"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ve muvazaalı(!) yeni parti seçimden sonra geliyor...

12 Mart 2019, Salı
Mevzuyla alâkalı ilk haberi gazetemizde (08 Şubat 2019 Cuma) okumuşsunuzdur:

Eski başbakanlardan akademisyen Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan “AKP’li eski bakanların yerel seçimlerden sonra bir oluşum başlatacakları”nı bildirdi. 

Müneccim değiliz, fakat yaşımız itibarıyla bazı konularda “şerbetli”yiz; zira böyle bir ihtimali göz ardı etmiyorduk, dolayısıyla yanılmadığımıza üzülüyoruz—keşke yanılsaydık! 

Esasında ağzından “millet” kelimesini düşürmeyen, fakat kapalı kapılar arkasında mütemadiyen millete kumpas kuran [bizce mahiyeti ma’lûm, fakat bazılarına hâlâ meçhul(!)] “menfî siyaset”in son manevrası ancak böyle bir şey olabilirdi—nitekim de oluyor!.. 

Ve izahatımız... 

Evvelâ: Bu “müjde”nin(!) akla getirdiği birçok sorudan ikisini hemen kaydedelim: “Mevzuubahis siyasî parti niçin seçimlerden (çok) önce kurulmadı?” Ve: “Niçin seçimlerden (hemen) sonra kurulacak?..” Saniyen: Bu açıklamanın seçimden önce yapılmasını “AKP’nin iktidarını pekiştirme” nâmına manidar bulduğumuzu kaydedelim... 

Evet, epi topu 18 senelik bir parti olan (kuruluş tarihi 14 Ağustos 2001) AKP’li siyasetçilerin bir kısmının aktif siyasetten gönüllü olarak çekildiğini, bir kısmınınsa gönülsüzce çekilmek zorunda kaldığını (“küskünler”) herkes bilmekte. Bir de üçüncü bir grup var ki onlar da “gerektiğinde istifade edilmek üzere bir kenarda bekletilenler” (“bendeler”) olmalı! 

Ve yeni soru: Mahçupyan’ın söylediği “yeni oluşum”u “küskünler” mi, yoksa “bendeler” mi kuracak?.. Elcevap: Büyük ihtimal—ve büyük bir “şaşırtmaca”—ile “yeni partiyi ‘küskünler’in kuracağı” havası pompalanacak. Dolayısıyla “AKP’ye alternatif ya da muhalif bir hareketin doğduğu” intibaı meydana ge(tiri)lmiş olacak... 

SİYASAL İSLÂMCILARDAN DEMOKRAT ÇIKMAZ!

Peki bu “küskünler”in “bendeler”den olmadığı nasıl “ispatlanacak?” Elcevap: Tahminen, zihinlerde uyanacak “icazetli/muvaazalı” şüphesini giderecek derecede yapılacak hızlı ve “ciddî” görünümlü bir siyasî “şov”la! 

Fakat bir dakika: Bu cemiyet, siyasî tarihimizde muhalif partilerin başlarındayken bir şekilde iktidar partisine yamanan ve mühim koltuklara kavuş(turul)an fırsatçı politikacıları görmedi mi? 

İşte,—affedersiniz—ilk birkaç ayında veya hemen ilk senesinde milletin “gaz”ını alacak “yeni oluşum”un idarî kadrosunun “müsait bir vakitte”(!) şimdiki iktidar partisine geçip geçmeyeceğinin, belki de kendi kurdukları partinin “siyaset mezarlığı”na gömülüp gömülmeyeceğinin anlaşılacağı bir vetire kapıda durmakta! 

Peki sormazlar mı? AKP’ye ciddî bir alternatif olma potansiyeli taşıyan DP gibi bir parti varken ve de ona kuvvet vermek gerekirken neden yeni bir macera?.. 

Uff! Yani biz bu “film”i çok gördük. Çünkü... 

Anketlerin 31 Mart 2019’daki mahallî seçimlerde hezimet yaşayacağını gösterdiği AKP veya onun “dost”ları(!) tarafından, seçimlerden güçlenerek çıkacak olan muhalefet partilerinin “yeni ümit” olmasını önlemek veya her şeye rağmen muhalefet partilerinin yine de “yetersiz” olduğunu göstermek gayesiyle “uzaktan kumandalı” yeni bir partiye “yeşil ışık” yakılacak. Buraya “küskünler” etiketli “bendeler” doldurulacak. “Danışıklı dövüş” çerçevesinde AKP’ye “güya,” sair partilereyse “saldırgan” bir muhalefet sergilenecek. Millete “ümit ve güven” aşılandıktan sonra da yeni parti, “bilmem ne bekası”(!) türü palavralarla AKP’ye iltihak ettirilecek. Böylece siyasal İslâmcılardan “demokrat” çıkmayacağı bir daha tescillenmiş olacak!..

Ya sizler, 18 yıldır cılızından “parti içi muhalefet”i bile olmayan “bir RTE partisi”nin içinden çıkacağı duyurulan yeni siyasî hareketten bir hayır geleceğine inanır mısınız?..

Okunma Sayısı: 2565
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı