11 Mayıs 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Haberler

Macaristan’da Osmanlı izleri

îstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti ünvanını taşıyacak olan Macaristan’ın Pecs şehrinde bulunan tarihî Peçevî Yakovalı Hasan Paşa Camiinin restorasyon çalışmaları başladı.

Meclis Başkanı Köksal Toptan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın peş peşe yaptığı Macaristan ziyaretlerinde Pecs’de bulunan tarihî Peçevi Yakovalı Hasan Paşa Camiinin restorasyonu gündeme gelmişti. Cihan, restorasyon çalışmalarının başladığı ve yakın bir zamanda da restorasyonun bitirileceği bilgisini aldı. Tarihî caminin bahçesinde bulunan Osmanlı mezarlarının da bozulmadan günümüze kadar geldiği kaydedildi.

Yakovalı Hasan Paşa Camiinin içinde bulunduğu Pecs şehri, İstanbul ile ortaklaşa 2010 Avrupa başşehri ilân edilmiş ve bu sebeple de şehrin içinde birçok yapılanma ve restorasyonlar söz konusu. Pecs (Osmanlıda Peçevi); Macaristan’ın güneyinde yer alan ve Baranya İlinin merkezi olan bir şehir. Şehir, Osmanlı zamanlı ordu garnizonunun bulunduğu stratejik yerlerden olagelmiş.

Geçtiğimiz Ekim ayında TBMM Başkanı Toptan, buraya bir ziyarette bulunmuştu. Avrupa Kültür Başkenti 2010 İstanbul-Essen-Pecs’in bulunduğu ülkelerin Meclis Başkanları, Macaristan’ın Pecs şehrindeki Baranya Bölgesi Belediye Başkanlığı binasında bir araya gelmiş ve proje çerçevesinde parlamentolar arası iş birliğiyle ilgili ortak bildiri imzalanmıştı. Bu ziyaretle birlikte burada yaklaşık 400 yıldır ayakta kalan ve Macaristan’da kullanılabilir tek cami olan Yakovalı Hasan Paşa Camii’nin restorasyonu mevzubahis olmuştu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ‘Osmanlı Coğrafyasındaki Her Şehirde Bir Eser’ projesi ile “Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Kırım’dan Afrika’ya birçok şehirdeki eseri restore” söylemiyle harekete geçmiş, bu kapsamda da Macaristan’dan Peçevi Yakovalı Hasan Paşa Camii ile Sgetvar Sultan Süleyman Camii restore programı içine alınmıştı.

Yakovalı Hasan Paşa Camii’nin yanı sıra Pecs şehrinde bir başka cami daha var: Gazi Kasım Paşa Camii. Fakat şehrin meydanında bulunan ve Pecs şehrinin sembolleri arasında gösterilen cami, sonradan kiliseye çevrilmiş ve hilâlinin ortasına büyük bir haç yerleştirilmiş.

Macaristan’da Osmanlı’dan kalan en büyük mimarî eser olan Gazi Kasım Paşa Camii şu anda kilise olarak kullanılıyor. Caminin kubbesi, Hunyadi Yanoş heykeliyle yüz yüze Pecs’in en kalabalık meydanına bakıyor. Budin Valisi Gazi Kasım Paşa tarafından 1548-1551 yılları arasında yaptırılmış olan cami; altı sütun üzerine oturtulmuş yedi önemli Türk kültür varlıklarından birisi olarak kabul ediliyor ve de etkileyici manzarası dolayısıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Uzun bir tarihî geçmişe dayanan Türk - Macar ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi amacıyla ortak kültür varlıklarının işlendiği “Kültür Varlıklarımız” konulu pullar her iki ülke tarafından 02.12.2002 tarihinde satışa sunulmuş ve pullarda da Peç’teki Gazi Kasım Paşa Camii ile Tekirdağ’daki Rakoczi Evi’nin fotoğrafları yer almıştı. Pecs/ cihan

11.05.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  “Laiklik ulusal yaşamımızın temeli”

  Gül: Reformlar yeterli değil, uygulama önemli

  Denizden bomba, silâh ve mermi çıktı

  Şırnak’ta mayın patladı: 5 ölü

  Orhan Pamuk: Türkiye’nin, AB üyeliğinde iki taraf da yoruldu

  TBMM, mayınlı arazileri görüşecek

  Kanadalı polis şefi: Medeniyeti sizden öğrendik

  Muğla’da, 2 turistte domuz gribi şüphesi!

  Erdoğan ile Davutoğlu Yunanistan’ı ziyaret edecek

  İşçi ücretleri geriledi

  Yurt dışına çıkış harcında görüş ayrılığı

  “Okulda hareket var”

  Zeytinburnu’nda tatbikat

  E-imzayla bin 600 ağaç kurtarıldı

  Elektrik tüketimi artışa geçecek

  TPAO denizlerde veri toplayacak

  Onlar annelerine kır çiçeklerini mezarlıkta verdi

  Anneler evlâtlarını ziyarete gittiler

  Sigaranın zararı 15 milyar dolar

  Diyanet Teşkilat Kanunu teklifi hazırlandı

  Diyanet camiası görev şehidine ağlıyor

  Alkolle, benzin yan yana

  Doğu Karadeniz’de su baskını uyarısı

  Denizli’de Kâbe maketi yaptı

  Bursa’nın hedefi 90 bin Arap turist

  Havalar ısınacak

  Sarıkamış beyaza büründü

  Macaristan’da Osmanlı izleri

  Lâle Konya’yı sevdi

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis