"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Pozitif düşünce ve şükür

Yasemin GÜLEÇYÜZ
15 Ağustos 2018, Çarşamba
Elinden gelen gayreti gösterdikten sonra meydana gelen neticeyi rıza, kanaat ve memnuniyetle karşılamak Rabbimize şükrün delili hükmündedir.

Şükretmek, hangi dine mensup olursa olsun yaradılışımıza uygun fıtrî, insanî bir haldir. Bütün dinlerde önemli bir ibadettir. Rahman Sûresi’nde “Rabbinizin hangi nimetlerini inkâr edersiniz?” âyetinin sıkça tekrarı dinimizde şükre verilen ehemmiyeti gösterir.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum anekdot Batı dünyasında Hıristiyan din adamlarının da bu konu üzerinde titizlikle nasıl durduğunu bir kez daha gösterdi. İlahiyatçı bir yazar ve kitabıyla da böylece tanıştım…

Her şey bakış açısındadır

“Pozitif Düşünmenin Gücü” kitabının meşhur yazarı Hıristiyan din adamı Norman Vincent Peale’in hikâyesiydi bu:

Birisi çaresizlik içinde arar onu. Umutsuzluğa kapıldığını ve uğruna yaşayacak bir şeyi kalmadığını söyler. Peale bu kişiyi yanına dâvet eder. “Her şey bitti, her şey umutsuz. Her yer karanlık. Hayat için bütün isteğimi kaybettim” diye söylenen adamı gülümseyerek dinler “Durumuna bir bakalım” der sakince. Bir kâğıdın ortasına dikey bir çizgi çizer. Sol tarafa adamın kaybettiklerini, sağ tarafa da elinde kalanları yazmayı teklif eder. Adam üzüntülü olarak sağ taraftaki yere ihtiyaç olmayacağını söyler. “Hiçbir şeyim kalmadı, nokta”

“Karın seni ne zaman terk etti?” Adam: “Ne demek istiyorsunuz? Karım beni sever!”

Peale gülerek “Bu muhteşem” der. “O zaman bu kâğıdın sağ tarafındaki kolonda ilk olarak bu yazılacak... Eşim beni sever, terk etmedi.”

“Peki çocukların hapiste mi?”

“Çocuklarım hapiste falan değiller. Terbiyeli ve iyi eğitimli çocuklardır!” der adam.

“İyi! Bu sağ tarafa yazılacak 2 numara..”

Bir kaç soru sonra, adam içinde bulunduğu zor duruma rağmen gülümsemeye başlar: “Bu şekilde düşününce her şey ne kadar değişiyor” der. Teşekkür ederek yüzünde tebessümle ayrılır oradan.

Pozitif düşünmenin gücü

Şükretmeyi, olayları müsbet yönden değerlendirmeyi hayat prensibi olarak kabul eden, etrafına bunu aşılayan Peale, bu konuda bir de kitap hazırlar. Şükrü elde etmenin yöntemlerini yirmiye yakın alt başlık ile sıralar.

Onun kitabında sıraladığı bu alt başlıklar hayat rehberimiz Kur’ân ve Peygamberimizin (asm) hayatında üzerinde hassasiyetle durduğu şükür ibadetinin aynı zamanda ne kadar insanî olduğunun da delili hükmündedir.

“İlim mü’minin yitik malıdır” niyetiyle farklı bir göz ile bu maddelerin bir kısmını öğrenmeye ne dersiniz?

Pozitif düşünmenin alt başlıkları

Ümitvar olun: İnsan olayları kötü yönleriyle düşünürse aklına devamlı menfi fikirler gelir. Hadiseleri cesaretle karşılayın. İnançlı olun. Ümidinizi hiçbir zaman yitirmeyin.

İç huzuru: Sakin ortam istiyorsanız, sakince konuşun. Sıkıldığınızda şiir okuyun, rahatlayın. Konuşurken kullandığınız kelimeler, ses tonunuz, gergin ve üzüntülü ya da huzurlu olmanızı netice verir.

Duâ bitmeyen enerjidir: Duâ büyük bir güç kaynağıdır. Nasıl doğru teknikler kullanarak atom enerjisini ortaya çıkarabiliyorsak, manevî enerjiyi de duâ ederek ortaya çıkarabiliriz. Duâ kendimizi emniyette hissettirir, yol gösterir, yeteneklerimizi ortaya çıkarır.

Telkin: Telkinin insan ruhu üzerindeki etkisi çok derindir. Kendinize hep iyi telkinler verin.

Sükûnet: Gerginlik ve tedirginlik enerjimizi israf eder, hayatımızı zorlaştırır. Hızlı hayat şartları hem fizikî, hem de ruhî sağlığımızı yaralar. Huzur için gerginlik ve tedirginliği bırakıp yavaşlamanız gerekir. “Yavaş giden çok yol alır” atasözünü akıldan çıkarmayın!

Çözüm odaklı düşünmek: Çözülemeyecek hiçbir problem yoktur. Yeter ki, enerjinizi doğru kullanıp çözüme odaklanın.

Üzülmeyin: Üzüntü zihni kaplayan yıkıcı bir duygudur. Üzüntüyü içinizde yerleştirmeyin. Zihninizi üzüntülerinizle meşgul etmeyin. Olumsuz düşünmeyin, böyle düşünmenizi sağlayacak ortamlardan uzak durun. İyimser olmak, müsbet düşünmek en etkili ilâçtır…

Hülasa

Peale’in fikirleri İslâmiyetin “İnsaniyet-i Kübra” dini olduğunun sayısız delillerinden sadece biri, ne dersiniz?

(Bizim Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısından alınmıştır)

Okunma Sayısı: 1914
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı