"Gerçekten" haber verir 25 Kasım 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Dünya

İsrail, Gazze’yi işgalin maliyetinden korkuyor!

İsraİl’le Gazze Şeridi’ndeki ateşkesin kırılma noktasına geldiği son günlerde, İsrail’den yükselen Gazze Şeridi’ne operasyon, yeniden işgal ve benzeri senaryolara karşı, İsrail ordusu, Gazze’nin bir bölümünün yeniden işgalinin maliyetinin çok yüksek olacağını hesaplıyor.

Ordu tahminlerine göre hükümetten işgal kararı çıkması halinde Gazze’de kalmanın faturası, günlük 17 milyon şekeli (yaklaşık 4,3 milyon dolar) bulacak.

Haaretz gazetesinin verdiği habere göre, bu değerlendirme, operasyonla ilgili tartışmaların çıktığı sırada ortaya konuldu. Habere göre, bu rakam, eğer büyük bir operasyon yapılmak durumunda kalınırsa, ordunun kontrolü altında kalacak bölgedeki Filistinlilerin acil insanî yardımlarının karşılanması için ancak yetecek.

Hesaplamaların, bir yıl kadar önce Gazze’de çatışmaların tırmandığı ve Gazze’ye geniş çaplı bir operasyondan söz edildiği sırada yapıldığı da kaydedildi.

Hesaplamaların, uluslar arası yasalara göre, işgal güçlerinin bebek mamasından çocuk bezine, bütün vatandaşların günlük temel ihtiyaçlarının sağlanmasını öngören kurallar çerçevesinde yapıldığı, bu temel maddelerin aylık faturası 500 milyon İsrail Şekeli’ne (yaklaşık 125 milyon dolar) ulaşırken, buna Gazze’de, ihtiyat birlikleri dahil, büyük bir askeri kuvvet bulundurmanın masraflarının dahil olmadığı ifade edildi. Bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Haaretz’e, “Ne zaman İsrail ordusu Gazze için hazır mı diye sorulsa, resmî cevap olumludur. Elbette... Bunun parkta dolaşmak anlamına gelmediği hepimizin malûmu olsa bile... Zaman geçtikçe, hem bizim tarafımızda, hem Filistinli sivil halk arasında zayiat meydana gelecek. Ancak görev yerine getirilecek” diye konuştu. İsrail ordusu üst düzey yetkililerinin, geçen günlerde, yoğun roket saldırıları düzenlenmesine rağmen, halihazırda Gazze Şeridi’ne yoğun bir operasyondan yana olmadıkları; ordu yetkililerinin en azından kısa dönemde, Hamas’ın ateşkesin devamını istediği görüşünde oldukları da kaydedildi. Kudüs / aa

İsral, lütfedip

geçişleri

açacak!

MIsIr’In arabuluculuğunda, ateşkesi yeniden rayına oturma çabaları çerçevesinde, Hamas’ın ve Filistinli militan grupların, kuşatmanın hafifletilmesi amacıyla, kapıların açılması karşılığında ateşkese uymayı benimsediklerini belirtmişlerdi. İsrail radyosuna göre, önceki akşam Gazze’den Necef’in batısına iki Kassam roketi atıldı, ancak zarar ya da zayiat meydana gelmedi. Bugün ise herhangi bir roket ya da havan mermisi saldırısı yapıldığı yolunda haber gelmedi. İsrail radyosu ayrıca, Filistinli yetkililere dayanarak, roket saldırılarının azalmasını dikkate alarak, İsrail’in geçiş noktalarını dün kısmen açmayı kabul ettiğini duyurdu. Ancak, geçişlerin açıldığına ilişkin henüz resmî bir duyuru gelmedi.

25.11.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 
Ufo ısıtıcılar, infrared ısıtıcı, kumtel ısıtıcılar.
GAZETE 1.SAYFA

Bütün haberler

Başlıklar

  BAĞDAT’TA KANLI GÜN

  İsrail, Gazze’yi işgalin maliyetinden korkuyor!

  Silâh alımı yalanlandı

  K. Kore, sınır geçişlerini kısıtlayacak

  Avrupa’ya göçmen akını

  Korsanlar 15 milyona indi

  ‘’Kötü polis’’ Clinton mu?

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır