"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

MGK takviyeli tek adam rejimi

Kâzım GÜLEÇYÜZ
01 Nisan 2021, Perşembe
Harp okullarına giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikle getirilen “MGK’ca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da irtibatı olmamak” şartının tartışılması gerekiyor.

Bir defa MGK’nın sistem içindeki yeri ne?

Görünen başkanını ve üyelerini kast etmiyoruz. Bu kurul nasıl çalışır? Kararlarını neye göre nasıl verir? Yetki ve sorumluluk kuralları ve sınırları neler? Karar ve uygulama süreçleri üzerinde gerek yasama, gerek yargı eliyle demokratik bir denetim söz konusu mu?

Geçmişte de üzerinde durduğumuz  Millî Güvenlik Siyaset Belgesi (kırmızı kitap-gizli anayasa) kim tarafından hangi kriterlerle hazırlanır? Bu belgede Meclis niye devredışı?

“Devletin millî güvenliği” ifadesiyle kast edilen ne? Buna karşı olduğu söylenen “yapı, oluşum ve gruplar” hangi kriterlerle belirleniyor? MGK hangi yetkiyle bu kararları veriyor?

Üyelik, mensubiyet, irtibat ve iltisak tabirleri tek tek ne anlamda kullanılıyor? Bunların hukukî geçerliliği ne? Terör örgütü üzerinden yapılan suçlamaların bile çığırından çıkarılıp, her önüne gelene “terörist” yaftası yapıştırılmak suretiyle alabildiğine sulandırıldığı bir süreçte, “yapı, oluşum ve grup” gibi yine belirsiz ve muğlak tabirlerle kimler hedef alınıyor?

Resmî ideoloji bekçilerinin, 50 yıl öncesinden, ihtilallerden, 28 Şubat’tan kalma fişleme ve istihbarat raporlarıyla cemaat ve tarikatları “iç tehdit” olarak gösterme geleneği, tek adam rejiminde sivil görüntüyle mi devam ediyor?

Diyanet’e atfedilen ve Perinçek’in yayınlarında sahip çıkılan “o rapor”un gerekleri MGK üzerinden bu şekilde mi hayata geçiriliyor?

Daha ötesinde şunu da soralım:

Türkiye’yi MGK mı yönetiyor ki, 15-20 Temmuz sürecinde yapılan herşey MGK kararları ve gizli MGSB maddelerine göre yürüyor.

Öyle ki, AYM bile aldığı kararlarda MGK’yı referans gösteriyor. Asıl görevi MGK kararlarının da hukuka uygunluğunu denetlemek olması gereken yüksek yargı organı olarak!

Bir diğer ilginç nokta: Erdoğan’ın 2014 ve sonrasında, yapılanları hep MGK kararlarına ve MGSB’ye atıf yaparak “temellendirme”si.

Perinçek “2014’ten beri ülkeyi, vatansever güçlerin ele geçirdiği Erdoğan yönetmiyor” derken herhalde bunları kastediyor olmalı...

Okunma Sayısı: 3591
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  1.4.2021 16:41:22

  Medyada, sanki ikinci bir 28 şubat öncesi provokasyonlara benzer birşeyler kotarılıyor gibi bir hava var. Sisli, puslu bu havayı dağıtacak çok önemli sorular soruyor makale... Yebrikler, dualar...

 • Alparslan

  1.4.2021 13:57:22

  Asıl gayeleri Anadolu evlatlarının, mensubu olduğu Devleti'nin üst kademelere gelmelerine engel olmaktır. Gerisi teferruat.

 • Demokrat hukukçu

  1.4.2021 11:26:26

  Bu ülkede maalesef demokrasinin temelleri iyi atılmadı. Temel çürük olunca üstüne yapılan bina da dayanmıyor. En ufak bir sallantıda devriliyor veya alttan su alıyor. İnşaatın ustaları da ceberrut ve huysuz olunca inşaat bir türlü bitmiyor ve içinde zamansız yerleşmiş hane halkı da rezil oluyor. Çözüm inşaat artıklarını ve kötü temeli temizleyip ceberrut ustayı kovmakta ve yerine iyi bir usta ve ekip bulmakta.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı