"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“AKP, Kemalizmin esas ilkelerinin dışına hiç çıktı mı?”

02 Ağustos 2017, Çarşamba

24 TEMMUZ 2017 PAZARTESİ

* “AKP’nin Kemalizmin esas ilkelerinin dışına çıktığına hiç şahit oldunuz mu? Demokrasinin küresel bir projesi olan AB’ye AKP ile Kemalistler ittifak hâlinde saldırmıyorlar mı?..” 

(Şükrü Bulut)

25 TEMMUZ 2017 SALI

* “(…)AB rüzgârıyla asker ve yargı vesayetinden kurtulan iktidar, demokratik reformları devam ettirip birinci sınıf bir demokrasiye geçeceği yerde, kendi vesayetini te’sis etmeye başladı; devleti maddî manevî kalkınmanın önünde en büyük engel olan Kemalizm cenderesinden kurtaracağı yerde, onunla bütünleşerek demokrasi, insan hak ve hürriyetlerini askıya aldı!” 

(İbrahim Ersoylu)

* “Aralarında yeni doğum yapmış annelerin de bulunduğu 17 bin kadının, 560 bebeğin, 80-90 yaşında bakıma muhtaç hasta ve yaşlıların ağır şartlarda tıkış tıkış dolu cezaev[ler]inde tutulmaya devam edilmesi hiçbir hukuk ve vicdan ölçüsüyle bağdaşmaz!” (Kâzım Güleçyüz)

26 TEMMUZ 2017 ÇARŞAMBA

* “Bilinen/tanınmış âlimlerin hemen tamamı Sultan [II.] Abdülhamid’in uygulamış olduğu ‘istibdat’ siyasetinden yana tavır koymaktan ileri gidemiyorlardı; Bediüzzaman ise 1907 yılı sonlarında İstanbul’a gelir gelmez hürriyet ve meşrûtiyetten yana tavrını aşikâr etmekle kalmadı, ilâveten inisiyatif kullanarak bu içtimaî ni’metleri umuma mâl etmeye vargücüyle çalıştı…” 

(M. Lâtif Salihoğlu)

27 TEMMUZ 2017 PERŞEMBE

* “Her hafta Cuma günleri camilerde hutbelerde okunan, Kur’ân-ı Kerîm’in Nahl Sûresi[nin] 90. âyeti[nin], Diyanet İşleri Başkanlığına ait Kur’ân-ı Kerîm (…) meâl kitaplarında birbirinden farklı ve aslına uygun olmayan meâlleri yapılmıştır. Çeşitli tarihlerde hazırlanan bu meâllerde bulunan farklılıklar, sanki her devre göre ve konjonktürel şartların getirdiği kaygılara göre yapılmıştır. (…) Burada en çok dikkati çeken ve önemli olan fark, (…) ‘fuhşiyat’ kelimesi[nin] yerine ya ‘çirkin işler’ ya da ‘hayâsızlık’ [kelimelerinin] (…) geç[irilmesi]dir. Belki gün geçtikçe insanın maddî manevî hayatını mahveden ve toplumu içten içe kemiren bir âfetin üzerinden daha çok tahşidat yapılması gerekirken, sanki artık bu insanlık suçu hiç işlenmiyor (…) gibi, hem meâllerde hem de Cuma hutbelerinde bu suç unsuru müstehcen kelimenin anlamı değiştirilmiştir!” (Ali Ataç)

* “Bizler Risale-i Nur’la müşerref olmasaydık, Allah muhafaza, Süfyan’ın elinde mahvolabilirdik! Öyleyse, bize ait olmayan bundan sonraki hayatımızı ‘hizmet’e vakfedelim…” 

(Çetin Acar)

28 TEMMUZ 2017 CUMA

* “Koca kâinatı nurlandıran [‘Allah’ ismi] nasıl olur da küçük, âciz bir varlık olan insanı nurlandırmasın, ferahlatmasın! O yüzden her daim, sevinçte de üzüntüde de ‘Allah…’” (Selim Said)

29 TEMMUZ 2017 CUMARTESİ

* “Devleti yönetenlerin düşünce ve kanaatlerine katılmamak da bir haktır ve suç sayılamaz; aksi hâlde siyasî münafıklar çoğalır!” (Ahmet Battal)

* “İlk dönemde ilke ve inkılâplar dindarlar eliyle yerleştirildi. (Rıfat Börekçi vs. ulemanın nasıl kullanıldığını hatırlayınız.) Şimdi de ‘cemaatler, tarikatlar, dinî müesseseler’ dindarlar eliyle tasfiye ediliyor, dindar iktidar eliyle dinin içi boşaltılıyor!” (Ali Ferşadoğlu)

* “(…)Siyasal İslâm anlayışında siyasî tarafgirlik ‘iman, ibadet, ahlâk ve hukuk’un önüne geçmektedir; bu da İslâm’ın en önemli prensibi olan ‘adalet’i ortadan kaldırmaktadır…” 

(M. Ali Kaya)

30 TEMMUZ 2017 PAZAR

* “(…)Toplumun bütün kesimlerince bir ahlâk çöküntüsü yaşadığımız vakıa ki her tarafa sirayet etti. ‘Yukarıdan aşağıya kabadayılık, kadınlara sarkıntılık, tecavüzler, cinayetler, bebek katli, küfürler, argo konuşmalar, magandalık’ vs. serapa bir dejenerasyon… Bizim asıl derdimiz budur!”

(Ömer Faruk Özaydın)

***

Not: Yukarıdaki tespitler, gazetemizin (yılın 30. haftasına tekabül eden) 24-30 Temmuz 2017 tarihli nüshalarından derlenmiştir.

Okunma Sayısı: 2091
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı