"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

14 Mayıs 1948

Faruk ÇAKIR
14 Mayıs 2018, Pazartesi
Dünya barışı için çalıştığını ilan eden kişi ve kuruluşların Filistin’de barış sağlanmadan Ortadoğu’da ve belki de bütün dünyada barışın kalıcı olmayacağını bilmemesi mümkün olabilir mi?

Temin edilmesi zor da olsa önce Filistin’de adaletli bir barış sağlanmalı ki bu önce Ortadoğu’ya, sonrasında da dünyaya yayılsın.

“Dünya barışını temin etmek bu kadar kolay olsa şimdiye kadar bu yol tercih edilirdi” diyenler olabilir. Gerçekte barışı temin etmek bu kadar kolaydır, ama ilk şart ‘büyük devletler’in bunu istemesidir. Dünya  barışını temin iddiasıyla ortaya çıkan Birleşmiş Milletler’in (BM) “5 daimi üyesi” bunu samimi olarak istese sadece Filistin’de değil dünyanın başka bir yerinde de savaşlar, darbeler, kargaşalar olmaz. “5 daimi üye”  olan ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya; BM’de verdikleri sözü tutmuş olsa barışın gelmesi kolaydır. Ancak  barış için verilen sözlerin tutulması daha az silah satılması anlamına gelir ki bu ülkeler en azından şimdilik  bunu istemiyor. Düşünün ki dünyanın her yerinde huzur ve barış var. Bu 5 daimi ülkenin silah sanayisi iflas etmez mi? Aksi iddia edilse de asıl mesele bu noktada düğümleniyor. Ne zaman ki bu ülkeler de “5 tank” satmak yerine “5 bin bilgisayar satmak daha kârlı” diye düşünür ve öyle olduğunu da görür, o zaman bütün dünyada barış rüzgarları eser.

14 Mayıs 1948 ve bu tarihin yıl dönümleri Filistinliler için çok önemli. İsrail bu tarihde işgal ettiği Filistin  topraklarında bağımsızlığını ilan etmiş ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutmuş. Bu sebeple Filistinliler 15  Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak tarif ediyor ve her yıl bunu anıyor. İtalya’nın başşehri Roma’da  Filistinliler ve Filistin destekçisi İtalyanlar, Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıl dönümü dolayısıyla protesto  düzenlemişler.

Protestocular ellerinde Filistin bayraklarının yanı sıra “Filistin halkı için hayat, toprak ve özgürlük”, “Kudüs, sonsuza dek Filistin’in başkenti”, “Duvara ve İsrail işgaline hayır”, “Özgür Filistin”, “Filistinli tutuklulara  özgürlük”, “Siyonizme karşı 70 yıllık direniş” yazılı pankartlar taşımış. 

Roma ve Lazio’daki Filistinliler Topluluğu Başkanı Yusuf Selman, şöyle konuşmuş: “Ortadoğu’da Filistin devleti olmadan, Filistin halkına hakları verilmeden herhangi bir barış söz konusu olamaz. ABD’nin aldığı büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı bir suçtur. Çünkü ABD’nin Kudüs’ün bir ülkenin veya bir başka ülkenin  başkenti olduğuna karar verme gibi bir yetkisi yok. Kudüs, bir Amerikan şehri değil. Bu adım, Birleşmiş  Milletler (BM) kararlarına, uluslararası hukuka ve Filistinlilerin haklarına aykırı. Bu kararı asla kabul  etmiyoruz.” (AA, 12 Mayıs 2018)

Bu meseleyle irtibatlı olarak ABD’nin büyükelçiliğini (Tel Aviv’den) Kudüs’e taşıma kararı 46 ülkede protesto  edilecekmiş ki bu da önemli bir tepkidir. 15 Mayıs 2018’de yapılacak protestoların ABD’yi ve “BM’nin 5 daimi üyesi” uyandırması arzu edilir.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği de İsrail’in kuruluşu  olan ‘Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılı münasebetiyle yazılı bir açıklama yapıp şöyle demiş: “Üzerinden ne  kadar zaman geçerse geçsin Filistinlilerin evlerine dönme hakkı saklıdır ve Müslümanların bu konu üzerine  eğilmesi gerekmektedir. Filistin, farklı tarafları bir araya getiren tek sancaktır.” (AA, 13 Mayıs 2018)

Filistin’in haklı dâvâsını dünyadaki ‘insan’lara iyice anlatabilmek lazım. Unutmayalım ki en iyi yol ‘ikna’dır.

Okunma Sayısı: 2473
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  14.5.2018 09:33:16

  FİLİSTİN-KUDÜS için birşey yapılacak ve başarı elde edilecekse bunun YEGANE YOLU İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATININ tüm İSLAM ÜLKELERİ ve DÜNYADAKİ BÜTÜN MÜSLÜMAN insanları GAYRETE GETİRECEK,MUHTELİF YARIŞMALAR,SEMPOZYUMLAR,KONFERANSLAR,İSRAİL ZULMÜNÜ VE TAHRİBATINI-BARBARLIĞINI ANLATAN SES GETİRECEK FİLMLERİN,TİYATRO OYUNLARININ YAPILMASI İLE OLUR. İSRAİL ve destekçilerine karşı uğranılan haksızlıkların ve yaptıkları katliam,işkence ve zulümleri dünya efkar-ı ammesine doğru,anlaşılır,tesir icra eden bir şekilde yapamadığınızda maalesef arzu edilenler elde edemezsiniz. Önce müslüman ve İSLAM DEVLETLERİ FİKİR VE HAREKETTE BİR OLMAYI BAŞARMALILAR.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı