"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Seyahat yâ Resulallah(asm)

Şemseddin ÇAKIR
04 Ocak 2019, Cuma
Bilindiği gibi seyahat; sünnettir ve Efendimiz (asm) “Seyahat edin sıhhat bulun” buyurmuşlardır.

Bir de bu da,  “Mentemesseke bi sünneti inde fesadı ümmeti felehü ecrü mietü şehidin” hadis-i şerifine göre yüz şehit sevabı kazandırdığına göre, benim gibi çok seyahat edenler inşallah çok kazançlı çıkacaklar. 

Bir hafta önce İstanbul’dan Almanya’ya gitmiştim,  10 gün kadar orada kaldıktan sonra,  yılbaşı gecesi Londra’ya, nasip olursa,  orada bir ay kalıp Viyana’ya geçmeyi düşünüyorum. Rabbim istikametli ve ihlâslı seyahatler ve hizmetler nasip etsin! 

Herşey nev’i hesabına esma-i İlâhiyeyi âlemde ilân etmek için kâinatı istilâya çalışıyor. Olgunlaşan fasulyenin tânelerini etrafa metrelerce saçması gibi, biz de i’layı kelimetullahı ilâna çalışmalıyız değil mi? 

Bir kere asrımızın fesadı ümmet asrı olduğunda şüphe yoktur. Bir de Efendimiz (asm) “Asrı Saadetten sonra iki dönem gelir: "1- Karışık 2- Karanlık” buyuruyor. 

Karşılığı; saltanatlı surî halifelik olarak, karanlığı da; o halifeliğin dahi sona ererek tam bir fesat ve ceberut dönemi olacağını yine hadis-i şeriften öğreniyoruz.

İşte böyle bir dönemde “ne yapalım Ya Resulullah (asm)” diyen Ebu Huzeyfeye cevaben Efendimiz (asm) “O dönemde dini anlatan hocalara tabi olursanız Cehenneme gidersiniz.” buyuruyor ve yine Ebu Huzeyfe “sebebi ne Ya Rasulullah (asm)? Tekrar Efendimiz (asm) ”Onlarda kitap sünnet derler, ancak kendi ve meliklerinin, (krallarının arzularını anlatırlar ve yaşarlar” şeklinde izah buyururlar. 

Peki kabul et ki ben öyle bir dönemde gelsem ne yapmam lâzımdır? deyince Efendimiz (asm) “Kıyamete kadar müstakim (Hak üzere müzahir) bir cemaat zail olmaz onu bul ve dahil olup kurtul” buyuruyor. (Mişkat)

İşte bu gibi gerçekler içindir ki,  Yeni Asya Nur Camiasını canı gönülden tebrik ediyorum, zira ne hoca,  ne abi, hepsini cem eden şahs-ı maneviyi takip ederek sırat-ı müstakimden taviz vermeden, emin adımlarla nurlu yoluna,  şahs-ı manevî olan Nur kervanıyla devam ediyorlar. 

Bu vesileyle Üstad’ın seyahatlerine de atf-ı nazar etmek istiyorum.

Üstad’ın seyahatlerini manevî ve maddî diye ikiye ayırabiliriz:

1- Manevî seyahatler:

1- 9-10 yaşlarındayken rüyada mahşer âlemi.

2- Bir Cuma gecesi, mescidi Aksada manevî meclis.

3- Ağrı Dağı hadisesi gibi vs.

2- Maddî seyahatler:

1- Türkiyenin doğu seyehati.

2- Şam seyahati.

3- Batum yoluyla Tiflis seyahati.

4. Sultan Reşatla Rumeli seyahati.

5. 1. Dünya Savaşı’na iştirak ve Moskova ve esaret.

6- Esaretten firar ve Varşova yoluyla Almanya Berlin seyahati ve bir pasaportla Türkiyeye dönüşü vs.

Birde Üstadın hizmete gönderdiği abiler vardır, bunlardan bir kısmını Türkiye’nin çeşitli işlerine gönderdiği gibi meselâ Yeğin Abiyi Urfaya, bir kısmını da yurt dışına göndermiştir. Bayram Ağabeyi Koreye, Muhsin Alev Ağabeyi Almanya Berlin’e olduğu gibi ki, Muhsin Alev Abi Üstadın bir emriyle anadan yardan geçip Berlin’e gelmiş o gün bugün devam ve “ölümüme kadar burdayım” diyor.

Şimdilik bu kadar, hatıralar bilâhare, fi emanillah ilellik’a inşaallah.

Okunma Sayısı: 1483
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı