"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’ya niye saldırıyorlar?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
01 Kasım 2018, Perşembe
Yeni Asya yarım asırdan bu yana Risale-i Nur cemaatinin sesi, şahs-ı manevînin sözcüsü, devirlere göre eğilip bükülmeden hakkı ve nuru müdafaadan hiçbir zaman vazgeçmemiş bir gazete.

İlk çıktığı dönemin isimsiz kahramanlarından Gazi Nur Dedenin dediği gibi “Yeni Asya, gören herkese Risale-i Nur’u, Bedüzzaman’ı ve Nurculuğu hatırlatıyor.”

Dost-düşman onu “Nur cemaatinin, Nurcuların yayın organı” olarak tanıyor ve anıyor.

Türkiye’de ve dünyada bu vasfa sahip, başyazarı Bediüzzaman Said Nursî olan ve onun imzasıyla her gün Risale-i Nur’dan güncel konularla ilgili ufuk açıcı pasajlar yayınlayan; diğer muhtevasını da, görselliğini de eserlerdeki Kur’anî prensiplere göre tanzim eden başka bir gazete yok.

“Risale-i Nur ve Bediüzzaman gerçeği”nin üzerine örtülmek istenen kalın perdeler onun en zor zamanlardaki kararlı, cesur ve müsbet neşriyatıyla yırtılmış. Onun çıkardığı gazete, kitap, dergi ve diğer yayınlar ile, nice imanlı ve şuurlu nesiller yetişmiş.

Laikliği “dinsizlik” olarak anlayıp öyle uygulayanların saldırıları onun “ilim ve hukuk zemini”ndeki yayınlarıyla püskürtülmüş.

Zaman zaman tek başına kalıp ağır bedeller ödemeyi göze alarak, Müslüman kimliğiyle “adalet, hukuk, hürriyet ve demokrasi” mücadelesinin bayraktarı olmuş; darbelere meydan okumuş, zalimlere hakkı haykırmış ve birilerinin hışmını çekmiş…

Samimî dostları onun bu vasıflarını takdirle karşılarken, düşmanlarının bir numaralı hedefi olmasının sebebi işte bunlar.

Sırf bundan dolayı hariçten-dâhilden amansız hücumlara uğramış. “Kapatma, toplatma, dâvâ ve cezalar”la, ekonomik tazyiklerle; bazan küçümseyip yok saymak, bazan bir yazı veya haber ya da başlığından dolayı saldırmak, bazan da inanılmaz iftira ve çarpıtmalarla kara propaganda taarruzlarına hedef yapmak gibi yöntemlerle çökertilmeye çalışılmış.

Zaman olmuş “binası, matbaası, müesseseleri... her şeyi” elinden alınmış, zaman olmuş bütün kadrosu boşaltılarak yolundan alıkonulmak istenmiş, zaman olmuş içeriden ele geçirilmek istenmiş... Ama hepsi akim kalmış ve kalacak; kervan da aynı kararlılıkla yola devam edecek inşaallah.

***

Yeni Asya dindar cumhuriyetçidir

http://www.yeniasya.com.tr/video/yeni-asya-dindar-cumhuriyetcidir_476964

Okunma Sayısı: 4536
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp-3

  1.11.2018 14:54:36

  Doğruya ve doğrulara olan ihtiyaç bugün, dünden daha fazladır. Çünkü aldatan çoktur. Medya/matbuat alemi/basında ise bu ihtiyaç daha şiddetlidir. Sıdk/doğruluğun -maalesef- siyasal, sosyal, ekonomik hayatta fazla prim yapmadığı, yalanın "doğru imiş" gibi söylendiği tuhaf, acayip bir zaman diliminde yaşıyoruz. Taraftarlığın sonuç verdiği fanatizm ve radikalizmin zirvede olduğu bir süreçteyiz. Bir bilim yuvası olan bir üniversitenin rektörü bile kendince, CB'yi kast ederek "itaat farz-ı ayn, karşı çıkmak haramdır" (Basın) diyebiliyor. İfrat ve tefrit gelgitleri yaşıyoruz. Her gün yeni bir tartışma konusuyla uyanıyoruz. Sorunlarımız ağırlaşarak artıyor. Fakat biz "adavete muhabbet" çemberinden çıkamadık. Doğruya mücazat/ceza, eğriye mükafat/ödül veriyoruz. Ölçüyü şaşırmış olmalıyız. Fakat evreni kuşatan hak ve hakikat mağlup olmaz. Şimdi saldırı,nalıncı keseri gibi kendine yontan, "harp hiledir" diyen, "sağ" görünümlü bir cenahtan gelmektedir. Aman dikkat!

 • Gündüz Alp-2

  1.11.2018 14:23:40

  Dün laikliğe "dinsizlik" anlamı yükleyerek saldıranlara mukabil bugün, "dindar iktidar" zamanında yandaş olmadığı, yanlışa yanlış dediği için (teşekkür edecekleri yerde) saldırıyorlar. İstiyorlar ki Yeni Asya da diğerleri gibi teslimiyet içinde yandaş olsun. Yanlış bile olsa iktidarı alkışlasın. Oysa Yeni Asya'nın dile getirdiği şeyler, milletin talep ettiği şeyler değil mi? Hak, hukuk, demokrasi, hürriyet, adaleti yalnızca kendisi için mi istiyor? Maalesef kara propagandaya alet olan yandaş medya, halkı yanlış bilgilendirdiği gibi yanlış yönlendirmektedir. Bunun sonucunda da halk, yanlış karar vermekte neticede çıkan krizin faturasını yine kendisi ödemektedir. Türkiye'nin bugün geldiği noktada yandaş medyanın hissesi yok mudur? Çıkarı gereği gücün ve iktidarın yanında konuşlanan yandaş medya, halkın menfaatlerinden daha çok iktidarın çıkarlarına hizmet eder bir görüntü sergilemektedir. Onun için onlara olan güven de azalmıştır. Güvenilir olmanın birinci şartı, doğru olmaktır.

 • Gündüz Alp

  1.11.2018 13:23:53

  Sayın Güleçyüz, Yeni Asya'nın şahsında -aslında- hak ve hakikate saldırıyorlar. Doğru haber, doğru kaynak ve doğru araçla kamuoyunu bilgilendirme, doğruya yönlendirme ancak Yeni Asya ve emsali gazetelerle mümkündür. Oysa menfi ve menfaatçi siyasete istinat eden iktidarların ve otoritenin devamı için Yeni Asya ve emsali gazeteler onlara göre yok edilmesi gereken, sakıncalı ve tehlikeli muhaliflerdir. 16 yıllık tek parti iktidarında da zihniyet değişmedi.Onlar da doğru yazan ve konuşan gazetelerden öncekiler gibi hoşlanmadılar. Yasa "Basın hürdür, sansür edilemez" dese de, şimdiki uygulamalar bunu tekzip ediyor. Pek çok gazete kapalı, gazeteci de ya hapiste ya da işsiz. Yeni Asya'nın ayırıcı özelliği ise Risale-i Nur'un basındaki lisanı/dili olmasıdır.

 • Osman Yıldırım

  1.11.2018 11:35:41

  Evet Kazım Bey, Yeni Asya alanında tek gazete olup, savunduğu hakikatları eğilmeden bükülmeden haykırmış ve müdafaya devam etmiştir. Dikkatimi mucip bir husus var, eskidem Yeni Asyaya dinsizler zındıklar karşı çıkar engel olmaya çalışırlardı. Şimdilerde bunların yerini ehliiman bildiğimiz sözde Nurcu ve siyasal islamcılar almıştır.Hatta daha düne kadar Yeni Asyaya yakın olan veya burada kalem oynatmış bazı eşhas Yeni Asyaya cephe almış ve her vesile ile ona çamur atmaya çalışmaktalar. Yani sapı bizden olan baltalar en çok yeni asyaile uğraşmaktalar buda imtihanın bir gereği diye düşünmekteyim.Cenab ı Haksizden ebeden razı olsun. Hep birliktr inşallah bu bayrağı dalgalandırmaya devam edeceğiz inşallah. Selam ve muhabbetler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı