"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ey zulümlere seyirci kalıp sus-pus olanlar!

Ali FERŞADOĞLU
11 Temmuz 2018, Çarşamba
Dünkü yazımızda, “son başbakan” Binali Yıldırım’ın, “Ölçüyü cumhurbaşkanı, ‘ibadet, ticaret, ihanet’ şeklinde koydu!” şeklindeki dehşetli zihniyetinin iman ve Kur’ân adaletine aykırı düştüğünün bazı ölçülerini nakletmiştik. Bugün de bir kısmını nazara verelim:

“Bir kavme (topluluğa, millete) olan kininiz, öfkeniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin, adaletten saptırmasın.” (Maide Sûresi, 8.) Delilsiz, haksız, sorgusuz, sualsiz suçlanan kişiyi hapse atma ve masum eş ve çocuklarını cezalandıracak şekilde “Meslekten atma, malvarlığına, maaşına, emeklilik parasına el koymaya” Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı karar verebilir mi? Verirse bundan daha acımasız hüküm olabilir mi? Ve şu kin ve öfkeye bakar mısınız? Kanunen dahi yardım etmekle yükümlü ve vazifeli resmî makamlar şifahen emir veriyor:

“Bunların (zanlıların), çoluk-çocukları, hanımları dilekçe ile müracaat ederlerse kabul etmeyin. Çok ısrarcı olurlarsa alın ve sümenaltı yapın, işleme koymayın!”

Kamudan ihraç edilen memurların masum çoluk-çocukları için AKP bakanları, il başkanları “Ağaç kökü yesinler. Bu ülkenin onlara verecek bir şeyi yok” demişlerdi. Ve ne yazık ki, ilahiyatçılar, hukukçular, çoğu gazeteciler bu dehşetli haksızlıklar karşısında sus-pus oldular, dilleri lâl, ebkem kesildi! Oysa, “İnsan medeni-i bittab olduğundan ebnâ-yı cinsinin hukukunu muhafazaya ve hakkını onlar içinde aramaya mükellef…” (Bediüzzaman Said Nursî, Münâzarât, s. 137.) Demek ki, kelâm-ı kibarda beyan edildiği gibi, susanların “medenilikle” ilgileri olmayan, kimisi de, “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlar” idi!

Kendisine Nurcu sıfatı yakıştıran, hatta alkışlayanlar şu tesbitler karşısında hiç yüzleri kızarmıyor mu?

“Bir mâsumun hakkı, bütün halk için dahi iptal edilmez. (...) Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez.” (Mektubat, s. 57.)

“Elbette zemin yüzünde bu dehşetli düelloda semavatı ağlatacak zulümler ve tahribat oluyor. Çok masum ve mazlûmların hukukları kayboluyor, mahvoluyor. Mimsiz, gaddar medeniyetin zalimâne düsturu olan, “Cemaat için fert feda edilir; milletin selâmeti için cüz’î hukuklara bakılmaz” diye, öyle dehşetli bir zulüm meydanı açmış ki, kurûn-u ûlâ vahşetlerinde de emsali vuku bulmamış. Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın adalet-i hakikiyesi, bir ferdin hakkını cemaate feda etmez.” (Bediüzzaman, Kastamonu Lâhikası, s. 112.)

Ey “kurûn-u ûlâ vahşetlerinde de emsali vuku bulmamış dehşetli zulümlere meydan açanlara” destek olanlar!

Hatta, “fiilen, iltizamen ve iltihaken” katılıp alkışlayanlar ne olacak haliniz?

Okunma Sayısı: 12262
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ozkan

  11.7.2018 13:51:49

  Mekkeli müşriklerin müslümanlara yaptığı zulum ile bugünkü arasında çok mu fark var... işe almayın, işlerinden atın, agaç köküne layık görün. Bırakın başka ülkeye gidip mesleğimizi icra edelim, çalışalım ama yok illa burda kalacaksınız burda perişanlık çekeceksiniz... yazık 3 günlük dünya için değermiydi... mahşer günü Rabbimin yarattığı kula zulmetmek neymiş anlarsınız ama geri dönüşü olmaz... Zalimler için yaşasın cehennem...

 • Abdullah

  11.7.2018 12:05:04

  Allah sizin gibi vicdanlı, adaletli gerçek müslümanların sayısını arttırsın.

 • Metin

  11.7.2018 10:05:52

  Allah razı olsun ağzımızı açtığımız an bizi vatan hayini ilan ediyorlar

 • Abdullah

  11.7.2018 09:45:27

  Söyleyecek söz kalmamış. .. son söz Ahkâmul Hâkimînde.

 • Toygar

  11.7.2018 09:17:25

  ...Yazık ediyor insanlar kendilerine ve çevrelerine ve geleceklerine, evlad-ü ıyaline! Farkında değiller. Belki tüm dünya böyle, bilemem. Karunlar, Hamanlar, Ebucehiller dünyası!.. Böyle bir dünyada Ebubekir Sıddıklarla, Ömerlerle, Alilerle, Osmanlarla ve asırların ve son devrin imamı Hz.Bediüzzaman'ın HAK davasını savunanlarla birlikte olabilmek de bizim için ayrı bir şeref olsa gerek! Rabbim, ekserin hatasına terettüp edecek belalardan, cümlemizi muhafaza etsin! Amin!..

 • Toygar

  11.7.2018 09:17:17

  Kur'an-ı Kerîm'de zikredilen kavimlerle ilgili ayetlerde anlatılan olaylarda, insanların nasıl bir sukut ve esfel-i safilîn hali içinde bulunduklarını müşahede eder, sanki böyle olaylar daha yaşanmazmışcasına, film metni okurcasına ve ibret almak adına meallerini de takip ederdim. Şimdi o meallerde geçen kavimlerin içine düşmüş gibi hissediyorum kendimi; teşbihte hata olmaz derler. Biz atalarımızdan böyle gördük, diyenler mi ararsın; firavunun zulmüne boyun eğenler mi ararsın; Karunlar mı, Hamanlar mı ararsın; yoksa Musanın kavmi gibi, Davud, Lut, İbrahim (a.s.) ve diğerlerinin kavimleri gibi helakete az kalmış kavimler mi ararsın!.. Dün başka bir yazıda Demirel'in (Allah rahmet eylesin) "vatandaşın hakları şunlar şunlar olmalı, dedikten sonra vatandaş, 'yok ben istemiyorum' derse o zaman zor durumda kalırız" mealindeki sözlerini okumuştum...

 • Sener

  11.7.2018 05:56:34

  Allah sizlerden ebeden razı olsun. Hak ve hukuktan ayrılmadığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı