24 Haziran 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Kültür-Sanat

 

Kudüs’te bir zamanlar huzur vardı

İSLÂM Konferansı Örgütü İslâm Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından Suriye’de gerçekleştirilen Osmanlı Döneminde Kudüs Kongresi ve Fotoğraf Sergisi büyük ilgi gördü. Osmanlı döneminde Kudüs şehrinin tarihî yapısı, mimarisi ve hoşgörüsünün ele alındığı kongreye, Suriyeli vatandaşların yanı sıra bir çok akademisyen ve din adamı katıldı. Katılımcılar Osmanlı döneminde tarihî Kudüs şehrinde huzurun hakim olduğu fikrinde birleşti.

IRCICA ve Suriye Kültür Bakanlığı ortaklığı ile Suriye’nin başşehri Şam’da Osmanlı döneminde Kudüs şehrinin konumu ve durumunu anlatan toplantı düzenlendi. Programa, Suriye Kültür Bakanı Riyad Nasan Ağa, Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, IRCICA Genel Müdürü Halit Eren, Rum Ortodoks Matranı Luka El Huri, Halep Süryani Ortodoks Matranı Yuhanna İbrahim, Filistin Yönetimi Baş kadısı Yesir Recep Temimi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şam’daki Esad Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program ilk olarak konuşmalarla başladı.

Programda söz alan Filistin Baş kadısı Yasir Recep Temim Kudüs’ün Müslümanlar için hayatî bir önemi olduğunu vurgulayarak,” Kudüs Müslümanların son kalesidir. Kudüs düşerse tüm İslâm âlemi düşer” dedi.

Ardından söz alan Suriye Kültür Bakanı Riyad Nasan Aga ise Kudüs’ün hatıralarının yaşatılıp korunması gereğine işaret ederek, Osmanlı döneminde şehrin bir huzur şehri olduğunu söyledi. Osmanlının Kudüs şehrine ayrı bir önem verdiğinin altını çizen Bakan Aga, “Burada Sultan Abdülhamidi anmadan geçemeyeceğim. Sultan Abdülhamid döneminde Yahudiler gelip yerleşim yeri için Kudüs’ten toprak istedikleri zaman, ‘Benim cesedim çiğnenmeden asla toprak verilmez demişti’ maalesef öyle de oldu. Sultan Abdülhamidin bu sözünü saygıyla anıyoruz” dedi.

IRCICA Genel Müdürü Halid Eren de, Osmanlı döneminden çeşitli örnekler vererek Osmanlının Kudüs şehrine verdiği önemi ve bu şehre yapılan hizmetleri anlattı. Yapılan konuşmaların ardından Eren, Suriye Başbakanı Naji Otriye iletilmek üzere Suriye Kültür Bakanı Agaya, Osmanlı döneminde Sultan Abdulhamid’in Kudüs ile ilgili fotoğraflarının yer aldığı albümü hediye etti. Ardından Fotoğraf sergisi açıldı. Sergide Osmanlı döneminde Kudüs şehri ile ilgili birbirinden ilginç fotoğraflar yer aldı. Fotoğrafların yanı sıra Yahudiler tarafından Siyonizmin kurucusu Teodor Hertz’in Osmanlı’ya Filistin’de toprak verilmesi karşılığında Osmanlıya malî kaynakların yapılacağı ile ilgili mektupları, Kudüs şehrini aydınlatılması için elektrik santrali kurulması gibi bir çok tarihe ışık tutacak belge yer aldı. Büyük ilgi çeken sergiyi gezen vatandaşlar tarihî Kudüs şehrinin eski fotoğraflarına bakarak adete zamanda yolculuk yaptı.

IRCICA Genel Müdürü Halit Eren, IRCICA olarak geçen sene ikinci meşrûtiyetin yüzüncü yılı münasebetiyle İstanbul’da bir kongre yaptıklarını kongreye katılan Suriye Kültür Bakanı Aga tarafından Osmanlı dönemi Kudüs ile ilgili bir programın yapılması teklif edildiğini söyledi. Eren, "Suriyeli Bakan Aga Osmanlı’da Sultan Abdülhamid döneminde Yahudilerin Filistin’de toprak almalarına yönelik gösterdiği tepkiden övgüyle bahsetti. Sayın Bakan, Sultan Abdülhamidin hakkının teslim edilmediğini ifade ettiler. Bunun için böyle bir program yapmayı teklif ettiler. Bizde uygun gördük. Burada Sultan Abdülhamid döneminde yapılan faaliyetleri anlatan Osmanlı Döneminde Kudüs Kongresini yaptık. Oldukça büyük bir ilgi gördü” şeklinde konuştu. Şam/ cihan

24.06.2009


 

Hasan Paşa turizme kazandırılsın

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Uysal, Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında bulunan tarihî köşkün turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Uysal, Osmanlı ordusunda donanma kaptanlığı yapan Cezayirli Hasan Paşa’nın 1776-1785 yılları arasında tarihle- ri arasında yapılan çiftliği bulunduğunu söyledi.

Bu çiftliğin kule tarzında inşa edilen köşkünün yıkılmadan günümüze kadar ulaştığına işaret eden Uysal, ‘’bu kule geleneği o dönemin Batı Anadolu sahil kesiminde oldukça yaygın. Bu bölgelerde yapılan tüm binalar kule şeklinde inşa edilmiş’’ dedi.

Uysal, Cezayirli Hasan Paşa’nın Osmanlı ordusunda Kaptan-ı Deryalık yapan bir şahsiyet olduğuna işaret ederek, ‘’Yeni Köy yakınlarında paşanın sadece köşkü yok, hamam kalıntısı da bulunuyor. Aslında buranın etraflıca kazılıp, turizme kazandırılması gerekiyor’’ diye konuştu.

24.06.2009


 

“Ötekiler”i çektiler

ABD Dışişleri Bakanlığının desteğiyle geçen yıl Temmuz ayında başlayan Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi Projesi’nde eğitim alan Edirneli genç yönetmen adayları, Roman vatandaşları konu alan 2 film çektiler. Çekilecek filmlerde ‘’demokrasi, insan hakları, hoşgörü ve çeşitlilik, kadın sorunları ve ekonomik gelişme’’ konularının işlenebileceği projede Edirneli genç sinemacılar, filmlerine Romanları konu ettiler. Çevredekilerin (O mahalleler tehlikelidir, girilmez) uyarılarına kulak asmayan gençler, Romanların sosyal hayattaki yerlerini ve Edirne’de yaşayan Roman vatandaşların günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları anlatan 2 film çektiler. Proje Sorumlusu ve New York Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Nefin Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Türk-Amerikan ortak projesi olduğunu ve projeyi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının desteklediğini söyledi. Dinç, Türkiye’de proje uygulaması için Edirne, Artvin, Sivas, Mardin, Hatay, Konya illerinin seçildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: ‘’Türkiye’de 6 ilden 72 öğrenci proje eğitimlerine katıldı. Filmlerde montaj aşamasına gelindi, son rötuşlar yapılıyor. Geçen yıl Temmuz ayında başlamıştık. Her ilde toplam 21 gün eğitim verdik. Eğitimlerde öğrencilere senaryo yazımı, kamera, ses, ışık ve montaj teknikleri gibi eğitimler verildi.’’

24.06.2009


 

Antakya Medeniyetler Korosu, AP’ye konser verecek

ANTAKYA'DA yaşayan altı farklı kültürel gruba mensup kişilerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, yeni seçilen Avrupa Parlamentosu üyelerine konser verecek. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konserin Eylül ya da Ekim ayında Brüksel’de verileceğini söyledi. Egemen Bağış, Antakya Medeniyetler Korusu Dernek Başkanı Yılmaz Özfırat ve beraberindeki heyeti, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ndeki makamında kabul etti. Koroya duyduğu hayranlığı dile getiren Bağış, farklı dil, din ve kültürlerden gelen insanların Allah’a el açıp birlikte amin demelerinin izleyenleri duygulandırdığını belirtti. Bağış, koronun çalışmalarını Türkiye’nin doğru tanıtılması amacıyla mümkün olduğu kadar değerlendireceklerini söyledi. Yılmaz Özfırat ise farklı dillerde bir arada şarkı söyleyen bir koronun dünyada eşi-benzeri bulunmadığını vurgulayarak, “Dünya barışının sihirli gücü Türkiye’de oluşacak” dedi. Antakya Medeniyetler Korosu, 2007 yılında kurulmuş, 2008’de ise dernek çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştı. Antakya’daki farklı cemaatlerin liderlerinin desteği ile kurulan koro, daha önce New York’ta Birleşmiş Milletler üyelerine konser vermişti. AB Reform İzleme Grubu da 11 Temmuz’da Antakya’da yapacağı toplantı öncesi Medeniyetler Korosu’nun ilâhî ve halk şarkılarını dinleyecek. Ankara / cihan

24.06.2009


 

Türk film yapımcılarını FİYAB temsil edecek

FİLM Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), dünyada alanında kurulu tek federasyon olan Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu’na (FIAPF) üye oldu. Film ve televizyon endüstrisinde yapımcılar için ekonomik ve yasal anlamda uluslar arası standart belirlemek amacıyla medya uygulamaları, ticarî ilişkiler, teknolojik gelişmelerin eş zamanlı takibi ile telif hakkı alanlarında hizmet veren FIAPF’da artık Türkiye de temsil edilecek. Federasyonda, Avustralya, Çin, İran, İtalya, Japonya, Norveç, Rusya, İspanya ve ABD’nin de aralarında bulunduğu dört kıtadan 22 ülke yer alıyor.

24.06.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.