"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur Kardeşliği Merkezi Wetzlar

30 Ocak 2019, Çarşamba 01:05
Risale-i Nur hizmetinin sağlıklı olarak yerleştiği mekÂnlarda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmıyordu. Sebebi, herkes kabiliyetine uygun hizmetin bir alanında yer alıyor ve işine bakıyordu. Sevinç ve üzüntüler, bu mekÂnda birlikte yaşanıyor.

ALMANYA OKUMA NOTLARI

DİZİ - 2: SEBAHATTİN YAŞAR - syasar33@yahoo.com

Ahlen, Avrupa Yeni Asya Nur talebelerinin buluşma mekÂnı olmuş

Ahlen Hizmet Merkezi, öncesinde bahsedildiği gibi hizmetler açısından oldukça canlı, dinamik bir konuma sahip. 2018-2019 Yılbaşı Programı olarak ilân edilen program listesi oldukça kabarıktı. Hizmet Merkezi, geniş sohbet salonu, yemekhanesi, spor merkezi, kitap satış odaları gibi çok amaçlı bir kapasiteye sahipti. Program içerisindeki dersler yapıldıktan sonra, kısmen kitap imzalama da yapılıp, sonrasında herkes kendi ülkelerine veya yaşadıkları mekânlara döndüler. Ama burada doğrusu bir yıl sonraki programa kadar neredeyse izleri olan bir takım hatıralar yaşanıyor. Baylar, bayanlar, çocuklar, gençler birbiriyle burada hasret gideriyorlardı. Kardeşlik bağlarını bir kez daha pekiştiriyorlardı. Ahlen’de Almanya’nın Köln, Ausburg gibi farklı şehirlerindeki ve Avusturya, Fransa, İsviçre gibi farklı programlarımızda tanıştığımız Nur Talebesi kardeşlerimizle biz de hasret giderdik.

“Medrese-i Nuriye-Wetzlar” levhası heyecanlandırdı

Yıllar önceki Giessen okuma programımız, program için kiralanan özel bir mekânda olmuştu. Oysa şimdi o zamanki gençler ve ağabeyleri artık yine kira olan, ama uzun yıllar hizmet edeceğe benzeyen bir levhanın altında hizmet ediyorlardı. Buradaki Nur Talebeleri, kendisi de sohbetleri hiç kaçırmayan Diyarbakırlı Ali Dayı’nın evinin birici katını ‘Nur medresesi’ olarak kiralamışlar.  Artık burası Wetzlar Nur Talebelerinin boş zamanlarını ve ders zamanlarını değerlendirecekleri bir kültür merkezi olmuş vaziyette.

Doğrusu her türlü yanlışa düşmenin daha kolay olduğu böyle mekânlarda küçücük bile olsa bir Nur medresesinin olması oldukça anlamlı. Bu bir anlamda hem kişilerin kendi kültürlerini yaşatma hem de çocuklarının ve gençlerinin kimliklerini kaybetmeme anlamına geliyor. Onun için buradaki kardeşlerimiz bu mekânın kadrini, kıymetini daha iyi biliyorlar. 

Önce Wetzlar’daki kardeşlerimizin çocuklarıyla tanıştık

Yıllar önceki 2014 yılı okuma programı çocukları gibi şimdi de 2019 yılı okuma programı çocukları vardı. İlk derslerimize Abdussamed, Yusuf, Muhammet, Arda, Nurullah, Abdullah, Davut gibi kardeşlerimiz geldiler. Ama güzel olan bir şey vardı ki ebeveynler çocuklarına güzel Kur’ân eğitimi aldırmışlardı. Bu işi ciddiye aldıkları anlaşılıyordu. Çocuklar namaz vakitlerinde severek ve isteyerek sırayla ezan okuyup, tesbihat yaptılar. Biz de zaman zaman sayıları değişse de her gün belli saatlerde Wetzlar’ın geleceği konumunda olan çocuklarla önceden hazırlanılan Risale-i Nurlar’ın belli konularını ele aldık. Allah’a iman, peygamberlerine, meleklerine iman, ibadet, duâ ve muhabbet gibi belli başlı konuları onların düzeyinde paylaştık. Doğrusu, çocuklarla bir araya gelmeyi, onların seviyelerinde onlarla konuşmayı, dertleşmeyi oldukça farklı buldum. Başlangıçta biraz zorlansak da, bir iki dersten sonra çocukların da yardımıyla güzel sohbetler geçtiğini düşünüyorum. Çünkü ele aldığımız konuları ihtiva eden küçük çaplı yaptığım sınavda konuların ne denli anlaşıldığını da görebiliyorduk. Rabbim tesirini halketsin inşallah.

Program içerisindeki seminerlerde katılım oldukça güzeldi

Avrupa’daki kardeşlerimiz doğrusu bir gün bile olsa bir tatil bulduklarında akıllarına ilk gelen şey, bir okuma programı oluyor. Bu oldukça takdir edilmesi gereken bir duyarlılıktır. Akşamları Risale-i Nur’dan derslerle birlikte dokuz günlük programın iki gününe de seminerler konmuştu. Bunlardan biri, Mutlu Aile Modeli semineri idi. Oldukça güzel bir katılım sağlanmıştı. Gündüzleri hanımlar için belirlenen saatlerde ise, eşim Yasemin Yaşar hanımlarla oturumlar yapıyorlardı. Doğrusu bu metot da güzel oldu. Çünkü bir aileden aynı konuları değişik saatlerde dinleyen beyefendi ve hanımefendiler akşam eve gittiklerine konuyu ortak mütalâa etme imkânı buluyorlardı. Böylece aile mutluluğuna kimlerin ne gibi katkılarının olduğu veya kimlerin hangi tavır ve tutumlarının aile mutluluğunu zedelediği daha kolay anlaşılabiliyordu. Çalışılan konuların tam da ihtiyaç duyulan konular olduğu sunumlar esnasında daha net görülebiliyordu. 

Wetzlar gençleri ile özel oturumlar yaptık

Tabiî beni asıl heyecanlandıran Wetzlar’ın gençleri idi. Onlarla yıllar önce birlikte Giessen’de okuma programı yapmıştık. Şimdi ise onlar artık bir kısmı evli, iş sahibi veya halen üniversite eğitimi devam eden kardeşlerimizdi. Ama güzel olan gençlerimiz iman ve Kur’ân hizmetlerinin içerisinde idiler. Hatta bir kısmı meşveretlerde bile görevler üstlenmişlerdi. Bediüzzaman’ın istikbale dönüp seslendiği ve müjdeler verdiği gençlerden burada çok vardı; Ömerler, Bilaller, Enesler, Hüseyinler, Bayramlar, Yunuslar, Yasinler ve daha isimleri burada geçmeyen pek çok gizli kahramanlar vardı. Gençlerimizle sık sık görüştük. Forum alış veriş merkezi kafesindeki oturumumuz başlı başına güzeldi. Onlarla biraz daha özel konuştuk. Hasret giderdik. Dertleştik. Artık bir kısmı evlenmiş bir kısmı da evlilik zamanlarına gelmişler. İster istemez bu konularda konuşmalar gerekti. Ama güzel olan bir şey vardı ki, burada onların hemen her türlü maddî ve manevî meseleleri ile ilgilenen manevî ağabeyleri vardı.

Özellikle gençlerle konulu yaptığımız oturum çok faydalı oldu. Çocuklarımız nasıl çocuk kalmıyorsa, gençlerimiz de hep genç kalmıyordu. Zaman hızla ilerliyordu. Onun için genç kardeşlerimizin de kendilerini yarınlardaki hizmetlere hazırlamaları için Risale-i Nurlar’daki bazı konuları çalışma olarak gündemlerine koymak gerektiğini ifade ettik. Onlar da zaten bu vazifenin farkında idiler.

Ayrıca nehir boyu gençlerle yaptığımız yürüyüşlerde de onların Risale-i Nurlar’la nasıl tanıştıklarının hikâyelerini dinledik. Doğrusu orada da gördük ki, bu ayrı bir çalışma konusu. Çünkü her biri ayrı ele alınması gereken inceliklere sahip. Arkadaş faktörü ve anne faktörünün gençlerin Risale-i Nurlar’la tanışmalarında ne kadar önemli olduğunu gördük.

Wetzlar, Nur Kardeşliğinin merkezi olmuş

Risale-i Nur hizmetinin sağlıklı olarak yerleştiği mekânlarda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmıyordu. Sebebi, herkes kabiliyetine uygun hizmetin bir alanında yer alıyor ve işine bakıyordu. Gündüzleri işlerine giden beyefendiler, akşam program saatleri geldiğinde hemen ortamdaki yerini alıyorlardı. Güzel olan da burada Risale-i Nur dersi dinlemeye gelen kardeşlerimiz çok şevkli, istekli ve dinamik idi. Bu hal okuyucuyu da olumlu motive ediyordu. Wetzlar’ın şimdilerde hizmette koşturan orta yaş düzeyinde pek çok kahramanı bulunuyor. Burada her geçen gün de Nurun müştakları artıyor. Herkes sohbete gelirken bir yakın arkadaşını da alıp birlikte geliyorlar. Yine güzel olan artık bu kardeşlerimiz işin şuurunda ve yaptıkları hizmeti, gerçekleştirdikleri meşveretin önemini biliyorlar. Sevinç ve üzüntüler, bu mekânda birlikte yaşanıyor. Medrese-i Nuriyeler birer kültür merkezi gibi çalışıyor. Zaten burası için izin alınırken, maddî anlamda bir kültür paylaşım ortamı olarak ifade edildiği gibi aynı zamanda bir moral eğitim merkezi hüviyetinde bir muhteva da sunulmuş ve öyle kabul edilmiş.

-DEVAMI YARIN-

Okunma Sayısı: 1602
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman

  1.2.2019 01:55:11

  Masallah. Allah hizmeti gecen tüm Abi ve kardeslerimizden razi olsun. Wetzlar Giessen ve cevresi hizmetlerin damia ihlasli devam etmesini ve muvaffak olmasini Allah nasib eylesin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı