"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir program ne çok sorulara cevap oldu

Sebahattin YAŞAR
21 Haziran 2016, Salı
-Yüzlerce insanın içinden seçilmiş on beş, yirmi insan oturup saatlerce konuşup, istişare ederek, üniversiteli gençlerin bir program dahilinde, bir hafta, bir mekânda, saat saat günleri planlanıp, başında eğitimcisi, yemeklerini düşünülüp, araçları, gezileri ayarlanıp, masrafları çıkarılıp, bir organizeyi neden yaparlar?

-Bir adam bir market işletiyor, günlük işleri yürüyor, müşteriler geliyor gidiyor, sattıklarının bir kısmını peşin alıyor, bir kısmını deftere yazıyor, öğrencilerin okuma programını duyunca neden ciddî heyecanlanıyor, yüzü gülüyor, haleti neşeye dönüşüyor?

-Bir esnaf, tezgâhta (yani kaldırım taşlarının üstünde) toplamda üç beş kilo limon var, onları da kilo kilo poşetlemiş, balıkçılar pazarının sokağında bir gölgelik altında müşteri bekliyor. Biz gittik tanışmaya, kendisi tezgâhın başında da yok. Sorduk, namaza gitmiş dediler. Tezgâh açık. Ama o bir metre kare bile olmayan tezgâhın üstünde bir küçük Risale ve yanı başındaki beton çiçeklik üzerinde de iki tane Yeni Asya Gazetesi var. Sizce bu adam ne satıyor?

-Bir terzi esnafındayız. Yanımda da kıymetli İntizam Seyda var. Adam 60’lı yaşlarda. İşinde titiz olduğu belli. Kumaşların bulunduğu rafların üç veya dördü dolu. Rafların birisinde de kırmızı kitaplar olan Risale-i Nurlar var. Sehpanın üstünde gelen müşterilere verilmek üzere küçük Risalelerden büyükçe bir paket açılmış. Ve hemen yanında da Yeni Asya gazetesi. Sizce bu esnafın duruşu size ne demek istiyor?

-Şimdi daha değişik bir şey. Dört kardeş. Hasan, Hüseyin ve Türkan ve Şükran. Uzun bir hikâye ve yoğun bir meşakkat içerisinde beş katlı bir konak yaptırıyorlar. Hemşin ilçesine bile on, on beş kilometre dağın başında Bilen Köyü’nde. Ve bu evin kullanılış amacını da Risale-i Nurlar okuma programları olarak belirleniyor. Ve on yıllardır bu Nurs Konağı yüzlerce, binlerce gence hizmet ediyor. Sizce bu adamların amacı ne?

-Farklı farklı üniversitelerden 50 genç, bir Mayıs ayında, derslerin bittiği ve tatilin başladığı bir zaman diliminde, özlem duyduğu evine de gitmeyip bir hafta boyunca Doğu Karadeniz’in Rize-Hemşin Bilen Köyü’ne gidip orada neden Risale-i Nur okuyorlar?

-Mayıs ayı Bilen Köyü’nde biraz da soğuk. Bu elli genç sıcak soğuk demeyip, zor şartlar demeyip, terasa çıkmışlar ve okumanın önündeki engelleri kaldırmak adına, battaniyeleri sırtlarına almışlar ve okumaya devam ediyorlar, sizce neden okuyorlar?

-Gençlerin aralarında bir de altmışlı yetmişli yaşlarda on kişiyi bulan bir büyükler topluluğu vardı. Onlar da okuyorlardı. Onlar da programda idiler. Onlar ne arıyorlar, Neden okuyorlar?

-Gençlerden bir kısmı neredeyse mutfaktan çıkmıyorlardı. Yemek yaparken zevkle, bulaşık yıkarken neşe ile fasulye doğrarken tebessümle iş yapıyorlardı, sizce nedendir?

-Gençler, ihtiyarlar okuyorlardı, okuyorlardı, ama doymuyorlar bir daha, bir daha okuyorlardı. Hatta bazı okuyanların gözleri satırlarda gezerken, dudakları, kaş ve gözleri şaşkınlık mimikleri taşıyorlardı. Bu insanlar bu satırlarda ne buluyorlardı?

-Ve toplu resimler çektiriyorlardı. Hepsinin yüzünde bir mutluluk hali vardı. Neşeliydiler. Nezaketliydiler. Saadetliydiler… Neden?

-Ve daha da ilginç olanı, bu gençler bu arkadaş topluluklarının içinden, bu pek de kimseciklerin bulunmadığı sakin, ıssız mekândan ayrılmak istemiyorlardı. Hatta bizzat gördüm. İlk kez tanıştıkları bu ortam ve insanlardan ayrılırken gözyaşları döken gençler vardı, neden ağlıyor bu genç insanlar?

-Lütfen birisi bana izah etsin, lütfen birisi bir şeyler söylesin…

-Neler oluyor ve neden oluyor bütün bunlar.

-Sorularım cevap bekliyor, lütfen!

Etiketler: okuma programı
Okunma Sayısı: 2583
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • murad kurt

  22.6.2016 10:10:26

  Maşallah ne güzel sorular bunlar. Hüsnü sual nısfı ilimdir denilir. Bu kudsi davanın temiz pak ve ali olduğunun ispatıdır.

 • nuri taş

  22.6.2016 02:27:51

  ahmet aydın kardeşimizin yorumu muhteşem.sebahattin bey bizim asli vazifemiz bu değilmi.siyasetten uzak olunca böyle oluyor demekki.

 • Ahmet AYDIN

  21.6.2016 13:12:17

  çünkü bu gençler; maddiyat bataklığında çırpınan insanlığın kıyamete kadar kurtuluş reçetesi olan, Kur'an'ın peteklerinden süzülmüş Risale-i Nur şerbetinin tadına varmışlar. bu yüzden mutlular. böyle muhteşem bir topluluğun içinden geçici olarak ayrıldıkları için ayrılırken göz yaşı döküyorlar. mutlular zira belki tüm ehl-i semavat onları tebriklerle alkışlıyorlar. Bütün ruh-u canımızla biz de tebrik ederiz. MAŞAALLAH BAREKALLAH

 • Yunus Nadi LİM

  21.6.2016 13:00:07

  iman kardeşliği ve Allah rızası için hareket etmek böyle olsa gerek...

 • talha

  21.6.2016 11:26:07

  Allah verecek ve sen de hoşnut olacaksın.onları aralarında sıkntıya sabredip selamet içerisinde neşe içerinde görmek aranılan şey.Allah daim etsin ve sayılarını artırsın bu temiz insanların

 • Sertaç

  21.6.2016 08:20:09

  Tüm sorulara Tek cevap; Ağlamalarının,haz duymalarının,sevinmelerinin,gitmek istememelerinin tek sebebi; 2 dünya hayatının müsbet lezzetini ve zevkini istediklerinden dolayı hayatlarını iman ile hayatlandırıp, ferâizle zînetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhâfaza etmek istekleridir.ALLAH sizden ve onlardan Razı olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı