"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Aday tesbiti tartışmaları

Cevher İLHAN
31 Ocak 2019, Perşembe
Mahalli seçimler sath-ı mâilinde adayların belirlenmesinde bütün parti teşkilâtlarında mahallerde itirazlar, istifalar, ihrâçlar gırla gidiyor. Kavga ve karışıklık ve iç tartışmalar ateşlenip alevleniyor.

Bu durum, şüphesiz Türkiye’de siyasetin demokratikleşememesiyle adayların özellikle “ittifaklar” ve “işbirlikleri” vetiresinde “merkez yoklaması”, “anket”, “kamu araştırması” ve benzeri yöntemler perdesinde parti genel merkezlerince tepeden tayininden türüyor.

Bu paravanda adayların parti genel başkanınca atanması peşinde bir yığın şâibeyi getiriyor; içten içe kaynayan fitnenin önü alınamıyor.

Bilindiği gibi eskide yasa gereği bütün partilerde milletvekili seçimlerinde adayların belirlenmesi için önseçim yapılır; belediye başkanları adaylarının belirlenmesine de başta Adalet Partisi olmak üzere partilerde de bu demokratik teâmüle riâyet edilirdi. Mahallerde önseçimle aday listelerinin tesbiti siyasetin rayında oluşmasını ve kulvarında gelişmesini sağlardı. Genel merkezlerin kontenjanı yüzde 5’i geçmez; o denli ki genel başkanların ricâsı ile ancak illerde bir kontenjan tahsis edilirdi.

“SAKAT SİSTEM” SÜRDÜRÜLÜYOR

Ne var ki düşülen vartada, hâlen “hibrit-melez demokrasiler” kategorisinde yer alan ârızalı muallel siyasi sistemin üzerine “rey-i vahid”le “tek kişilik rejim”in geçirilmeyle yetinilmiyor; siyasî rant uğruna çeşitli çarpıtma ve saptırmalarla millet irâdesinin önüne bariyerler konularak, siyaset bütünüyle bir ucûbe haline getirilerek, millet iradesinin tecellisinin önüne bariyerler konuluyor.

Zira 12 Eylül darbesinden sonraki süreçte siyaset gün geçtikçe demokratikleşmeden uzaklaştı. AKP iktidarında daha önce “Hür düşünen insanlarız, sürü değiliz!” tepkisiyle adaylara ambargo konulmasının “ehliyet ve liyâkat”a verdiği zararlara dikkat çekilmişti. Özellikle iktidara yakın kalemşorların “Seçmen siyasetçinin velinimetidir. Eğer seçmen ‘bu iş yanlış gidiyor’ yani ‘minare eğri’ diyorsa minare düzeltilmeli; gereğini yapmaz, bu AKP’lilerin kamburundan kurtulmazsanız, ağzınızla kuş tutsanız seçmene yaranamazsınız” uyarıları; “Allah reise sabır versin, feraset versin, sözünü etkili kılsın....” temennileriyle genel başkanlara bırakılması garabetinin ne denli demokrasiyi yaralayıp zaafa uğrattığını ortaya koyuyor.

Yine iktidar partisine mensup bir eski milletvekilinin, açık açık “Eskiden Ak Parti’de birçok ikinci adamın varlığından söz edilirdi. Öne çıkan birçok değerli isim vardı. Bugün ikinci, üçüncü, dördüncü adamlar bile kalmadı” hayıflanması; bir diğerinin “halkın irâdesini iktidara taşıma gücü kaybolur” yakınması genel merkezlerin baskısıyla sığ basit politik oyunlarla, siyasi kumpaslarla dayatılan sakat sistemin pervâsızlığının ikrarı oluyor. Kısacası, “iktidara ilişik medya” yorumcularının da zaman zaman izhâr etmek durumunda kaldıkları “adayların seçmen yerine baskı gruplarının belirlendiği” endişeleri vakıayı açığa çıkarıyor.

ÇÂRE, SİYASETİN DEMOKRATİKLEŞMESİNDE

Çözüm, evvela âdil siyasî sistemle siyasetin demokratikleşmesinden geçiyor. Siyasetin demokratikleşmesi; katılımcı demokratikleşmeye zemin hazırlanması için de öncelikle 12 Eylül darbe döneminden kalma siyaseti tepeden dizayn eden ve siyasette demokratikleşmeyi engelleyen siyasi partiler ve seçim kanunlarının düzeltilmesi, siyasî sistemin ıslâhı gerekiyor.

Bundandır ki, öncelikle siyasî partilerde parti içi demokrasinin geliştirilmesi, lider-genel başkan-genel merkez sultasına son verilmesi şart.

Çâre, milletin demokratik hâkimiyetine dair Bediüzzaman’ın “Mebus hürdür, hiçbir tesir altında kalmamak gerektir” (Münâzarât, 41) kapsayıcı ve âdilâne tembihinin demokratik sistem esasıyla milletvekilleri gibi belediye başkanları adaylarının il ve ilçelerde önseçim usûlüyle tesbitinde. Seçmenin gösterilen adayları onaylanmasıyla millet irâdesinin peşinen yönlendirilerek manipüle edilmesi yerine, doğrudan seçmenin irâdesine bırakan “demokratik sistem”de.

Keza siyasetin şâibelerden ve millet irâdesini kelepçeleyen kayıtlardan kurtarılması, dürüst, objektif, âdilâne bir yarışın olmazı lâzım. Sistemdeki antidemokratik ayrıklardan ayıklanmasıyla adayların doğru tesbitinin başka da yolu yok…

Okunma Sayısı: 1016
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı