"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ne mağduru kardeşim!

Ahmet BATTAL
16 Eylül 2017, Cumartesi
Hukukçu dostlar şu tasnifimize ve hükmümüze itiraz edemiyor:

Elli kişi darbeyi planlamış olsun. Ağır suçlular. 

Bin kişi, bile bile darbeyi icra etmiş olsun. Onlar da suçlu. 

Üç bin kişi de darbe planından önceden haberdar edilmiş ve o gece ellerini ovuşturup, “darbe başarılı olsun da ben de terfi edeyim ya da devlette makam kapayım“ diye beklemiş olsun. Bunlar da suçlu. 

İyi de darbe teşebbüsünden sonra …öcü olduğu gerekçesiyle göz altına alınanların elli binden fazlası halen tutuklu. 

Kalan kırk beş bin kişiye isnat edilen suç nedir? Terör örgütüne üyelik. Başka somut bir suçları var mı? Yok. 

Bunlar, bir zamanlar iktidar sahiplerinin muteber ve mutemet cemaat olarak bildiği, ama sonradan “Bu bir cemaat değil bir paralel devlet yapılanması örgütü” dediği bir yapıya üye olmayı sürdürdüğü varsayılan kişiler. 

Ve üstelik, bir “örgütte” elli bin kişilik “üst yönetim” olamayacağına göre bu kırk beş bin kişi bu yapının “üstündeki ihanet” ve hatta “ortasındaki ticaret” tabakasından değil, olsa olsa, “altındaki ibadet” tabakasından olmalı. 

Yani AKP Genel Başkanı’nın açıklamasına da uysak hapishanelerde epey mağdur var demektir.  

Zaten kiminle konuşsak fısıltı halinde ama bizimle aynı şeyi söylüyor: 

- Çok mağdur var, çoook.

- Bizim filancanın anası işten atılmış, babası hapiste, kızı okulu bırakmış, …daki kafede asgarî ücretle ama sigortasız çalışıyor.

- Sorma, bizim oğlanın eski öğretmeni de mağdur.

- Yahu tamam ben de biliyorum, … öğretmen de …öcüdür. Ama terörist değil yahu. Ona birileri terörist dedikçe benim de canım sıkılıyor (!)

Bu son cümleleri kurana şunu sorduk: F.E.T.Ö harfleri neyin kısaltması?

Bilemedi.

Hele bir mağdur var ki tam … yahu. Dilinden …öcülere bedduâ okumayı düşürmeyen bir baba. Oğlu da …öcülük yapmaktan hapiste. 

Konuşmasında habire kısaltma kullanınca sorduk: 

- Senin oğlun terörist mi? 

- Hayır, değil ama teröristlere yardım etti. Zaten bylock da çıkmış. Hâlâ onları savunmaya devam ediyor. Hatta ifadesinde “Benim cemaat deyip ilişki kurduğum ağabeylerin hiçbirinden teröristlik görmedim, onlar da masum ben de masumum” diyor. Akıllanmadı. İtiraf etse kurtulacak.

- Senin oğlun terörist olduğunu bilemediği birilerine yardım ederse teröriste ve örgütüne yardım etmiş olur mu?

- Evet, bilmeden yardım etmiş olur.

- Peki bilmeden suç işlenebilir mi?

- Ben o kadarını bilemem. Ama bizim oğlan akılsız. 

Şimdi sıra bizde.

Başkalarını bilemeyiz, bu adamın oğlunu da bilemeyiz, ama şunu bilir şunu söyleriz: Oğlu …öcülük yapmaktan içerde olan bu adam mağdur değil arkadaş. Hak etmiş. Oğluna değil, ama ona neredeyse “oh olsun”. 

Şaka şaka… Kötü şaka, ama şaka.

Asıl mağdur o. Bu karışık işlerden dolayı muhakemesi sıfırlanmış. Neredeyse aklını kaybetmiş. 

Allah’ım bize akıl sağlığı ver.

Okunma Sayısı: 13468
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • yahni kemal

  16.9.2017 23:18:24

  Gercekten oyle Allahim insanlara,bizlere,sihhatli analiz,mantikki dusunmemiz icin akil ve kemal ver

 • İdris Ayaz

  16.9.2017 22:31:10

  Hz Aişe'ye atılan iftira (ifk hadisesi) Ka'b bin Malik olayı 40-50gün sürdü. Tahammül fersa bir durum. Gözyaşları kurudu, Kendimi sabra zorluyorum.

 • Mustafa

  16.9.2017 17:25:04

  En büyük Savaş cahilliğe karşı verilmeli. Adam kırk yıllık evladına inanmıyor tv den haber yapanlara inanıyor. Cok yazık.

 • Abdullah Çelik

  16.9.2017 15:47:55

  Rivâyete göre, hükümdarın biri, dillere destan muhteşem bir saray yaptırmıştı. Öyle ki, sarayın her odası ayrı bir güzellik sergisi, her köşesi ince tezyînatla işlenmiş ayrı bir sanat eseri gibiydi. Hükümdar bir gün, evliyâullahʼtan bir zâtı, saraya dâvet etti. Dâvete icâbet edip saraya teşrif eden mübârek misafirine sarayın her tarafını kemâl-i edeple gezdirdikten sonra, niyetini şu sözlerle izhâr etti: “–Efendim! Sarayı nasıl buldunuz? Görüşlerinizi almak isteriz.” Hak dostu: “–Sultanım! Sarayın dünyevî ihtişâmı gerçekten de göz kamaştırıyor. Her şey mükemmel!” dedi ve ilâve etti: “–Sâde bir eksiği var!” Bu cevâbı hiç beklemeyen hükümdar ise birden şaşırdı ve sonra hayretle: “–Allah Allah! Efendim, bu sarayın eksiği nedir ki?” O Hak dostu, insanı tefekkür deryâsına daldıran ve bütün kâinat için geçerli olan şu mânidar cevâbı verdi: “–Bekâsı yok!..” “Yeryüzünde bulunan her canlı fânîdir. Ancak azamet ve ikram sahibi Rabbinin zâtı bâkî kalacaktır.” (er-Rahmân, 26-27)

 • Sema

  16.9.2017 15:32:37

  Konuyu çok güzel özetlemişsiniz Hocam

 • İdris Ayaz

  16.9.2017 14:01:00

  Tam da öyle. Ana baba eş, kardeş hepsi topluca cezalandırmada. Güçlünün yanında bulunuyor, araştırmıyor, düşünmüyor, korkuyor, hipnotize olmuş, vicdan tefessüh etmiş. Allah sonunu hayır etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı