"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ağızlara susturucu takılmışken nasıl bayram yapabilirim ki!?

Ali FERŞADOĞLU
02 Mayıs 2022, Pazartesi
“Önemli bir hadiseyi anmak için yapılan gösteri ve eğlenceli törenlere ”bayram denir. Ebediyet çapında hakikati barındıran Ramazan Bayramını yaşamak, kutlamak hakkımız. Ancak, vicdanları kanatan şu dehşetli hadiseler yaşanırken, nasıl “gösteri, eğlence ve tören” yapabilirim ki!

 

Anayasa Mahkemesi ve adli mercilerin tesbit ve tesciliyle de iktidar adaleti ayaklar altına almış, adil yargılamadan delilsiz, belgesiz yüz binlerce bebek, çocuk, yaşlı, ağır hasta, kadın ve hamilelerin hayatlarıyla oynanırken nasıl bayram yapabilirim ki!

Üç bin küsür lira emekli maaşından başka hiçbir geliri olmayan milyonlarca insanın zamlar, pahalılık karşısında hayatını sürdürmeye çabalarken nasıl bayram yapabilirim ki! 

İktidar zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıp gelir dağılımı adaletsizliği korkunç boyutlara vardırırken… Ülkenin yüzde yirmisi, gelirin yüzde seksenine çöreklenmiş, iktidar yanlıları tatil beldelerini doldurmuşken ve bir tarafta insanlar “Açız, açız!” derken ben nasıl bayram yapabilirim ki!

“Hem yüz aç adamın huzurunda kemâl-i lezzetle fazla yenilmez” (Lem'alar, s. 146.) psikolojisi gereğinden on binlerce aç insanlar varken nasıl bayram yapabilirim ki!

Bunca haksızlık, zulüm ve işkencelere susan seyirci kalan üniversite, basın, ilim adamlarının ağızlarına susturucu takılmışken nasıl bayram yapabilirim ki!

"Alem-i İslamda görünen zararlar ancak onların (müfsitlerin) bozulmuş tabiatlarından, tefessüh etmiş fıtratlarından, taaffün etmiş vicdanlarından neş’et ve intişar etmiş"ken (İşâratü'l-İ'câz, Enstitü/internet, s. 90) ve kan ağlarken nasıl bayram yapabilirim ki!

"Akli, mantıki, vicdanî muhakemelerini" kaybetmiş, mukaddes değerleri alet eden vahşi iktidar "dinin, dindarlığın" içini boşaltan dindar görünüşlü sahtekâr hamiyetfuruşlardan dolayı gençlik deizme, ateizme, anlaki dejenerasyona kayarken nasıl bayram yapabilirim ki! 

İsrail, Filistin; Çin, Doğu Türkistanlı başörtülü ve dindar kardeşlerimi hapse atıyor, aynı şeyler Türkiye’dekilere yaşatılırken nasıl bayram yapabilirim ki! 

Kapitalist, Kemalist, köle sisteminin sorgulamaması, yalnız geçimini, düşünmesi, makarna-ekmeğe talim etmeye mahkum edilen kitleler varken, “Hem bu fakr u zaruret zamanında, aç ve muhtaç olanların elemlerinden ehl-i vicdana rikkat-i cinsiye vasıtasıyla gelen teellüm, o gayr-ı meşru bir surette kazandığı parayla aldığı lezzeti, vicdanı varsa” acılaştırıyor. (Lem'alar, s. 146.)

Ülke keyf-i küfr-i cebir ile istibdat altında inletilip, kul hak ve hürriyetleri ayaklar altına alınıp çiğnenirken nasıl bayram yapabilirim ki!

Bayramınızı tebrik eder, milletimiz, İslâm ve insanlık alemine hayırlara vesile olmasını dilerim.

Okunma Sayısı: 1637
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  2.5.2022 10:37:51

  Mübarek Ramazan Bayramımızı canu gönülden tebrik ederim. Alemi İslama ve İnsanlığa barış, huzur ve kardeşliklere vesile olması temenni ve duasıyla Allaha emanet olun. Baki selamlar.

 • Ömer

  2.5.2022 07:34:35

  Binlerce tebrikler güzel bir makale olmuş kaleminize sağlık.

 • Aysuna

  2.5.2022 06:45:47

  Kur'an'da anlatılan bazı kıssalara baktığımız zaman,örnek gösterilen kişilerin baskı altında dahi olsalar hakikati söylediklerine denk geliyoruz.Günümüzde eksikliği oldukça hisseden bu husus ile alakalı ihlâsla kaleme aldığınıza şahit olduğumuz yazılarınız için Allâh razı olsun Ali Hocam.🌷🌷🌷

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı