Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 02 Mart 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Görüş

Hepimiz şaşırdık

Önceki gün belki de hiçbir gazetecinin beklemediği bir gelişme oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak’tan çekildi. Genel Kurmay’ın yaptığı açıklamaya dek, açıkçası gelen haberlere inanmıyordum. Çünkü açıklamaların çoğu Irak kaynaklıydı ve Genel Kurmay, kendileri haricinde kaynaklardan gelen haberlere itibar edilmemesi gerektiğini açıklamıştı. Ancak sonunda gördük ve anladık ki, askerlerimiz sahiden de Kuzey Irak’tan apar topar çekilmişti.

***

Aslında gerek askerî kanadımız, gerekse siyasi irade en başından beri bunun sınırlı bir operasyon olduğunu ve hedefe ulaşılınca geri dönüleceğini söylüyorlardı. O halde neden bu kadar şaşırdınız diyebilirsiniz. Evet bunun sınırlı bir operasyon olacağı belliydi ama daha bir iki gün önce ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Ankara’dan, W. Bush’un da Washington’dan yaptığı “derhâl çekilin” şeklindeki açıklamaları üzerine, bizimkiler oldukça cevval bir şekilde “operasyon sınırsız, çekilme yok” mânâsında açıklamalar yapmışlardı. Daha bunun üzerinden tam 24 saat bile geçmeden Kuzey Irak’tan çekilmemiz, belki hakikatte öyle olmasa bile, imaj açısından mevzi kaybettirici niteliktedir. Adeta askerimiz ABD’nin baskısı ile geri çekilmiştir. Beğensek de beğenmesek de vakıanın dünya kamuoyuna yansıması bu şekilde olmuştur. Bunu, olayın ilk duyulduğu anda dünya ajanslarına akan haberlerde geçen ifadelere dayanarak dillendiriyoruz. Zebari’nin Associated Press’e verdiği telefon demecinde kullandığı ifade ‘ABD’nin, Türkiye’nin bölgeden çekilmesinde baskı oluşturan bir “tesirli rolü” olduğu’ yönündeydi.

***

İşte dünya kamuoyuna aynen bu şekilde yansıdı olay. Tam da bu sebeple bizi şaşırttı. Üstelik tek şaşıran biz de değiliz. Bazı kaynaklar olayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de sürpriz olduğunu söylüyorlar. Nitekim Başbakan acil bir kararla ulusa sesleniş konuşmasını değiştirmek zorunda kalmış. Bu da gerçekten de bu durumun başbakan için bile sürpriz olduğunu gösteriyor. Zaten bir kaç gün önce Irak’a gönderilen danışman Ahmet Davudoğlu da özellikle Gates’in açıklamaları üzerine “belli bir takvim yok, operasyon hedefe ulaşıncaya kadar devam edecek” mealinde açıklamalar yapmıştı. Genel Kurmay Başkanı da “bir yıl bile sürebilir” diyordu.

Şimdi bütün bunların ışığında sorulması gereken bir kaç soru var diye düşünüyorum.

1. Harekât ile amaçlanan hedefe ulaşıldı mı?

PKK’nın bölgede 3500-4000 civarında militanı olduğu söyleniyor (Bizzat Genel Kurmay’ın resmî rakamlarıdır..), peki yine resmî olarak etkisiz hale getirilen ‘240’ terörist hedefe ulaşıldığı anlamına mı geliyor?

2. Neden geri çekilme kararı apar topar alındı ve uluslar arası siyasî zeminde Türkiye’ye mevzi kaybettirecek bir şekilde geri çekildik?

3. Askerimiz gerçekten ABD’nin baskısı ile mi geri çekildi?

4. Siyasî irade ile askeriye arasındaki koordinasyon ve iletişim eksikliğinin sebebi ne?

5. Acaba Bülent Ersoy’un haklı olduğuna mı kanaat getirildi?

Birilerinin bu sorulara derhal cevap vermesi lâzım...

Umut Yavuz

02.03.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

 Son Dakika Haberleri