"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya ve mahallî seçimler

Yeni Asya'dan Size
25 Mart 2019, Pazartesi
Türkiye, önümüzdeki Pazar günü mahallî seçimlerini yapacak.

Her türlü kutuplaştırmanın ve ötekileştirmenin yaşandığı bir seçim süreci yaşanıyor. Adeta tek sesliliğe mahkûm edilen, muhalefetinin sesinin kısılması için çeşitli baskıların yapıldığı bu seçimde, Yeni Asya, meşveretinin aldığı karar ile Demokrat Parti’yi destekleyecektir.

Bu vesileyle siyasete bakışımızın ve DP’ye verdiğimiz desteğin temel prensiplerini bir kez daha hatırlatalım:

* Yeni Asya’nın siyasetle ilgili görüşlerini belirleyen ölçüler, diğer konularda olduğu gibi, yine Bediüzzaman Said Nursî’nin eserlerinden alınmıştır. Bu eserlerden derlenen konuyla ilgili pasajların bir araya getirildiği Risale-i Nur Külliyatı’ndan Siyasî Tesbitler: Beyanat ve Tenvirler isimli kitap, Yeni Asya Neşriyat tarafından yayınlanmıştır.

* Yeni Asya, doğrudan ülke yönetimine talip olma anlamındaki siyasetin üstünde ve dışındadır. Yayın hayatı boyunca, hiçbir siyasî parti oluşumuna kaynaklık etmemiştir.

* Siyasetin demokratik sistem ve kaideler içinde yürütülmesini, devlet idaresinin millet iradesine uygun şekilde ve meşrûiyet içinde el değiştirmesini savunan Yeni Asya, şahıs, zümre ve tek parti istibdadına; demokratik düzeni hedef alıp tahrip eden ihtilâllere ve millet iradesini hiçe sayan anlayış ve uygulamalara her zaman karşı olmuştur.

* Siyasî partileri demokratik sistemin aslî ve anayasadaki ifadesiyle ‘vazgeçilmez’ unsurları olarak gören Yeni Asya, millet nezdinde destek bulan her siyasî partiyi bir ‘vâkıa’ olarak kabullenir, saygıyla karşılar ve olumlu hizmetlerine destek verir. Ve partiler arasındaki ilişkilerin medenî bir çerçevede, asgarî müşterekleri esas alan bir millî mutabakat temeline oturtulmasını arzu eder.

* Yeni Asya “din adına” siyaset yapılmasına karşıdır. Mevcut toplum yapısı ve siyasî şartlar içinde, “din adına” parti kurulmaması ve dini kullanarak devlet idaresine talip olunmaması gereğine inanır. Buna mukabil, parti ayrımı gözetmeksizin, tümüyle siyaset ve devlet kurumunun dine hizmetkâr kılınması zaruretini ısrarla savunur.

* Siyasete ‘fiilen’ talip olmaktan titizlikle kaçınan Yeni Asya, mevcut partiler arasındaki tercihini ise hiçbir zaman gizlememiş, her zaman açıklıkla ortaya koymuştur.

* Bu oy tercihinin kişilerle, günü birlik rüzgârlarla, geçici dalgalanmalarla, partinin başında kimin bulunduğu ile, parti bünyesinde zaman zaman yaşanabilen dahilî problemlerle veya herhangi bir menfaat ve pazarlıkla hiçbir ilgisi olmamıştır. 

* Bediüzzaman, DP’yi ‘vatan, millet ve İslâmiyet namına’ desteklediğini açıkça ifade etmişti. Yeni Asya da, hiçbir menfaat karşılığı olmaksızın, aksine bu tavrından dolayı zarar görmeyi de göze alarak, siyasî tercihini açıkça ortaya koymuş ve ısrarla savunmuştur.

* Yeni Asya’nın siyasî tercihi, körü körüne bir destek anlamını taşımaz. Bu tercihin getirdiği destek, millet iradesi ve demokratik sistemin kuralları çerçevesinde, ülkeye, millete ve dine hizmeti esas alan icraat için söz konusudur. Bu çerçevenin dışına taşan yanlış anlayış ve uygulamalar ise, Yeni Asya’yı her zaman karşısında bulmuştur.

* Yeni Asya, Bediüzzaman’a dayanarak ortaya koyduğu bu tercihin, ülke ve dünya gerçekleri karşısında en mâkul ve gerçekçi alternatifin yolunu açtığı; hislere, heveslere ve macera arayışlarına prim vermeyen bir hizmet anlayışını yansıttığı inancındadır.

31 Mart’ta yapılacak seçimlerin sonuçlarının milletimiz ve demokrasimiz için hayırlara vesile olması duâsıyla...

Okunma Sayısı: 3263
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Asım

  25.3.2019 07:03:08

  Dp nin seçime katılmadığı yerlerdeki seçmen ne yapacak cevap verirseniz memnun olurum.

 • Ali Tam

  25.3.2019 06:36:26

  Sn Erdogan dün medyaya bildirdigi gibi Ayasofya ücretsiz ziyarete acilabilir bu müze statüsünde degil cami statüsünde olabilir diye DAHIYANE bir FORMÜL acikladi. Sayet bu Formül secim öncesi hayata gecirilebilirse Pazar Günü Secimde AKP lehine büyük bir rota ayarlamasina sebep olabilir. Aksi halde secim sonrasi vaadler cümlesinden olarak unutulmaya revan olabilir ve beklenen secim sonucunu etkilemez.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı