"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

TBMM’de de Kur’ân-ı Kerim okunabilir

Ali ATAÇ
26 Mart 2019, Salı
Bu dünyada yalnız Müslümanlar yaşamıyor. Ehl-i Hidayet ile ehl-i dalâletin de beraber yaşadığı bir dünyada yaşıyoruz.

Onun için bu devirde ehl-i iman ile ehl-i dünyanın üzerinde anlaştığı ortak değerleri canlı tutma, iletişim kanallarını açık bırakma ve paylaştığı fikir ve düşünceleri koruma durumunda. Çünkü bütün insanlığın ve özellikle Müslümanların kendilerini ve kendilerine ait değerlerini böyle bir ortam ve zeminde ifade edebilmesi mümkündür. Bundandır ki, uluslararası ilişkilerde ve diplomaside karşılıklı dengelerin korunmasına özen göstermelidir. Bediüzzaman Said Nursî ‘’Ehl-i dünyanın evhamını tahrik etmeyin’’diyor. Çünkü bundan en çok Müslümanlar zarar görüyor.

Hem de ister olumlu ister olumsuz olsun, dünya da cereyan eden her bir olayın her insana ve her Müslümana mutlaka bakan bir hikmetli bir ibretli yönü bulunmaktadır. Eğer olup bitenlere sağduyu ve dikkat ile bakılırsa çoğu olayın zaman ve sonucu iibarıyle mutlaka ehl-i iman lehine ve azının ise aleyhine geliştiği görülebilir.

HAK NEŞV-Ü NEMA BULACAKTIR!

İşte Bediüzzaman Said Nursî’nin geçen asrın başında haykırdığı gibi ‘’Hem bilâ- perva olarak ilân ederim: Beni geçmiş asırların efkârına karşı mübarezeye heyecan ve şecaate getiren ve yüzer senelerden beri sevkü’l-ceyş ile kuvvet bulan hâyalât ve evhamın müdafaasına beni gayrete getiren itikadım yakînimdir ki: Hak neşv ü nema bulacaktır. Eğer çendan toprakta gizlense’’1 dediği ve bize de hem ümit hem de müjde verdiği gibi.

Evet her bir olayda bütün yönleriyle olduğu gibi, bugün olup biten olayların birçok yönüyle ‘’Din-i mübin-i İslâm; sair heva ve heves içinde muallâk ve medetsiz, bazen ışık ve bazen zulmet veren ve çabuk tagayyüre yüz tutan dinlerden mümtaz ve serfirazdır’’(2) olduğunu ispat ediyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE KUR’ÂN-I KERİM OKUNABİLİR!

Bugünlerde bütün dünya kamuoyu dikkati, geçen Cuma ( 15 Mart 2019) günkü Yeni Zelanda’daki Christcuhurch şehrinde iki camiye yönelik yapılan terör saldırısı ve bu saldırı sırasında şehit edilen Müslüman üzerine, Müslümanlar için Yeni Zelanda Federal Meclisinde okunan Kur’ân-ı Kerim okunmuş. Böyle zamanlarda empati yaparak insanların biribirin anlamaya çalışması güzel bir gelişmedir. Çünkü bu olaylar dünyadaki ehl-i iman ile sağduyulu insanlar arasında bir kamuoyu zemini oluşmasını sağladı. Böylesi gelişmelerin Müslümanlar ve insanlara din adına sağladığı faydaya sevinmeli ve memnun olmalıdır. Çünkü sonucu itibarıyle dine hizmet edebilir.

Yeni Zelanda nüfus yapısı bakımından birden fazla dinden ve çoğunluğunu Hıristiyan olan ve kısmen de Müslümanlardan ve başka dinlere mensup insanlardan oluşmakadır. Ama buna rağmen 15 Mart 2019 günü meydana gelen terör saldırısında şehit olan Müslümanlar için Yeni Zelanda Federal Meclisinde hem Kur’ân-ı Kerim okundu hem de başka birçok önemli etkinlikler düzenlendi.

Biz Müslüman bir ülke olduğumuz halde 15 Temmuz 2016 darbesi (kalkışma) sırasında şehit düşen ve yaralanan gaziler için birçok camii de ve birçok yerlerde Kur’ân-ı Kerim birçok defa okundu ve birçok kere hatimler indirildi ve pek çok defa mevlid-i şerif okundu ve okundu.Ancak, TBMM sinde Kur’an okunup hatim indirilmedi. Yeni Zelanda’daki müessif olaydan sonra da TBMM sinde Kur’ân okunup şehidlerin ruhuna manevi bir hediye gönderilebilirdi. Kimseyi tahrik etmeden, nümayiş yapılmadan, ağırbaşlı ve olgun bir davranışla bu faaliyet gerçekleştirilebilirdi. Belki de vakit geçmiş değil, bundan sonra neden olmasın? Bunun içinde hiç bir yasal engel bulunmuyor.  

Selam ve dualar, dualarınızı beklerim.

Okunma Sayısı: 555
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı