"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakk’ın Nuru ihlas, gizli şirkin yolu riyadır

26 Mart 2019, Salı
İhlâs; inanç ve kulluğun özü! İslâmiyette Tevhid ve rızayı İlâhinin sırlı bir mayasıdır.

Yüksek bir gaye ve manevî hal! Takva, haslık ve samimiyetin zirve noktası! “Her onbeş günde bir okunması ihtar edilen “İhlâs” Risalesindeki sır burada saklı. Bu ince sırrı bilmek yetmez. Önemli olan tatbikinde. Bu sırrın vicdanlarda ciddî sorgulanmasının önemli olduğu düşüncesindeyim.

Dünya ve ahiret saadetinin temini; İlâhî emirlere uymak, nehiylerden kaçınmakla mümkündür. İhlâs Risalesi’ndeki on iki farklı makam ve sırrın anlaşılmasının dakik bir okumayla kazanılabileceği kanaatindeyim. Gerçek İslâmî yaşantının özü ihlâs olduğu gibi, aksinin birisinin de onun zıtlarından birisi olan riyada olduğu açıktır. İslâm Coğrafyası’nda meydana gelen bunca musîbet ve belâların İslâmî yaşantımızdaki kusur, günah ve tembelliğimizden olduğu açıktır.

İhlâsı kazanamama veya kaybetmenin neticesi gayr-i ilmî ve insanî yollardır. İslâmî hayattan uzak bir yaşantıdır. Bu da manevî tehlikelerin işaretleri demektir.

İhlâsa en büyük mani de gizli bir şirki işmam eden riyadır! Riya, şan, şeref, enaniyet, şöhret, alkış, makam, üstünlük, rekabet, gıpta gibi ruhî hastalıkların kaynağı! İlâhîliğin yerini “arizîlik!” alırsa, neticesi karanlık girdaplardır. Allah muhafaza etsin. Allah’ın rızasının olmadığı yerde sebepler, hırs, tamah, çatışma, yanlış mecralara yönelmeler ve girdaplar başlar. Manevî zırhtan mahrum olunursa, riya dalâlet yolu sarmalına düşülür. Çalma, inkâr, hile, zarar, keder, terör, katl, enaniyet, rezalet, manevî boşluklar buradan başlar.

Riya ve onun refiki olan kötü yollardan insanı kurtaracak çare; “İhlâs sırrını idrak, tahkikî imanı kazanıp tam bir ittiba ve teslimiyete mazhar olmaktır.

Ölümü hatırdan çıkarmamak riyadan kurtulmanın başka bir yoludur. Farz, vacip, şeâir-i İslâmiye ve sünnete uymayı meleke haline getirmekle haramlar terk edilebilir. Risale-i Nurlar’ı ferdî ve toplu müzakereli okuyup anlamak, hayata tatbik etme gayreti işin özüdür.

“Risale-i Nur’un hakikî şakirtleri, neşriyat-ı diniyelerinde ve ittibâ-ı sünnetteki ibadetlerinde ve içtinab-ı kebâirdeki takvâlarında, Kur’ân hesabına vazifedar sayılırlar. İnşaallah riya olmaz. Meğerki Risale-i Nur’a, başka bir maksad-ı dünyevîye için girmiş ola.” (Kas. Lâh.) Hakikatini idrak ve sorumluluğunu taşımak önemli bir merhaledir.

Mânevî, maddî menfaat ve makamlar dâhil hiçbir şeye âlet olmayan Risale-i Nur’un hakikî ihlâsını muhafaza ve sürdürülebilir hale getirmek büyük bir kazanç ve kuvvettir. Onun neşrine kuvvet vermek hayatın lezzeti ve saadetidir. Âzamî ihlâsı kırmamak muhafaza etmek önemli bir fazilettir. Dünya saltanatı da verilse, bâki bir imanî meseleyi o saltanata tercih etmeme fedakârlığı âzamî ihlâsın iktizasıdır.

Risale-i Nur, Kur’ân’dan aldığı dersle asrın hastalıkları olan, riya, enaniyet gibi ve her türlü günah ve tehlikenin çaresi ve ilâcıdır. İhlâs-ı hakikî ile imanın kuvvetlenmesi mümkündür. Bu manadaki hizmet ve gayretin devamı önemlidir.

Celâleddin Harzemşah gibi, “Benim vazifem hizmet-i imaniyedir; muvaffak etmek veya etmemek Cenab-ı Hakk’ın vazifesidir” inancıyla Kur’ân’ı rehber edip, ihlâs ile hareket etmektir.

Maddî ve manevî hiçbir şeye âlet olmayan Risale-i Nur’daki âzamî ihlâsı muhafaza etmek, riyadan ve enaniyetten uzak hakikî sırrı ihlâsı yakalayabilmek ümit ve temennisiyle (Kaynak: Kas. Lâh. Lem’alar) 

NOT: İzmit, Karamürsel’in Kahraman Nur Hadimlerinden değerli Fehmi Peker Ağabey ile, VAN eşrafından, İZMİR’de mukîm Raif Zernekli Ağabeylerimin vefatları dolayısıyla merhum ağabeylerime Allah’tan rahmet, aile ve dostlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Makamları Cennet taksiratı affolsun inşallah. Amin.

Okunma Sayısı: 1390
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı