"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Eğitimdeki tahribat

Naci TEPİR
14 Eylül 2017, Perşembe
YANLIŞTA ISRAR ARTIK YETER -106-

Temelde ahlâk ve mâneviyattan mahrum bu eğitim sistemi, bir çok tahribata uğramıştır! Bunların hepsi de darbe dönemlerinde yapılmıştır! Bu tahribatlara kısaca bir göz atalım:

27 Mayıs 1960 dönemindeki tahribat

* Okullarda okutulan “T.C. Tarihi” dersi konuları değiştirilip, DP Dönemi (14 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960) bir çok karalama ve korkunç iftiralarla yerden yere vurulmuştur! 

* Sadeleştirme ve Öz Türkçe yaftası altında Türkçe’ye birçok uydurukça kelime sokuşturuldu. (Dünyada başka bir benzeri yok!) 

* Karma Eğitim genişletilip yaygınlaştırıldı. Dolayısıyla birçok menfiliklerle ve ahlâksızlığın gelişmesine yol verildi!  

* Ortaokul mezunları 45 günlük bir kursla Muvakkat Öğretmen olarak tayin edilmiştir. Bunlar sonradan asil kadroya dahil edilmişlerdir.

* Daha önce ceberrut dönemde büyük zulümler altında yasaklanmaya çalışılan, DP devrinde devlet baskısından kurtulan ve yüz binlerce insanımızın eğitim aldığı, çağımızın eşsiz Kur’ân tefsiri Risale-i Nurlar tekrar sıkı takibata alınmış, fakat hiçbir zaman yasaklanamamıştır! 

12 Mart 1971 dönemindeki tahribat

* Bu dönemde okullarda militarizm olanca hızıyla devam ettirilmiştir!

* 1974 yılında Millî Selamet Partisi’nin de ortağı olduğu koalisyon hükümeti zamanında çıkarılan Af Kanunu ile binlerce mevkuf anarşist, öğretmen olarak tayin edilmişlerdir. Böylece eğitim, dinamitlenmiş oldu!

* 4-5 haftada yetiştirilen kursiyerler, öğretmen olarak tayin edilmişlerdir!

* Üniversite ve Yüksek okullar ile ortaöğretimin büyük bir kısmında zaman zaman dersler askıya alınmıştır. Öğretmen ve öğretim elemanlarının çoğu derslerde komünizm propagandası yapmışlardır!

* Çok sayıda başarılı öğretmen, zamanın en büyük tefsiri olan Risale-i Nur’u okuyor (Nurcu) diye ya vazifeden atılmış veya uzak yerlere sürülmüştür. 

12 Eylül 1980 dönemindeki tahribat

* Okullardaki militarist görüntüler arttırıldı. Şöyle ki, Atatürk Köşeleri ve büstleri çoğaltıldı. Hatta, bazı okul bahçelerine heykeli dikildi. Okul duvarlarına büyük posterler asıldı. Konusu ne olursa olsun, bütün ders kitaplarının başına M. Kemal portresi, Gençliğe Hitabe ve İstiklâl Marşı konuldu. 

* Her sabah öğrencilere –işkence gibi- zoraki okutturulan andımız parçasına yeni cümleler eklenip uzatıldı.

* Karma eğitime hız verilerek, okullarda zararlı madde alışkanlığının yaygınlaşmasına ve şiddet olaylarıyla çeşitli bunalımların artmasına hız verildi.

* Daha önce lise ve dengi okullarda yalnız erkek öğrencilerin katıldığı Millî Güvenlik dersi kız öğrencilere de teşmil edildi. Bu yüzden, bilhassa İmam Hatip Liselerinde kız talebelere ve okul idarelerine kan kusturuldu! (Neyse ki tamamen mantık dışı olan bu ders ile andımız son zamanlarda kaldırıldı.)

* Daha önce okutulan “T.C. Cumhuriyet Tarihi” dersi, “T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük” adı altında bütün orta dereceli okullara ve üniversitelere mecburi ders olarak kondu. (Tarih ilmi metoduyla bağdaşmayan, olayları tek taraflı çarpıtarak anlatan, bazı olayları ise örtbas eden bu dersin behemehal kaldırılması zarurî olup, zaman zaman gündeme getirilmektedir.)

* Daha önce seçmeli ders olarak okutulan “Din dersi”nin, “Din Kültürü ve Âhlak Bİlgisi” adıyla mecburi hale getirilmesi. Bu da münafık darbeci zihniyetin bir oyunu idi. Şöyle ki, “Bakın, daha önce seçmeli ders olan Din dersini biz mecburi hale getirdik” diye halkı kandırmışlardır! Halbuki, bir Müslümana lâzım olan ve bütünüyle İslâmiyeti konu edinen “Din dersi” başka; bütün bâtıl inançları konu edinen “Din Kültürü” tamamen başkadır!

28 Şubat 1997 dönemi tahribatı

* İlköğretim çağındaki (6 yaşından, 14 yaşının sonuna kadar) çocuklara Kur’ân öğretilmesi yasaklanmıştır. 

* Okullardaki militarist görüntüler iyice arttırılmıştır. 

* Başörtü yasağı zulmü had safhaya çıkmış ve polis eliyle talebelerin başörtüleri açılmıştır! Bu ise, halen meriyette olan Türk Ceza Kanununa göre “Irza tecavüz” suçu mahiyetindedir! (Bu meselede de bilhassa İmam Hatip talebelerine kan kusturulmuştur!)

* Karma eğitime hız verilerek, okullarda zararlı madde alışkanlığının yaygınlaşmasına ve şiddet olaylarıyla çeşitli disiplin hadiselerinin daha da artmasına sebebiyet verilmiştir. 

* Resmî ve özel okullar ile özel dershanelerde teftiş ve denetimler arttırılarak başörtülü avına çıkılmıştır. Üniversitelerde de aynı dayatmalar katı bir şekilde sürdürülmüştür. Bu yüzden çok sayıda öğretmen ve öğretim üyeleri ya atılmış veya istifa etmek zorunda bırakılmıştır.

* Üniversiteli kız talebeler ikna odalarına alınarak başlarının açılması için zorlanmıştır.

15 Temmuz 2016 dönemi

Son zamanlarda ise, selâhiyetli ağızlardan, yeni ders müfredatında İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılmadığı belirtilmektedir. Aksine, Atatürk’le ilgili kısımların daha da genişletildiği ve 4. sınıftan, 7. Sınıfa kadar yaygınlaştırıldığı, yani Kemalizm’in arttırıldığından dem vuruluyor! 

Artık, eğitimin şu militarizmin dolayısıyla siyasetin kıskacından ve tahribatından kurtarılıp, tam statüsüne kavuşturulmasının zamanı gelmedi mi?

Okunma Sayısı: 1199
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı