"Gerçekten" haber verir 24 Kasım 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Dünya

 

Ermeni diyalogunda yeni adım

Cumhurbaşkanı Gül’ün “futbol diplomasi” çerçevesinde 6 Eylül’de Erivan’ı ziyaret etmesi ve New York’ta bakan düzeyinde yapılan görüşmenin ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, bügün İstanbul’a geliyor.

Türkİye-Ermenistan açılımında yeni bir adım atılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “futbol diplomasi” çerçevesinde 6 Eylül’de Erivan’ı ziyaret etmesi ve New York’ta bakan düzeyinde yapılan görüşmenin ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, bugün İstanbul’da Türk mevkidaşı Ali Babacan ile bir araya gelecek. KEİ Dönem Başkanı olarak İstanbul’daki KEİ Sekreteryası’nı ziyaret edecek Nalbanyan ile Babacan arasında yapılacak görüşmede iki ülke arasında “bütün konular”ın ele alınacağı belirtiliyor. Bu bağlamda görüşmede ikili ilişkilerdeki açılımında bundan sonra atılacak adımlar ve gelecekteki üst düzey ziyaretler üzerinde durulacağı belirtiliyor. İki bakanın ayrıca Karabağ sorunu, Türkiye’nin Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisi ile “soykırım” iddiaları sorunu ve Türkiye’nin bu çerçevede yaptığı “tarihçiler komisyonu” önerisinin ele alınması beklenen önemli konuların arasında da bulunuyor. DIŞ HABERLER SERVİSİ

24.11.2008


 

ARAP ÂLEMİNİN KÜLTÜR MERKEZİ KUVEYT

Arap âlemine şöyle bir göz gezdirdiğimizde her birini meşhur kılan şeylerin olduğunu görürüz.

Meselâ Mısır; Ezher, Piramitler, Nil ve Süveyş Kanalı ile, Suriye, Emevi Camii ve Osmanlı döneminden kalma birçok tarihî eser ile, Yemen, taştan yapılmış büyüleyici tarihî evleriyle ve yemyeşil vadileriyle, Tunus, beyaza boyanmış evleri ve güzel sahilleriyle, Ürdün, Ölü Deniz ve dünyanın yedi harikasından biri olan Petra ile, Dubai, ticaret merkezi olmasıyla ve Burcu’l Arap denen müthiş oteliyle, Irak, Dicle ve Fırat nehirleriyle, S. Arabistan, Kâbe-i Şerif ve Mescid-i Nebi mukaddes mekânlarına sahip olmasıyla meşhurdur.

Peki, Kuveyt’i Arap ülkeleri arasında meşhur kılan şey nedir, biliyor musunuz?

Kuveyt’i, Arap ülkeleri arasında meşhur kılan şey, yukarıda saydıklarımızdan çok daha farklı bir özelliğe sahip olmasıdır.

Kuveyt ne yemyeşil vadilere, ne de kıvrım kıvrım akan nehirlere sahiptir. Kuveyt, arkasını çöle dayamış olan Arap Körfezinin küçük bir petrol ülkesidir. Ama onu meşhur kılan, petrol ülkesi olması değildir sadece. Onu meşhur kılan şey, Arap kültür mirasını yaşatmaya verdiği önemdir.

Meselâ Kuveyt Enformasyon Bakanlığı Arap kültür tarihinin en önemli kitaplarını bir dizi halinde basmıştır. 1959’da başlayan “Arap Kültür Mirası Dizisi” adındaki bu çalışma içinde en meşhuru, Seyyid Muhammed Murtaza ez-Zebidî’nin yazımını hicrî 1188’de bitirdiği “Tac el-Arus” adlı 40 ciltlik Arapça lûgattır. (Bu çalışma bittiğinde büyük bir tören yapılmıştı.)

Evkaf Bakanlığı ise, İslâm âleminin en seçkin ilâhiyatçılarına hazırlattığı “el-Mecmua el-Fıkhiyye” adlı 44 ciltlik büyük bir Fıkıh Ansiklopedisi yayınlamıştır.

“Meclis el-Vatanî li’s-Sekafeti ve’l-Funun ve’l-Âdâb”-”Millî Kültür, Sanat ve Edebiyat Konseyi” adlı müessese, “Âlemü’l-Ma’rife”-”Bilgi Dünyası” adlı çok değerli bir çalışma yürütmektedir. Bizdeki “Binbir kitap serisi”ne benzeyen bu çalışmanın ürünü olarak şimdiye kadar gerek Arapça te'lif, gerekse yabancı dillerden tercüme tam 358 kitap yayınlanmıştır. “Her ay bir kitap” sloganıyla yola çıkan müessese, basım çalışmalarını sürdürmektedir.

Yine Enformasyon Bakanlığının çıkarmış olduğu Al-Arabî dergisi, 50 yıldır Arap âleminin en meşhur dergisi olma özelliğini korumaktadır. 38 yıldır yayın hayatına başarıyla devam eden Arap ve İslâm âleminin meşhur dergisi ‘Al-Müctema’ Kuveyt’te yayınlanmaktadır.

Kuveyt’in yukarıda saydıklarımızdan başka daha birçok kayda değer kültür hizmeti bulunmaktadır. Ancak sözü kısa kesmek açısından, İslâm âleminin de gurur duyacağı bir hizmeti son örnek olarak vermek istiyorum. Asıl zenginliğin kültürel zenginlik olduğuna inanan Kuveytli değerli bir iş adamı olan Abdulaziz Suud el-Babtain, 8 Nisan 2006 tarihinde “el-Babtain Arap Şiiri Merkez Kütüphanesi”ni açarak, değil Arap âleminde, dünyada dahi bir ilke imza atmış ve böylece Kuveyt’in önemli bir kültür merkezi olabileceğini ispatlamıştır.

Bir sonraki makalemde, Arap ve yabancı kültür âleminde meşhur olmaya başlayan Babtain Kütüphanesini ve onun kurucusunu tanıtacağım. Okuyucularımdan Arap dili ve edebiyatına ilgi duyanlara faydalı olacağını umuyorum.

SUNA DURMAZ

24.11.2008


 

Obama’nın adamları

AMERİKA'NIN YENİ BAŞKANI BARACK OBAMA'NIN KABİNESİ, YAVAŞ YAVAŞ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI. OBAMA'NIN ATAMA YAPTIKTAN SONRA KABİNESİNDEKİ BAZI İSİMLERİN GÜVENLİK ARAŞTIRMASINA TABİ TUTULMASI VE KONGRE'NİN ONAYINI ALMASI GEREKİYOR.

Amerİka’nIn yeni Başkanı Barack Obama’nın kabinesi, yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Obama, finans krizi sebebiyle kabinede en çok izlenen ve merak edilen makamlardan olan Hazine Bakanlığı’na Timothy Geithner’i, Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanlığı’na da Lawrence Summers’ı getirdi. Ancak hâlen Obama’nın atama yapmadığı bazı yerler bulunuyor. Obama’nın atama yaptıktan sonra kabinesindeki bazı isimlerin güvenlik araştırmasına tabi tutulması ve Kongre’nin onayını alması gerekiyor. İşte Obama’nın atama yaptığı görevler, atama yapılmayan boş pozisyonlar için adı geçen isimler ve Demokratların belirlendiğini söylediği ama resmen açıklanmayan yeni kabine üyeleri:

HAZİNE BAKANLIĞI

Bu bakanlığa New York Federal Rezerv Bakası’nın Başkanı olan Timothy Geithner atandı. Obama’nın mali krizle uğraşmak için seçtiği isim olan Geithner, finans piyasasını istikrara kavuşturmaya yönelik çabalara yardım etmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

New York Times gazetesi, Obama’nın eski rakibi Hillary Clinton’ın, bu bakanlığı kabul ettiğini yazdı. Clinton’a yakın üst düzey bir kaynak ise iddianın erken olduğunu, Obama ile görüşmelerin hâlâ sürdüğünü açıkladı.

ULUSAL EKONOMİ KONSEYİ

Bill Clinton yönetiminin son bir buçuk yılında Hazine Bakanlığı görevinde bulunan ve son birkaç aydır da Obama’nın danışmanlığını yapan 53 yaşındaki Lawrence Summers, Obama’nın mali krizi yönelik politikalarında yardım ediyordu.

TİCARET BAKANLIĞI

NBC kanalı, bu göreve New Mexico eyaleti Valisi Bill Richardson’ın getirilmesinin beklendiğini duyurdu. Eski bir Birleşmiş Milletler elçisi olan ve Bill Clinton döneminde Enerji Bakanlığı görevinde bulunan Bill Richardson, atamanın gerçekleşmesi halinde Obama’nın kabinesindeki en üst düzey Hispanik isim olacak.

SAĞLIK VE İNSAN

HİZMETLERİ BAKANLIĞI

Demokratik kaynaklara göre bu göreve eski Senato lideri ve Obama’nın ilk destekçileri arasında olan Tom Daschle atandı. Tom Daschle, bu göreviyle Amerikan sağlık sistemindeki sorunları çözmesinde Obama’nın bir numaralı yardımcısı olacak.

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI

Bu makam için iki isim ön plana çıkıyor. İlki Emekli General James Jones. NATO eski üst düzey komutanlarından olan Jones, Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak yapacağı tercihte en çok ön plana çıkan isim. Bu görev için adı geçen diğer isim ise James Steinberg. Steinberg, Bill Clinton yönetiminde Ulusal Güvenlik Danışmanı yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

ADALET BAKANLIĞI

Bu görev için kulislerde şimdiye kadar adı öne çıkan tek isim var; Eric Holder. Demokratlar, Bill Clinton yönetiminde Adalet Bakanlığı’nda çalışmış bir isim olan Holder’ın, kendisine yapılan bakanlık teklifini kabul ettiğini söylüyorlar.

İÇ GÜVENLİK BAKANLIĞI

11 Eylül saldırılarının ardından kurulan bu bakanlık için Arizona eyaleti Valisi Janet Napolitano’nun düşünüldüğü belirtiliyor. Demokrat yetkililer, Napolitano için “Kendisinin kafası karışık; ancak en güçlü favori olabilir” açıklamasını yapmışlardı.

SAVUNMA BAKANLIĞI

Bu bakanlık için, üç isim ön plana çıkıyor. ABD Başkanı tarafından 2006 sonlarına doğru bu göreve getirilen şimdiki Adalet Bakanı Robert Gates, Cumhuriyetçilerin ulusal güvenlik takımı içinde ılımlı bir duruşa sahip kişi olarak görülüyor. Bu yüzden görevine devam edebileceği belirtiliyor. İkinci isim ise Nebraska eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Chuck Hagel. Obama’ya dış politika danışmanlığı yapan Hagel, Irak Savaşı’nın eleştirmesiyle biliniyor. Bir diğer isim ise Obama’ya ulusal güvenlik konusunda danışmanlık yapan Richard Danzig.

TARIM BAKANLIĞI

Bu bakanlık için de henüz netleşen bir isim yok. Adı geçenler arasında ilk sırada Iowa eyaleti eski valisi Tom Vilsack bulunuyor. Mesleği avukatlık olan Vilsack; yenilenebilir enerji, enerji muhafazası ve tarımsal işletme konularında uzman bir isim. İkinci isim ise 2006 yılında ikinci dönem Kansas valiliği görevine seçilen Kathleen Sebelius. Güçlü bir Obama destekçisi olan Sebelius’un adı bu görev için geçiyor. Tarım Bakanlığı için adı geçen bir diğer kişi ise Charles Stenholm.

BEYAZ SARAY SÖZCÜLÜĞÜ

Obama, kampanyası sırasındaki komünikasyon müdürü Robert Gibbs’i Beyaz Saray sözcüsü olarak atadı. Yazılı açıklamada, Arkansaslı 37 yaşındaki Gibbs’in, Beyaz Saray sözcüsü olarak atandığı belirtildi. Gibbs, kampanya boyunca Obama’nın komünikasyon müdürlüğünü ve sözcülüğünü yaptı. Washington / cihan

24.11.2008


 

Kuzey Irak ile diyalog devam edecek

Erbİl’de açılan Işık Üniversitesi’nin açılış törenine katılmak için bölgeye gelen Türk resmî heyeti, Fezalar Eğitim Kurumu öğrencilerinin düzenlediği özel geceye katıldı. Türkmen, Kürt ve Arap öğrencilerin şarkı, halk oyunları ve şiirlerle renklendirdiği geceye AKP’li milletvekilleri, Musul Başkonsolosu Ahmet Yıldız, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yüksek Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Çalık ve çok sayıda Türk iş adamı katıldı. Açılış için Erbil’e gelen milletvekilleri heyetinin başkanı Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Türkiye’nin bu coğrafyaya uzak medeniyetlerden birisi olmadığını ve Irak’la ortak bir kadim tarihe sahip olduğunu söyledi. “Irak’la ilişkilerimizde tıkanıklıklar yaşansa da bölgeyle ilişkilerimiz devam ediyor. Işık Üniversitesi’nin açılışı münasebetiyle de ilk kez resmî olarak bir Türk siyasetçi ve bürokrat heyeti bölgeyi ziyaret etti. Kirişçi de siyasî olarak ilişkilerin geliştiğini hatırlatarak, bundan sonra resmî ziyaretlerin devam edeceğini söyledi. Erbil / cihan

24.11.2008


 

Obama’dan Afganistan’a yardım sözü

ABD’de başkanlık görevini devralacak Barack Obama’nın, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeye yapılan Amerikan yardımını arttırma sözü verdiği bildirildi. Karzai’nin makamından yapılan açıklamada, Obama’nın terörizmle mücadeleye öncelik tanınacağı vaadinde bulunduğu da belirtildi. Kabil / aa

24.11.2008


 

Taliban komutanı Molla Esad öldürüldü

Afganİstan’da görev yapan NATO güçleri dün sabah Taliban komutanı Molla Esad’ı öldürdüklerini açıkladı. Afganistan’ın güneyindeki Helmand Eyaleti’nde faaliyet gösteren Esad’ın Çarşamba günü yapılan bir operasyon’da öldürüldüğü duyuruldu. NATO yetkilileri Esad’ın tam olarak nerede öldürüldüğünü ise açıklamadı. Esad’ın Helmand bölgesine düzenlenen saldırılarla bağlantılı olduğu sanılıyor. Afganistan’da bu yıl içerisinde 5 bin’den fazla Taliban yanlısı militan öldürüldü. Kabil / cihan

24.11.2008


 

Olmert, ABD’ye gitti

İsraİl Başbakanı Ehud Olmert, ABD Başkanı George W. Bush ile, görevinden ayrılmadan önce son görüşme için Washington’a gitti. Olmert’in Bush ile görüşmesinde, İran’ın nükleer planları ile İsrail’in Filistin Yönetimi ve Suriye ile barışa yönelik görüşmelerinin ele alınması bekleniyor. İki liderin bu görüşmesi, muhtemelen son görüşme olacak. Bush, ocak ayı ortalarında görevini yeni Başkan Barack Obama’ya devredecek. İsrail’de de Şubat ayının 10’unda erken genel seçimler yapılacak. Kudüs / aa

24.11.2008


 

Din adamlarına ikili eğitim diploması

Fransa’da hem Paris Camii bünyesindeki İslâm Enstitüsü, hem de Paris Katolik Enstitüsü’nde eğitim gören 40 imam ve din adamı diplomalarını aldı. Fransa’da ilk kez her iki Enstitü’den eğitim alınmasını öngören yeni modelde eğitim gören din adamı ve imamlar, diplomalarını Paris Büyük Camisi müftüsü Fransa İslâm Konseyi (CFCM) Başkanı Dalil Ebubekir’in elinden aldı. Ebubekir, bu ikili eğitimin önemine işaret ederek, bu modelin bünyesinde, ‘’mükemmel bir teoloji eğitimi ve Fransız kültür ve hukukuna açılım’’ barındırdığını söyledi. Fransa İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Fransa’da halen bin 890 cami ve mescit bulunuyor. İslâm, Hristiyanlıktan sonra ülkenin ikinci büyük dinî konumunda bulunuyor. Ülkede 5 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Paris / aa

24.11.2008


 

Cep numarası 2 milyon dolara satıldı

Petrol zengini Körfez ülkelerinden Katar’da bir işadamının “600 00 00” şeklindeki telefon numarasına sahip olmak için 2 milyon dolar ödediği bildirildi. Kolay hatırlanabilecek numaranın Katar’ın başşehri Doha’da Katar Telecom tarafından organize edilen bir hayır açık arttırmasında satıldığı öğrenildi. Numarayı satın alan Katarlı iş adamı kimliğinin açıklanmasını istemedi. Aynı açık arttırmada altı rakamıyla başlayan 51 adet telefon numarası da satışa çıkarıldı. 600 00 02 şeklindeki numara ise yaklaşık 900 bin dolar ile en yüksek fiyata satılan ikinci telefon numarası oldu. Katar Telecom düzenlediği açık arttırmalarla özel numaraları satışa çıkarırken gelirini hayır kurumlarına bağışlıyor. Yine Mayıs 2006’da düzenlenen açık arttırmada 666 66 66 kodlu telefon numarası yaklaşık 2.8 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı telefon numarası rekorunu kırmıştı. Dubai / cihan

24.11.2008


 

Yeni hastalık: PlayStation bağımlılığı

İtalya’nIn güneyindeki Lecce hastanesi acil servisine getirilen 13 yaşındaki çocuğa “PlayStation bağımlılığı” teşhisi kondu. İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Lorenzo Amato adlı çocuk, çevresinde olup bitene tepki vermemeye başlayınca beyin travması ya da benzer bir kriz geçirdiği endişesiyle babası tarafından hastaneye getirildi. Doktorlar önce, konuşamayan ve tepki vermeyen Amato’nun ciddî bir beyin rahatsızlığı geçirdiğini sandı. Amato’nun yeni PlayStation’ıyla bir oyun maratonunu tamamladığını öğrenen doktorları daha sonra teşhisi koydu: PlayStation bağımlılığı. Amato’nun kendine geldikten sonra babasından bilgisayar oyununu atmasını istediği belirtildi. Roma / aa

24.11.2008


 

Balinalar neden intihar ediyor?

Avustralya’nIn Tazmanya Adası açıklarında onlarca pilot balina intihar etti. Millî park ve vahşi hayat yetkilileri, yaptıkları açıklamada, Tazmanya kıyılarına 64 balinanın vurduğunu, ancak 13’ünün hayatta olduğunu belirttiler. Yetkililer, hayatta kalan balinaların kurtarılması için çalışma başlatılacağını kaydettiler. Balinalar, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın kıyılarında zaman zaman intihara kalkışıyor, ancak vahşi hayat yetkilileri bu dev memelilerin neden böyle davrandıklarını çözebilmiş değil. Sidney / aa

24.11.2008


 

ABD’de bir çocuğa protez iris takıldı

ABD’nİn Ohio eyaletinde, gözlerinde iris tabakası olmadan doğan bir erkek çocuğuna “protez iris” takıldı. Cincinnati Göz Enstitüsü cerrahları, Nathaniel Brantley adlı 7 yaşındaki çocuğun sağ gözüne, bir Alman firmasına yaptırılan iris tabakasını yerleştirdi. Çocuğun ameliyattan sonra renkleri daha iyi görebildiği bildirildi. Cerrah Michael Snyder, her şey yolunda giderse çocuğun sol gözüne de protez iris yerleştirileceğini söyledi. Gözün renkli kısmında bulunan iris, göze giren ışık miktarını kontrol ediyor. İris tabakası bulunmadığı için Nathaniel, parlak ışıklardan rahatsız oluyor, renkleri her zaman net şekilde ayırt edemiyordu. Ohio / aa

24.11.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 
Ufo ısıtıcılar, infrared ısıtıcı, kumtel ısıtıcılar.
GAZETE 1.SAYFA

Bütün haberler

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır