"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Öğrenme ve akılda tutma psikolojisi

Ali FERŞADOĞLU
07 Mart 2018, Çarşamba
Yapılan bir araştırmaya göre öğrenciler:

Okuduklarının yüzde 10’unu;

İşittiklerinin yüzde 26’sını;

Gördüklerinin yüzde 30’unu;

Görüp işittiklerinin yüzde 50’sini;

Söylediklerinin yüzde 70’ini;

Yaptıkları şey konusunda söylediklerinin yüzde 90’ını akıllarında tutuyor.

Bu tesbitlerin bir anlamı, kendimizi bir mevzuya ne kadar samimî ve ihlâsla verirsek, o nisbette öğrenir, aklımızda tutar ve kendimize mal ederiz. 

İhlâsı kısaca tarif edersek: 

• Halis/sa­mi­mî/iç­ten/ri­ya­sız/kar­şı­lık­sız dav­ran­mak, sev­gi bes­le­mek, bağ­la­na­rak ve gö­nül­den ya­pı­lan ha­re­ket­tir.

• İh­lâs­la dü­şün­ce, dav­ra­nış, hal, ha­re­ket, fa­ali­yet ve iba­det­ler­de iç bü­tün­lü­ğü ya­ka­la­yıp ken­di­ni o işe ver­mek, on­da fâni ol­mak, duy­gu­sal ve­ya inanç gü­cü­nü po­zi­tif kul­lan­mak­tır.

• İh­lâs, hal, dav­ra­nış bi­çim­le­ri, iş, hiz­met, ça­lış­ma ve iba­det­ler­de şah­sî, nefsî çı­kar­la­rı amaç edin­mek­si­zin baş­ka­la­rı­nın fay­da­sı­nı ve yal­nız Allah mem­nu­ni­ye­ti­ni gö­zet- ­mek­tir. Bir an­lam­da, aley­hin­de gi­bi gö­zük­se de ger­çek­ler na­sıl ge­rek­ti­ri­yor­sa o dav­ra­nı­şı ser­gi­le­ye­bil­me gü­cü­dür. Ya­ni bir işi, bir fi­ili, bir ha­re­ke­ti maddî bir çı­kar, kar­şı­lık bek­le­mek­si­zin, fa­zi­let ve sırf Ya­ra­dan’ın rı­za­sı­nı gö­ze­te­rek yap­mak­tır.

• İh­lâs, ri­ya ka­rış­ma­mış sa­mi­mî iba­det­tir.

Soy­lu bir dav­ra­nış bi­çi­mi olan ih­lâs, ha­ya­tı­mı­zın her saf­ha­sın­da hâkim ol­ma­sı ge­re­ken en yü­ce bir özel­lik, bir has­let­tir.

Bu ta­nım­la­rın ışı­ğın­da ba­kıl­dı­ğın­da, olum­lu bü­tün dav­ra­nış, söz ve ha­re­ket­le­rin ru­hu ih­lâs ol­du­ğu gi­bi, iba­det­le­rin de ru­hu ih­lâs­tır.1 Bu ne de­mek­tir?

Bir can­lı­nın ru­hu­nun be­de­nin­den çık­tı­ğı­nı farz edi­niz. Ce­set, çu­val gi­bi ye­re yı­ğı­lır. İh­lâs­sız dav- ­ra­nış­lar ve iba­det­ler de ce­set­ler­den fark­sız­dır. İh­lâs, ma­ki­ne­nin, mo­to­run, ci­ha­zın elek­tri­ği­dir ve­ya ya­kı­tı­dır. Elek­trik ve ya­kıt ol­mak­sı­zın so­nuç ala­ma­dı­ğı­mız gi-­ bi, söz, fi­il ve iba­det­le­ri­miz­den de ih­lâs ol­mak­sı­zın ve­rim al­ma­mız imkânsız­dır.

Dipnot:

1- Bediüzzaman, İşârâtü’l-İ’câz, s. 142.

Okunma Sayısı: 1988
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı