"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kitapların mahkûmiyetleri, okuyucuların mahrumiyetleridir

Sebahattin YAŞAR
19 Haziran 2019, Çarşamba
Bir yayınevi için en önemli şey, okuyucusunu fikren beslemektir. Yaşatma amacıyla kurulduğu dâvâsını ayakta tutmak için kitaplar, dergiler neşrederek, o dâvânın devamlılığını sağlamaktır.

Yeni Asya Neşriyat da, iman ve Kur’ân hakikatleri olan Risale-i Nurlar’ı âleme neşretme idealiyle kurulmuş ve bu amaçla kitaplar, dergiler neşretmiş ve etmektedir. Burada neşrolunan kitaplar, Risale-i Nur hakikatlerinin şerh ve izahları hükmündedir. Bu kitaplar, yerinde ve zamanında okuyucu gündemine ulaştırılırsa, kamuoyunda büyük bir boşluğu dolduracağı muhakkaktır.

Zamanında basılmayan bir kitabın tesiri azalıyor. İhtiyaç zamanında elde edilmeyen fikirler okuyucuyu olumsuz etkiliyor. Okuyucu kaynaktan sağlıklı şekilde beslenmediğinde, fikri yetersiz beslenmeye muhatap olur ki, bu da başka başka problemlerin doğmasına sebep olur.

Şöyle bir teklifim var, şimdiye kadar yayınevimizde, ‘yayınlanabilir raporu verilmiş’ kaç kitap varsa, değişik sebeplerle bekleyen bu dosyaları, himmet sahiplerine ‘bir kitap da sizden’ adıyla bir kampanya düzenleyip hürriyetlerine kavuşturalım. Böylece yayınevimizde kitap olmak için bekleyen herhangi bir dosya kalmasın. Kitap olarak yayınlanamamış dosyalar, henüz hürriyetine kavuşamamış mahkûmlar gibidirler. Kitapların mahkûmiyetleri okuyucuların mahrumiyetleridir.

Mazeretleri ortadan kaldırıp bekleyen hazır dosyaların kitaplaşmasını sağlayacak adımlar atılmalıdır. Bu adımlar maddî ve manevî çok yönlü gelişmeleri netice verecektir. Yeni Asya bahçesinin çiçekleri olan kitapların bir an evvel basılarak okuyucu ile buluşması, hem yazarlar hem de okuyucular açısından oldukça önemlidir. Yazarın bekleyen çalışmasının kitap olması, yeni çalışmalara şevk uyandıracaktır.

‘Kitaplaşmamış dosya kalmasın’ kampanyasıyla, Yeni Asya Neşriyat bahçesinde renk renk çiçekler açabilir. Kitaplar yayınevlerinin çiçekleridirler. Onların varlığına sahip çıkmak şahs-ı manevinin, okuyucuların sorumluluğundadır. Neşriyat bir dâvânın yayılma, gelişme enerjisidir. O kesilirse, dâvâ inkıtaa uğrar. Yazarın yazması, okurun okuması hayat alâmetidir.

Okunma Sayısı: 866
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  19.6.2019 04:17:13

  Sağolun sevgili hocam.Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Hakikaten kitap olacak çok değerli dosyaların bekledi ğini biliyorum.Biri eğitim, biri sağlıklı gıdalarla ilgili basılmayı bekleyen iki kitap çalışmasının biran evvel basılıp piyasaya sürülmesini hem yazar arka daşlarımız, hem biz okuyucular olarak dört gözle bekliyoruz.Kültür dünyamı za bu kıymetli eserler bir an evvel girip, istifadeye sunulmalı, kütüphane lerimiz zenginleştirilmelidir. Yeni Asya yayın evinden bunu bekliyoruz. Rab bim,bekleyen dosyaların kitaplaştırıl ması için yayın evimize imkanlar nasip eylesin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı