNGİLİZİN SİNSİCE VE TAŞERON ABD ÜZERİNDEN YAPTIĞI bir HAMLEYDİ. Allah Ebu Leheb in oğlunu bir itiyle paramparça ettiği gibi Dessas İngilizin ve ABD nin varlığını bir itin vazifesini görebilecek bir devletle paramparça etsin. Zira bunlar FİTNE ve FESATTA boynuzu kulağı geçen DESSASLAR, ŞEDDATLARDIR. ANADOLU aslına RÜCU ETMELİDİR yani HÜRRİYET, ADALETin DEMOKRASİ ile YÖNETİLMESİNE GEÇMELİDİR.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı