"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

KHK’lar hukuk sistemini altüst etti

03 Şubat 2019, Pazar 00:36
KHK ile ihraç edilen Akademisyen Fatma Bostan Ünsal, “KHK’lar Türkiye’de hukuk sistemini alt üst etmiştir” dedi.

Muş Alpaslan Üniversitesi öğretim üyeliğinden KHK ile ihraç edilen Akademisyen Fatma Bostan Ünsal, KHK’ları ve bu süreçte yaşadıklarını anlattı. KHK’larla hukuk sistemine darbe vurulduğunu söylerken, idarenin de şeffaf ve hesap verebilir olmasının engellendiğini vurguladı. Ocakmedya’dan Veysi Dündar’a konuşan Ünsal şunları söyledi; KHK’lar Türkiye’de hukuk sistemini alt üst etmiştir; anayasa değişikliği gerektiren hususlar bir kanun ile bile değil Bakanlar Kurulu kararı ile değiştirilmiştir. Milletvekili dokunulmazlığı gibi anayasal haklar bir KHK ile kaldırılmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin kendini bir nevi fesh eden içtihadı ile Meclis ve yargı denetiminden azade bir yürütmenin ortaya çıkmasına zemin hazırlanmıştır. İdarenin malî, idarî ve cezaî sorumluluğunu kaldıran KHK ile idarenin şeffaf ve hesap verebilir olması engellenmiştir.

Başörtüsü yasakları sırasında hissettiğimi yaşadım

KHK ile yüz binlerce yetişmiş insanı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde olduğu gibi, dört meslektaşını öldürdükten sonra dengesiz olduğu açıklanan ama attığı iftiralarla yüz civarında meslektaşını işten attırdığını öğrendiğimiz üzere bazen dengesiz bir insanın şikâyet ve iftirası ile hiçbir başvuru mercii olmadan eğitim, çalışma hayatından attığınızda bunun bumerang etkisini Türkiye daha cahil, fakir ve hasta olarak yaşamaktadır. KHK ile atıldıktan sonra pasaportlarımız da iptal edildiği için hiçbir konferans veya eğitim programına katılamadık, keza üniversitelerin tertiplediği programlara tebliğlerimiz de kabul edilmediği için yine çok büyük bir ara vermek zorunda kaldım. Başörtüsü yasakları sırasında hissettiğim kendi potansiyelini harekete geçirememe durumuna geri dönmüştüm.

Toplumun her kesimi diken üstünde

28 Şubat sürecini de yaşayan Ünsal şunları söylüyor; “28 Şubat sürecinde Başkent Kadın Platformu başörtüsü yasağı ile mücadele etmişti, ama o zaman zaten birbirlerini tanıyan, ortak görüşe sahip ve en önemlisi de bir araya gelmenin  ilâve cezalandırılma gerekçesi olmayacağının düşünüldüğü bir ortamda bir araya gelmek, lobi yapmak, çeşitli şekillerde dayanışmak daha kolaydı diye düşünüyorum. Bu yüzden ortak söz üretmek ve dolaşıma sokmak, taraftar toplamak önemlidir diye düşünüyorum. KHK’lardan etkilenen bir milyon, sayıca az olmasa da aslında tüm toplum güvensiz ve diken üstündedir. AK Partililer de dahil son derece öngörülemez, belirsiz bir ortamda olmanın sıkıntısı yaşanıyor. Bütün memurların, KHK’lar yayınlandığı zaman kendi isimleri var mı diye KHK’lara bakması, çok partili siyasi hayata geçtikten sonra ilk kez olan ve AK Partililer de dahil seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması herkesi hukuk teminatından mahrum bırakmıştır. Bu nedenle topluma vereceğimiz ortak mesaja yönelik destek pek çok şeyi değiştirecektir.”

Umudum haklı olmamdan kaynaklı

“KHK’lı olarak kısa vadede değil ama orta ve uzun vadede neler olabileceğini değerlendiriyorsunuz? Umutlu musunuz? Varsa bu umudunuzun temel motivasyonu nedir?” sorusunu ise Ünsal şöyle cevaplıyor; “Tabii umutluyum. Bir kere hukukun temel ilkelerine ters olarak bu işlem yapıldı, hiçbir yargı kararı olmadan en büyük cezalardan biri verildi, hatta bazen beraat alanlar bile işlerine iade edilmedi. Nitekim OHAL İşlemlerine İtiraz Komisyonu’nun red verdiği bir karar idari mahkeme tarafından yakın zamanda iptal edildi. Aslında iş yargıya intikal ettiğinde olacak olan budur, KHK ile ihraç edilmediği için yargıya akseden pek çok olayda yargı bu şekilde karar vermiştir zaten. Ayrıca 12 Eylül darbesi sırasında biraz daha hafif sonuçlar doğuran benzer 1402’likler görevlerine döndüler Danıştay kararı ile 1987’de. Aradan otuz seneden fazla süre geçtikten sonra, kararlarını kabul ettiğimiz, içinde yargıcımızın olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve üyesi olmak istediğimizi söylediğimiz Avrupa Birliği’nin gittikçe hassaslaşan adalet terazisini hesaba kattığımızda tabii sonuç bu olacaktır. Umudumun temel motivasyonu, haklı olmak, haklı olduğumu bilmekten geliyor.

Okunma Sayısı: 36456
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet kaya

  4.2.2019 00:34:10

  Yeni Asya Yönetimine 'Yazarlarına teşekkür ederim Fatma Hanım Gibi Dertli Akademisyen Hocalarımızın Yazılarını görüşlerini Devamlı paylaşarak Bizler gibi derdini kimsenin dinlemediği insanların feryadına duygularına tercüman olunur selam

 • Mehmet Akif

  3.2.2019 21:37:07

  Benim de kardeşim hiçbir suçu yokken hiçbir gerekçe yokken görevden alındı çok kızgın ve inanılmaz derecede öfkeliyim bu şekilde yürümez bu bir şekilde adalet yerini bulacak inşallah bu duruma sebep olanlara hergün bed ediyorum Allah hem bu dünyada hem ahirette cezasını versin inşallah

 • Mehmet

  3.2.2019 15:29:09

  Allah razı olsun Fatma hanım, derdimize derman, gönlümüze ferman oldunuz. Yaşasın Adalet, ölsün yeis. İyi ki bir mahkeme-i kübrâ var.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı