"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur, insana hayatın gayesini öğretir

Ali FERŞADOĞLU
05 Ağustos 2017, Cumartesi
İnsanın gözüne, gönlüne bambaşka ufuklar açan Risale-i Nur’daki tefekkür sebebiyle, sadece kalbinin murakabesiyle meşgul olan bir salik/yolcu, kalbi ve bütün letaifiyle birlikte, zerrelerden kürelere kadar bütün kâinatı azamet ve ihtişamı ile seyir ve temaşa, murakabe ve müşahede ederek, Cenâb-ı Hakk’ın o âlemlerde bin bir tecellileri olan Esma-i Hüsnasını, sıfat-ı ulyasını kemal-i vecd ile görerek, artık sonsuz bir mabette olduğunu aynelyakin ile hisseder.

Yine, sonsuza kadar uzanıp giden emel ve istidatlarımızı (potansiyel halindeki yeteneklerimizi) düşündüğümüzde, ebedî mutluluğu tasavvur ederiz. O ebedî saadetin hayat suyundan yudum yudum içer, kalbimizdeki emellerimizi teskin ederiz. 

Kalpten başka “akıl, ruh, sır, nefis” gibi mevcut olan bütün duygu, his ve letaifeleri (enerji boyutlarının) kendilerine mahsus vezaifeye sevk ederek harekete geçirir. Kalbî düşünce, idrak, aklî tefekkürle kazandırdığı teveccüh, huzur ve kuvvetli niyetler vasıtasıyla normal davranış ve hareketlerimizi ibadet hükmüne çevirmemizi sağlar. Dünyevî işlerini ahiret işine döndürüp; ömür sermayemizi güzelce kullanmakla ömrümüzün dakikalarını, sonsuz hayatın sümbüllerini verecek çekirdekler hükmüne getirmenin yollarını açar.

Risale-i Nur, geliştirdiği yeni tasavvuf (hakikat mesleği) öğretisiyle insanın kendisine, ailesine, içinde yaşadığı topluma, varlık/nesnelere ve Yaradan’ına karşı duruş biçimini, münasebetlerini ve sonuçlarını tahlil etme yeteneğimizi inkişaf ettirir. Yaradılışın sırrını kavrayarak, dünyaya gönderilişimizin asıl gayesini belirterek hedefimizi çizeriz. Başıboşluktan kurtulup hayatımızı istikamete sokmamızı netice verir. 

Sair insan ve varlıklarla farklı ve benzer yönlerimizi fark ederek hemcinslerimizle sağlıklı iletişim, diyalog kurabilme, başkasının istek ve ihtiyaçlarını anlayabilme, imdatlarına koşma ve yardımlarına gidebilmenin ruh ve duygu bazındaki alt yapısını oluşturur. Diğergâm olmanın, başkasına iyilik ve yardım etmenin, fedakâr davranmanın, paylaşmanın tarifsiz zevk ve lezzetini verir. 

Okunma Sayısı: 1214
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı