"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bugün güzel bir iş yaptık

Sebahattin YAŞAR
08 Nisan 2019, Pazartesi 00:47
Sanırım bütün problemler bilip de uygulamadıklarımızdan kaynaklanıyor.

Bilip de uygulamamak cehaleti, bilmemek cehaletinden daha tehlikeli duruyor ve sanki çağın imtihanı bu gibi.

‘Müfritane irtibat’, iman kardeşleriyle, sadece Allah için sıklıkla görüşmek anlamındadır. İşyeri, ev ziyareti, haftalık sohbetler fark etmez, nitelikli görüşmeler ciddî bir ihtiyaç. Bu görüşmelerde rahmet celbolunuyor. 

Siz mü’min kardeşlerinizle görüşmeseniz birileri onlarla görüşüyor. Kâinat boşluk kaldırmıyor. Gitmediğiniz yerde, başkaları olur.

Kıymetli kardeşim Demirpençe ile Cumartesi’nin bir saatini, önceden de zaman zaman sohbetlerimize gelen iki esnaf kardeşimize uğrayıp, haftada bir sohbetlerde görüşme isteğimizi ilettik. Karşılıklı memnuniyet hâsıl oldu.

Bakkal Mehmet kardeşimiz, ‘Beni derse giderken ararsanız gelirim. Beni kendi halime bırakırsanız, gelemem. İş, tembellik, bir sürü bahane var. Ama ders deyince dururum, müsait zamanlarım olur. Daha sık ziyaret bekliyorum. Yoksa insan uzaklaşıp gidiyor.”

İkinci durağımız, çocuk giyimi üzerine iş yeri olan Halil kardeşimizdi. Kahvelerimizi yudumladıktan sonra, konuyu haftalık sohbetlere getirdik. 

Bam teline dokunmuş gibi konuşmaya başladı: “Abilerim, ben bu konuda çok dertliyim. Daha önce esnaf arkadaşlarla haftada bir Risale-i Nur sohbeti yapıyorduk. Çok istifade ediyorduk. Ama sonra ne oldu ise, ders kalktı. Ben ondan sonra kendimi sahipsiz hissetmeye başladım. Meğer o Nur sohbetleri bize kimlik kazandırıyormuş. Derslere çok büyük ihtiyaç var.”

Durum anlaşıldı. İlgili kardeşlerle istişare yapılıp, her hafta merkezî derse katılımın sağlanacağı kararına varıldı. Hatta Yusuf kardeşimiz derse getirip götürmeyi de kabul etti. Allah için görüşmeklerde herkese güzel neticeler vardır.

Ziyaret edilen kardeşin işyerinde, evinde küçük bir ders yapınca, emin olun insanların üzerinden korku dalgası, ihmal dalgası, tembellik dalgası uzaklaşıyor; şevk geliyor, aşk geliyor, ümit geliyor, neşe geliyor… Faaliyet içinde lezzetini de taşıyor, ücretini de, bereketini de, biraz rahatı bozmak gerekiyor o kadar, gerisi geliyor… Görüşmeden, yardımlaşma olmuyor.

Okunma Sayısı: 831
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  8.4.2019 11:39:54

  Üstadımız sadece irtibatta ifratı öneriyor.Onun dışında hep istikamet. İnsan ilim ,irfan ve kemalat yolunda sürekli iler lemek durumundadır.Bu da devamlı okumaya,araştırmaya tefek küre bağlıdır.Cemaatın içinde çok fark lı kabiliyette insanlar var.Her birinin ayrı kemalatı,ayrı meziyeti var.Bu kemalatların bir araya gelmesiyle şahsi manevi oşuşur. İşte müfritane irtibatta fertlerin kazandığı ilim,irfan kemalat ve meziyeyler paylaşılır.Ve cemaat olarak kemalat yolunda birlik te yol alınır.Birlikte kuvvet kazanılır. Gittikçe şevk ve heyacan artar,ilim artar,irfan artar,kemalat artar.Ve böyle ce gaye-i hilkatlarına yürürler giderler. .Cenab-ı Hak hizmetin mükafatını hiz met içinde halk etmiştir.Lezzet,mutlu kuk, ve saa det birlikte hizmet içinde dir.Günahlara karşı en büyük siperle lerinden bir tanesi de işte bu müfrita ne irtibattır.Bu yazı münasebetiyle hatırıma gelenler bunlar....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı